REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Radni chcą... kupić teren Tesco. Co powstanie przy Górczewskiej?
REKLAMA

REKLAMA

Radni chcą... kupić teren Tesco. Co powstanie przy Górczewskiej?

Teren zajmowany przez hipermarket opuszczającej Polskę sieci to dziś jedna z najdroższych działek inwestycyjnych w Polsce.

REKLAMA

Przypomnijmy: aż 301 działających w Polsce marketów i hipermarketów brytyjskiej sieci Tesco zostanie w tym roku kupionych przez duńską grupę Salling i przemianowanych na Netto. Jak udało nam się dowiedzieć, na liście objętych transakcją sklepów nie ma dwóch hipermarketów na Bemowie, działających przy planowanych stacjach metra Karolin i Lazurowa. Zainteresowanie mieszkańców budzą przede wszystkim losy drugiego z nich.REKLAMA

Co zamiast Tesco na Górczewskiej?

Tesco nie ukrywa, że w dalszej perspektywie zamierza pozbyć się hipermarketu przy Górczewskiej. Biorąc pod uwagę lokalizację obok metra i tramwaju, transakcja może być gigantyczna. Najbardziej prawdopodobnym nabywcą terenu zostanie któryś z dużych deweloperów.

Można się domyślać, że inwestorzy chętnie widzieliby obok bemowskiej stacji metra zabudowę podobną do Browarów Warszawskich na Woli, a więc apartamentowce, biurowce, sklepy, restauracje i ogólnodostępne place. Miejsce mogłoby stać się wizytówką dzielnicy, ale zastąpienie hipermarketu budynkami budzi obawy samorządowców. Radni omawiali ten temat 26 sierpnia.

- Doskonale zdajemy sobie sprawę, że na tamtym obszarze, na którym zabudowa jest niezwykle gęsta, kolejna inwestycja tego typu w istotny sposób pogorszyłaby jakość życia okolicznych mieszkańców - uważa radny Łukasz Lorentowicz. - Powinniśmy zrobić wszystko, aby w miarę możliwości nie doprowadzać do sytuacji, w której zabudowa będzie tak dalece zagęszczona, zważywszy na rozmiar tych działek.REKLAMA

Szkoła za majątek?

Jak dowiedzieliśmy się na sesji rady dzielnicy, teren zajmowany przez Tesco to formalnie osiem działek, spośród których siedem jest objętych użytkowaniem wieczystym a ósmą, znajdującą się pośrodku parkingu, zarządza warszawski samorząd. Studium uwarunkowań przestrzennych dopuszcza w tym miejscu zarówno handel, jak i mieszkania, ale na razie żadna firma nie sonduje możliwości jego zabudowy.

Wśród radnych przeciwnych zabudowie pojawił się pomysł, który trudno uznać za choć trochę racjonalny: odkupienie terenu i budowę obok stacji metra szkoły podstawowej. Nawet gdyby udało się sprawnie zmienić studium uwarunkowań przestrzennych, co potrwa w najlepszym wypadku 2-3 lata, zakup terenu będzie absolutnie poza zasięgiem zadłużonego samorządu.

- W mojej ocenie ta nieruchomość nie będzie do nabycia przez Warszawę, gdyż wykup będzie bardzo, bardzo drogi - podsumował przewodniczący rady dzielnicy Jarosław Dąbrowski. - Cena za tę działkę będzie przeogromna.

(dg)


  • Poleć
  • Polub Tu Bemowo
  • Udostępnij

27.08.2020 14:02 #LubięTo
Ale już ten sam Dąbrowski jak był burmistrzem , to na Pełczyńskiego wydawał zgody na budowę kolejnych bloków i jakoś nie pomyślał , żeby zarezerwować tam działkę na szkołę. Ten człowiek i jego świta jest na pasku i kopertach developerów.Ostanio głosował przeciw uchwaleniu Miejscowego Planu Zagospodarowaniu Przestrzennego dla Chrzanowa, co jest po myśli chciwych developerów.
27.08.2020 14:44 #Jelonkowy
Działa złoto. Wielka, można budować wysoko. Deweloperzy już pewnie zacierają ręce. Nie ma też się co spodziewać, że ten teren będzie w jakikolwiek sposób przyjazny i otwarty. Będzie kolejne grodzone getto z upchaną do granic prawa zabudową.
27.08.2020 15:15 #lideksynubeka
I komu to przeszkadza? Partia deweloperów dostaje reklamówki z gotówką wlatujące do środka przez szyby samochodów,a mimo to spokojnie wygrywa wybory w Warszawie. Więc po co się napinać? Będzie grodzone osiedle.
27.08.2020 16:41 #jkk
Pomysł, jak zwykle, z księżyca rodem. Po jakie licho płacić przeogromne pieniądze za teren pod szkołę. Na Chrzanowie teren pod szkołę mógł być zakupiony za połowę kwoty wydanej na działkę zakupioną na ten cel przy Szeligowskiej, teraz też nikt się nie liczy z publiczną kasą. Zresztą kupiona działka jeszcze długo nie będzie zagospodarowana zgodnie z przeznaczeniem. Inna działka zaproponowana na Chrzanowie pod szkołę przed półtora roku też zapewne jest znacznie tańsza niż teren wokół Tesco. Zastanawiam się jakimi kategoriami myślą nasi radni.
27.08.2020 17:17 #BeMózg
Błąd na błędzie w tym artykule. Po pierwsze - dokument planistyczny o którym mowa prawidłowo nazywa się "studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego". Po drugie - studium nie jest planem miejscowym lecz dokumentem zaledwie wskazującym kierunki polityki przestrzennej miasta, więc nie można wyłącznie na jego podstawie zaplanować lokalizacji konkretnych inwestycji. Po trzecie - żeby miasto czy dzielnica mogło zaplanować budowę na tych działkach szkoły, musiałby obowiązywać tam miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, przewidujący realizację takiego celu publicznego (nie mylić celu publicznego z domem publicznym:)). Dopiero wówczas miasto może dokonać wykupienia lub wywłaszczenia tego terenu, bo w przeciwnym razie nie miałoby podstawy prawnej dla wydatkowania środków (gigantycznych, swoją drogą) na jego pozyskanie.
Ta część dzielnicy nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i miasto obecnie nie przymierza się do opracowania i uchwalenia takiego planu. Tu zaś trzeba pamiętać, że władze i radni dzielnicy nie mają prawie żadnego wpływu na powstanie takiego planu, ponieważ leży to w kompetencjach Rady Miasta. Rada Miasta, jak wiadomo, jest zdominowana i kierowana przez nieudolnych działaczy Platformy tzw. Obywatelskiej, zaś ta informacja wystarczająco wyjaśnia dlaczego planu miejscowego tutaj nie ma i nie będzie.
Ponadto bez planu miejscowego miasto w zasadzie nie ma możliwości zaprojektowania i wybudowania ulicy łączącej ul. Górczewską z ul. Pełczyńskiego w rejonie Tesco. Po zabudowaniu tego terenu przez dewelopera nie będzie żadnego - ani drogowego, ani pieszego - połączenia pomiędzy tymi ulicami na odcinku liczącym ponad kilometr długości. A po co komu takie połączenie? - Ano po to, żeby cały ruch wychodzący z ul. Pełczyńskiego nie kumulował się na dwóch jej końcówkach - wschodniej i zachodniej. Albo po to, żeby mieszkaniec osiedla Zielony Staw chcący przywieźć wózkiem dziecko do żłobka przy ul. Klemensiewicza nie musiał dymać dookoła, przez ul. Powstańców Śląskich lub przez węzeł komunikacyjny "Osiedle Górczewska", za każdym razem nadkładając kilometr drogi. Takie niepraktyczne rozwiązanie nie powinno pojawić się w nowoczesnym mieście.
REKLAMA
27.08.2020 17:29 #pZz
Ja to bym tu walnal takie po 15 pieter jak JW ma w zwyczaju - po co marnowac przestrzen i okolice metra. Zrobic dwa wyjazdy z osiedla - na Gorczewska i Pelczynskiego, ktora to ulica juz sprawdza sie swietnie jako obwodnica tej pierwszej. Trzeba tylko zlikwidowac jeszcze ze 2 przejscia dla pieszych no i te garby...niepotrzebne i tamuje to wszystko ruch. Miejsc parkingowych wiecej nie trzeba, jest nawet zbyt duzo - tak, je tez polikwidowac i zasiac lake kwietna.
27.08.2020 20:22 #lideksynubeka
Masz Pan talent do przewidywania przyszłości. Będzie tak, jak Pan piszesz
27.08.2020 21:16 #lol
#BeMózg napisał(a) 27.08.2020 17:17

Po pierwsze - dokument planistyczny o którym mowa prawidłowo nazywa się "studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego". Po drugie - studium nie jest planem miejscowym
Nie planem miejscowym, tylko miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
27.08.2020 21:17 #hahaha
#BeMózg napisał(a) 27.08.2020 17:17

Błąd na błędzie w tym artykule.
Nie zesraj się, urzędasie. Nie wskazałeś ani jednego błędu.
27.08.2020 21:30 #Gość
Z kontekstu wnioskuję, że artykuł został opłacony przez firmę Echo Investment. To oni wybudowali tak zachwalane w artykule Browary Warszawskie na Woli. Co za tym idzie, znamy już dewelopera zainteresowanego potencjalnym zakupem.
REKLAMA
27.08.2020 21:41 #ciemnogród
Lidek i pZz piszą jak będzie. Teren jest idealny pod zabudowę mieszkaniową - czytaj toporne bloki z masą 40-50 metrowych "apartamentów", teren oczywiście grodzony z nazwą typu "Tesco Plaza". Apartamenty w okazyjnych cenach od 10 tys. za metr, miejsca postojowe niepotrzebne - nowoczesny europejczyk będzie jeździł komunikacją miejską i rzecz jasna rowerem. Jest blisko do miejsc nowej kultury - w amfiteatrze można śpiewać w radosnym gronie LGBT+
27.08.2020 21:48 #Małgośka
Przydałby się jeśli nie sklep to park, skwerek itp.a może sklep i wokół skwer...
27.08.2020 22:36 #BeMózg
#hahaha napisał(a) 27.08.2020 21:17

Nie zesraj się, urzędasie. Nie wskazałeś ani jednego błędu.
Wskazałem, kpiarzu. W akapitach których już nie można już przeczytać, bo autor je usunął.
27.08.2020 22:39 #gol
#lol napisał(a) 27.08.2020 21:16

Nie planem miejscowym, tylko miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego skrótowo bywa nazywany planem miejscowym. To wie każdy, kto zajmuje się lub interesuje się planowaniem przestrzennym i urbanistyką.
27.08.2020 23:07 #jkk
Obok planów miejscowych funkcjonują jeszcze WZ czyli warunki zabudowy. To forma dziwnie preferowana przez urzędników, nie wiadomo dlaczego. Ważne, aby decyzja była zgodna z założeniami studium uwarunkowań. Co ciekawe, nawet na obszarze objętym planem miejscowym priorytet ma inwestycja oparta na WZ, czyli woli urzędnika, przykładem choćby budowa ulicy Coopera w obszarze Chrzanów 2.
28.08.2020 00:24 #lol
#BeMózg napisał(a) 27.08.2020 22:36

W akapitach których już nie można już przeczytać, bo autor je usunął.
Urojenia? Tekst wygląda cały czas tak samo.
28.08.2020 07:25 #max
Patryk Jaki powiedział że gdy wygra PO , zabudowa będzie pod wygodę developerów a nie mieszkańców. Wszytko się spełnia, zabudowa coraz bardziej przypomina ta w obozach.
28.08.2020 07:35 #łukaszzzz
Warszawa wybrało PoNowoczesnych więc bedzie mieszkać w gettach, o tym wszystkim mówił Patryk Jaki. Aby nie robić korków ( a powstanie tam setki tysiecy mieszkań ) zwężą ulice i po kłopocie. A może by w planach zaznaczyć ze powstaną tam biurowce aby przynajmniej ludzie mieli do pracy bliżej ? E tam po co , skoro najłatwiej deweloperom oddać.
29.08.2020 16:27 #tegepe
#LubięTo napisał(a) 27.08.2020 14:02

Ale już ten sam Dąbrowski jak był burmistrzem , to na Pełczyńskiego wydawał zgody na budowę kolejnych bloków i jakoś nie pomyślał , żeby zarezerwować tam działkę na szkołę. Ten człowiek i jego świta jest na pasku i kopertach developerów.Ostanio głosował przeciw uchwaleniu Miejscowego Planu Zagospodarowaniu Przestrzennego dla Chrzanowa, co jest po myśli chciwych developerów.
Słuszne uwagi!
29.08.2020 18:29 #BeMózg
#lol napisał(a) 28.08.2020 00:24

Urojenia? Tekst wygląda cały czas tak samo.
Nie, nie wygląda, wcześniej zamieszczony tekst odnosił się również do zakresu studium.
REKLAMA

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA