REKLAMA

Puls Warszawy

samorząd »

 

Trzaskowski czeka na... Rolling Stones. Warszawiacy na kanalizację, tramwaje, szkoły i baseny

  14 listopada 2023

alt='Trzaskowski czeka na... Rolling Stones. Warszawiacy na kanalizację, tramwaje, szkoły i baseny'
źródło: Miasto Stołeczne Warszawa

Ratusz podpisał umowę na dokończenie rozgrzebanego od prawie 10 lat remontu Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki. Warszawscy podatnicy zapłacą za to szokująco wysoką kwotę.

REKLAMA

Budowa Pałacu Kultury i Nauki trwała trzy lata. Ratusz stolicy remontuje jedną z jego sal już prawie 10 lat i zaplanował na ten cel kwotę, za którą można zbudować co najmniej cztery kompleksy basenowe. Kiedy podejmowano decyzję o remoncie, jego koszt miał wynieść około 45 mln zł, co już wówczas było kwotą bardzo wysoką. Profilaktyka w zdrowiu gardła - jak unikać problemów laryngologicznych? Profilaktyka w zdrowiu gardła - jak unikać problemów laryngologicznych?
Co możesz zrobić, by zapobiegać chorobom gardła, chrypce i innym dolegliwościom, które utrudniają normalne funkcjonowanie?
W 2016 roku okazało się, że prace będą znacznie droższe a firma, która wygrała przetarg na przeprowadzenie remontu - upadła. Po prawie dekadzie prezydent Rafał Trzaskowski ogłosił, że miasto dokończy remont za absurdalnie wysoką kwotę.

Sala Kongresowa czy basen?

Warszawski samorząd tyle lat zwlekał z budową drugiej pływalni na Bemowie, że jej powstanie w dającej się przewidzieć przyszłości stało się nierealne. Dokumentacja projektowo-kosztorysowa oraz pozwolenie na budowę basenu w rejonie Lazurowej i Dywizjonu 303 już jakiś czas temu utraciły ważność, zaś pieniądze wydane na ten cel zostały stracone. O tę inwestycję zapytali prezydenta mieszkańcy podczas niedawnego spotkania na Bemowie.

- Ta inwestycja kosztuje 80 mln zł. Jeśli mamy podjąć decyzję: czy wybudować szkołę czy basen - musimy postępować racjonalnie i zagwarantować spełnienie przede wszystkim podstawowych potrzeb mieszkańców. Szkoła jest dziś ważniejsza niż basen - stwierdził Rafał Trzaskowski. Czy również "Kongresówka" jest ważniejsza niż pływalnie dla łącznie aż czterech dzielnic?

Wstąp do księgarni

Trzaskowski czeka na... Rolling Stones

Warszawski ratusz kilka dni temu dumnie ogłosił podpisanie umowy na remont Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki. Koszt zwala z nóg - blisko 400 mln zł.

- Wszyscy czekaliśmy na ten moment i bardzo się cieszę, że wreszcie nastąpił, bo Sala Kongresowa nie spełnia swoich funkcji od 2014 r. Zajmowaliśmy się tym tematem bardzo poważnie, przygotowywaliśmy koncepcje, jak ten obiekt ma wyglądać w przyszłości. Niestety w ostatnich latach koszty tego typu remontów lawinowo rosły, a biorąc pod uwagę sytuację budżetową miasta, trudno było podjąć decyzję o przyznaniu dodatkowych pieniędzy. Ostatecznie zdecydowaliśmy się zwiększyć budżet tej inwestycji i mam nadzieję, że Sala Kongresowa odzyska blask sprzed lat i już niedługo będziemy mogli tu podziwiać gwiazdy formatu Milesa Davisa czy The Rolling Stones - mówił Rafał Trzaskowski.

Tymczasem zdaniem bardzo wielu stołecznych samorządowców miasto nie powinno z pieniędzy podatników finansować tego remontu. Zaznaczają, że to jest temat dla podmiotu prywatnego, który w ramach wieloletniej dzierżawy powinien być późniejszym operatorem "Kongresówki" i czerpać zyski z organizacji imprez i koncertów. Miasto powinno pobierać czynsz i mogłoby zastrzec dla siebie prawo organizacji kilku imprez w roku, gdyby zachodziła taka potrzeba.

Jakie są priorytety prezydenta Warszawy?

Mieszkańcy Żoliborza, Bielan, Bemowa czy Białołęki od lat czekają na nowe pływalnie. Za pieniądze wydane na Salę Kongresową można by je zbudować w tych czterech dzielnicach. Mieszkańcy Białołęki, Rembertowa, Wawra czy Bemowa wciąż nie mają kanalizacji, a wielu nawet wodociągu. Brakuje dróg, chodników, ścieżek rowerowych, wiat przystankowych, szkoły pracują na dwie zmiany. Linie tramwajowe na Zieloną Białołękę i wzdłuż Modlińskiej czy obwodnica Pragi są wciąż odkładane na przyszłość.

Co jest zatem ważniejsze dla Rafała Trzaskowskiego? Jeśli nie cztery baseny czy nowy tramwaj, to za pieniądze wydane na remont Sali Kongresowej dałoby radę radykalnie przyspieszyć budowę kanalizacji. Na przykład w Wawrze, gdzie zaplanowano ją na kilka dekad.

- Moim zdaniem Rafał Trzaskowski wydaje pieniądze na bzdury - powiedział nam niedawno jeden z mieszkańców po spotkaniu na Bemowie, gdzie padło pytanie o "wyrzucony do kosza" basen.

- Władzom Warszawy już dawno przestawiła się hierarchia ważności spraw. W mojej dzielnicy śmierdzi szambem, a oni np. chwalą się, że torowiska tramwajowe będą pachnieć oregano. Jak brakuje pieniędzy na podstawowe sprawy, to wydawanie 400 milionów na Salę Kongresową jest zwyczajnym lekceważeniem mieszkańców, którzy od lat czekają na kanalizację, szkoły, lepszą komunikację i bezpieczne chodniki - komentuje mieszkanka Wawra.

DB

.
 

Komentarze (22)

# Tubylec

14.11.2023 15:27

Za 400 milionów można wybudować kila szkół. A Pałac Kultury i Nauki to symbol komunizmu worek bez dna. Szkoda kasy aby to remontować. Ale Warszawicy są bogaci i się dołóżą.

# Kągrez

14.11.2023 15:55

Jeszcze niecały rok i będziemy mogli pozbyć się tego dziubdziusia.

# ha ha ha

14.11.2023 16:14

Czepiacie się biednego Rafałka i to teraz, gdy on ma taki stres, że Tusk nie uczynił go premierem.

# ciągle to samo niestety

14.11.2023 16:58

wstyd - bezwład - choroba - rozkład postępujące im dłużej tym gorzej
A czy aby to poskutkuje kiedyś pomnikiem dla tego włodarza.
A może pozostanie patronem, którychś z tych pomników-inwestycji?
Ja w razie co głosuje na patronat nad Czajką

# Operator taczki

14.11.2023 19:28

Njawyższy czas wywieźć Rafała na taczce

# miś

14.11.2023 22:21

Pałac Kultury i działki wkoło niego to gigantyczny majątek, który powinien przynosić miastu krocie. A tymczasem są wydatki:
Muzeum Sztuki Nowoczesnej - 460 mln
Teatr TR - 280 mln
Central Park przy PKiN - 60 mln
Sala Kongresowa - 400 mln
Razem 1,2 mld. Obie linie tramwajowe na Białołękę.
Koniaczek?

# nnn

14.11.2023 22:47

#Kągrez napisał(a) 14.11.2023 15:55
Jeszcze niecały rok i będziemy mogli pozbyć się tego dziubdziusia.
I przyjdzie nowy, równie pracowity i równie nawiedzony. Wyborcy z Wilanowa nie zawiodą. Dopóki nie wybierzemy odważnego, który przepędzi aktywistów będzie po staremu.

# Madbutcher

15.11.2023 07:50

Pragnę tylko po raz kolejny przypomnieć, że KAŻDY, kto w jakikolwiek sposób krytykuje decyzje Rafała Trzaskowskiego, jest PiSowskim trollem - wyjątków nie ma.

# Carlson

15.11.2023 08:37

#Madbutcher napisał(a) 15.11.2023 07:50
Pragnę tylko po raz kolejny przypomnieć, że KAŻDY, kto w jakikolwiek sposób krytykuje decyzje Rafała Trzaskowskiego, jest PiSowskim trollem - wyjątków nie ma.

Mieszkanka Wawra, która mówi, że w Wawrze nie ma kanalizy jest PiSowiskim trollem a to co mówi nosi znamiona mowy nienawiści, ponieważ kanalizacja jest. Należy przyjąć to jako lewacki dogmat i nie siać defetyzmu

# Stad

15.11.2023 21:09

W dzielnicy Wawer w wielu miejscach kanalizacja jest. Tylko mieszkańcy nie chcą pokryć kosztu przyłącza. Wolą szamba. Tak jak sąsiedzi mojego kolegi (okolice ul. Kadetów).

# nnn

15.11.2023 22:51

#Madbutcher napisał(a) 15.11.2023 07:50
Pragnę tylko po raz kolejny przypomnieć, że KAŻDY, kto w jakikolwiek sposób krytykuje decyzje Rafała Trzaskowskiego, jest PiSowskim trollem - wyjątków nie ma.
To on podejmuje jakieś decyzje dotyczące miasta? Dotąd myślałem, że w mieście rzadzą aktywisci (lub aktywiszcze) a Rafałek jedynie zasiada na tronie. O ile akurat nie organizuje kampusu.

# Janka Li

16.11.2023 10:21

"Bardzo się cieszę, że wreszcie nastąpił, bo Sala Kongresowa nie spełnia swoich funkcji od 2014 r." powiedział Pan Prezydent Trzaskowski. Czy świat się zawalił, Panie Prezydencie? Baseny są jednakowoż ważniejsze. Powinien Pan przemyśleć poważnie swoje kryteria.

# Kocur

16.11.2023 14:01

#miś napisał(a) 14.11.2023 22:21
Pałac Kultury i działki wkoło niego to gigantyczny majątek, który powinien przynosić miastu krocie. A tymczasem są wydatki:
Muzeum Sztuki Nowoczesnej - 460 mln
Teatr TR - 280 mln
Central Park przy PKiN - 60 mln
Sala Kongresowa - 400 mln
Razem 1,2 mld. Obie linie tramwajowe na Białołękę.
Koniaczek?

Zapomniałeś, że trzeba jeszcze sypnąć kasę na muzeum powstańców getta. Przy okazji szkoła na Złotej i kamienica na ONZ wciąż cierpliwie czekają na 160-letniego Żyda - spadkobiercę i jakoś nie mogą się doczekać - po przy.upasie i sługusie HGW spodziewał bym się większej aktywności w tym zakresie, chociaż w sezonie zimowym opuszczanie szyb w Maserati może za bardzo się rzucać w oczy.

# Rafi

16.11.2023 16:01

I 4 kolejne stadiony dla huliganow

# lutek

16.11.2023 16:59

a na drogi w białołece nie ma w tym na kołacinska i szynową czy białolecka

# Polityszcze

17.11.2023 01:48

#nnn napisał(a) 15.11.2023 22:51
w mieście rzadzą aktywisci (lub aktywiszcze) a Rafałek jedynie zasiada na tronie. O ile akurat nie organizuje kampusu.
Aby być w zgodności z politsekspoprawnością, to powinno być "prezydenciszcze organizuje kampuściszcze".

# Magda Borowska

17.11.2023 16:59

Odchrzańcie się pis-owcy od Rafała
***** ***

# wap

18.11.2023 11:22

Odnoszę wrażenie że sympatie lub antypatie polityczne odbieraja ludziom rozum. Można być albo kompetentnym albo nie albo rozsądnie dysponować funduszami albo nie. Na pewno nie jestem sympatykiem PiS ale to nie wpływa na moje krytyczne postrzeganie działalności obecnego prezydenta Warszawy.

# Jehudi

18.11.2023 16:01

Czy w ramach remontu można zrobić trampolinę na dachu sali kongresowej?

# Mick

18.11.2023 16:02

Możemy zagrać 31 grudnia
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

REKLAMA

REKLAMA