REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Remont św. Jakuba na 500 urodziny

  5 listopada 2015

alt='Remont św. Jakuba na 500 urodziny'

Stojący na uboczu Tarchomina kościół św. Jakuba Apostoła jest najważniejszym i najcenniejszym zabytkiem dzielnicy Białołęka. Ten mały, ale bardzo urokliwy kościół jest jednocześnie najstarszą oryginalnie gotycką świątynią w Warszawie, która istnieje już prawie 500 lat. Świadomość istnienia takiej perły gotyku nadwiślańskiego wśród ogółu mieszkańców Warszawy jest nikła. Mam nadzieję, że wśród mieszkańców naszej dzielnicy jest inaczej.

REKLAMA

Kościół św. Jakuba Apostoła w 2018 roku będzie obchodził jubileusz 500-lecia istnienia. Będzie to okazja do wydobycia go z mroku niewiedzy i promocji naszego najcenniejszego zabytku. Z tej okazji, w tym roku rozpoczął się bardzo ważny i niezwykle potrzebny remont świątyni.

Gotycka cegła kościoła jest zagrożona erozją, wymaga pilnej renowacji i zabezpieczenia na kolejne stulecia. Przed kilkudziesięciu laty dokonano mało profesjonalnych konserwacji, które spowodowały więcej szkód niż pożytku.

Przez całe wakacje trwał remont zachodniej ściany kościoła. Cegła po cegle, fuga po fudze, ściana była oczyszczana. Zniszczone, skruszałe cegły usunięto, a puste miejsca zostały uzupełnione specjalnie wykonaną cegłą na wzór cegły średniowiecznej. Wyremontowana ściana kontrastuje swoim pięknem z pozostałymi murami kościoła. Warto wybrać się na spacer do św. Jakuba, żeby ocenić to samodzielnie.

Fundusze na remont kościoła udało się pozyskać dzięki szczególnemu zaangażowaniu radnych dzielnicowych. Wspólnie z radnym Piotrem Cieszkowskim, reprezentującym stowarzyszenie "Razem dla Białołęki", udało się "zarazić" sympatią do św. Jakuba członków komisji konkursowej przyznającej dotacje. W skład komisji konkursowej wchodzili radni Rady Warszawy z różnych klubów oraz urzędnicy miejscy.

Udało się

W tym roku udało się zdobyć pieniądze w ramach konkursu ogłoszonego przez Stołecznego Konserwatora Zabytków. Pozyskano 80 tys. zł. Wartość całkowita projektu to 97 tys. W ramach dotacji będzie prowadzona renowacja i zabezpieczenie ściany zachodniej oraz wymieniona stolarka okienna trzech okien.

W 2016 roku zaplanowany jest remont pozostałych ścian kościoła wraz z renowacją stolarki okiennej. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami uda się pozyskać fundusze na odnowienie tej pięknej świątyni. Będziemy próbowali przekonywać kolejne osoby i jednocześnie propagować wiedzę na temat naszej - warszawskiej perły gotyku.

Nieliczne białołęckie zabytki przeżywają dobry czas. Wkrótce będzie realizowany remont budynku przy ul. Modlińskiej 257, w którym zostanie utworzone Centrum Aktywności Lokalnej. Do tego dochodzi remont kościoła św. Jakuba, który jest nie tylko obiektem sakralnym, ale też ważnym miejscem budującym naszą lokalną tożsamość, z którym wiąże się wspaniała historia. Tego typu obiekty są bardzo istotne w takich dzielnicach jak nasza, w której mieszkańcy dopiero zaczynają zakorzeniać się lokalnie. Trzeba mieć świadomość, że te tereny mają swoją bogatą historię, która zaczęła się przed wiekami.

Piotr Oracz
radny dzielnicy Białołęka

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# fert

05.11.2015 16:09

"Stojący na uboczu Tarchomina kościół św. Jakuba Apostoła ..."
Drogi autorze. Czas żebyś wreszcie dowiedział się, że to nie na uboczu stoi kościół, bo ten koścł to samo epicentrum tarchomina, od ktorego tarchomin się zaczął. A to że ztm na ćmielowskiej napisał tarchomin i późiej już tak poszło to znaczy tyle co osiedle metro bielany przy metrze młociny...

# Karol

05.11.2015 18:13

To ja tak to rozumiem. Jak dom mój się wali to społeczeństwo da mi na remont domu a między czasie da mi na budowę nowego domu bo mi brzybylo 10 osób. To tak jak na klasyków 3 szt

# ggg

05.11.2015 18:28

Oj Panie Oracz.
Po pierwsze: To wyremontowali ta zachodnią ścianę w wakacje, czy dopiero będą remontować? "Przez całe wakacje trwał remont zachodniej ściany kościoła" i "W ramach dotacji będzie prowadzona renowacja i zabezpieczenie ściany zachodniej oraz wymieniona stolarka okienna"
Po drugie: Skoro już taki z Pana historyk to pragnie zauważyć, że rok 1518 to rok znaleziony na jednej z cegieł tego kościoła, a nie data "oddania do użytku". 1583 data konsekracji. Wiadomo, że kościół stał już w całości w 1570 roku. Szkoda, że na stronie parafii ten wątek pominięto.

REKLAMA

# Mis

05.11.2015 19:45

Zarazić komisje konkursowa żeby odpowiednio zadecydowala? Dziwnie to brzmi
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe