REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wola

przestrzeń miejska

 

Pusty teren przy ruchliwej ulicy. "To nie parking, to skwer"

  19 maja 2022

Pusty teren przy ruchliwej ulicy. "To nie parking, to skwer"
TuStolica.pl

Wolscy urzędnicy nie chcą otworzyć parkingu obok urzędu dzielnicy. Przekonują, że potrzebują terenu na imprezy plenerowe a do ratusza można dojechać komunikacją miejską.

REKLAMA

Artykuł powstał dzięki zgłoszeniom Czytelników.
Zaproponuj temat na redakcja@tustolica.pl

Jeszcze kilka lat temu plac sąsiadujący z budynkiem urzędu dzielnicy w al. "Solidarności" służył jako parking.

Dziś to pusty teren otoczony kilkoma krzywymi drzewami i plastikowymi, pomarańczowymi donicami zabranymi z pl. Powstańców Warszawy.

REKLAMA

"To nie parking"

Gdy pojawiła się propozycja urządzenia tam tymczasowego skweru na lato (a później także na zimę), największe wątpliwości budził dochodzący od strony ulicy hałas. Czy warszawiacy przekonają się do spędzania wolnego czasu tak blisko samochodów pędzących al. "Solidarności"? Okazało się, że organizowane w tym miejscu imprezy plenerowe cieszą się sporą popularnością. Ostatnio obok wolskiego ratusza nie dzieje się jednak nic. W imieniu czytelników zapytaliśmy w urzędzie dzielnicy, czy parking zostanie ponownie otwarty, przynajmniej tymczasowo.

- To nie jest parking, a skwer Lacherta, nad którego dalszą adaptacją cały czas pracujemy - twierdzi Mateusz Witczyński, rzecznik wolskiego ratusza. - Okazjonalnie wykorzystywany jest do realizacji akcji społecznych, na przykład zatrzymują się tam mammobus, krwiobus, organizowane są imprezy grup rekonstrukcyjnych, np. w ramach obchodów rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Urząd Dzielnicy Wola jest jednym z najlepiej skomunikowanych budynków w mieście. Praktycznie pod same drzwi można dojechać tramwajem, autobusem, dojść pieszo, a zgodnie z zapowiedziami Zarządu Dróg Miejskich niedługo będzie można dojechać ścieżką rowerową. Osoby niepełnosprawne, oprócz miejsca parkingowego przed urzędem dzielnicy, mogą skorzystać z przejazdów Miejskiego Transportu Osób Niepełnosprawnych w cenie biletu autobusowego. Za 180 zł miesięcznie można skorzystać z czterech kursów tygodniowo, jednorazowy koszt to 20 zł. Powstańcy warszawscy mogą korzystać z darmowych przejazdów taksówkami.

REKLAMA

Było "zbyt rozrywkowo"

Trzy lata temu pisaliśmy o sporze o dochodzący z al. "Solidarności" hałas i bynajmniej nie chodziło o hałas przejeżdżających nią samochodów. Do urzędu dzielnicy napływały wówczas skargi okolicznych mieszkańców narzekających na głośną muzykę i "zbyt rozrywkowy" charakter, jaki przyjął dawny parking.

Burmistrz Krzysztof Strzałkowski zapowiedział wówczas, że wolski samorząd chce urządzić obok swojego budynku prawdziwy skwer. Zapowiadana była budowa "spokojnego terenu wypoczynkowego dla wszystkich mieszkańców". Choć minęły trzy lata, nie powstał nawet projekt.

(dg)

.
 

Komentarze (9)

# klocek

19.05.2022 19:30

Czego nie rozumiecie, jesteście mięsem wyborzczym. Tyle.
Urzędasy mają parking w środku, reszta plebsu musi sobie radzić w sposób opisany w artykule.

# Buba

20.05.2022 07:47

I bardzo dobrze. Tworzenie nowych parkingów to zachęcanie do jeżdżenia samochodami. Wręcz przeciwnie, trzeba ograniczać ruch a jedna z metod jest właśnie zmniejszanie miejsc parkingowychbi postojowych. Zasada jest prosta, jest określona pula miejsc w przestrzeni publicznej i nie jest to zasób nieograniczony. Jak dla kogoś nie starcza to trudno. Nie każdy musi jeździć wszędzie samochodem i nie każdemu musi być w przestrzeni publicznej gwarantowane miejsce. Podobnie na osiedlach, trzeba ograniczać marnowanie przestrzeni pod parkingi. To jakiś relikt PRL żeby na osiedlach grodzic ogromne przestrzenie pod hektary samochodów. To są zasoby ograniczone i tyle. Nie do każdego mieszkania musi być po 3 samochody. Nie ma ani takiej potrzeby ani nawet nie jest to wskazane, także społecznie. Poza tym powinny być bardzo wysokie opłaty za korzystanie z przestrzeni publicznej. I to by rozwiązało problemy. Trzeba zniechęcać do korzystania z prywatnych samochodów a nie zachęcać. A dostępność miejsc postojowych i parkingowych wydatnie zachęca i promuje transport indywidualny. Wyjątkiem powinny być miejsca dla dostawców oraz niepelnosprawnych. Te powinny być wygospodarowane kosztem miejsc ogólnodostępnych.

# pZz

20.05.2022 09:53

@Buba Oj buba buba. Prezentujesz podejscie typowo lewackie, w ktorym twoja wolnosc wazniejsza jest niz moja. Ludzi trzeba godzic, a nie dzielic. Miejsca starczy i dla samochodow, i dla pieszych. Wystarczy byc tolerancyjnym :) Lubicie to slowo co nie? He he ale jak wam pasuje.

REKLAMA

# WER

20.05.2022 10:49

Buba posługuje się nową nienawiści do kierowców ! A gdzie hasła o równości i konstytucji ?

# Marian

20.05.2022 12:03

Dyskryminacja kierowców przez lewaków. Ale juz jak LPG AGD dyskryminowane to larum. Ogarnijcie się lewaki.

# Dziadek parkingowy

21.05.2022 12:12

#pZz napisał(a) 20.05.2022 09:53
Miejsca starczy i dla samochodow, i dla pieszych.
Nie, dla samochodów nie wystarczy. Albowiem:
- nie ma tak szerokiej ulicy na świecie, której nie dałoby się zapchać samochodami (poszukajcie sobie w internecie fotografii przedstawiające dwunasto- albo szesnastopasmowe jezdnie w Los Angeles czy w Dallas, gdzie na wszystkich pasach ruchu samochody stoją lub wloką się w korku);
- nie ma tak rozległego parkingu na świecie (oczywiście w mieście, nie na pustyni), którego nie dałoby się zastawić samochodami.

REKLAMA

# Pedro

21.05.2022 12:45

A Dziadek parkingowy to gdzie parkuje swój samochód?
Większość lewackich aktywistów co drą japy mają samochody a w dodatku wożą swoje doopy samolotem na wakacje. Tak jak dziady z ZDM i ratusza mają swoje parkingi i samochody

# Dziadek parkingowy

22.05.2022 12:55

#Pedro napisał(a) 21.05.2022 12:45
A Dziadek parkingowy to gdzie parkuje swój samochód?
W podziemnym garażu na własnym miejscu postojowym. Każdy ma tyle miejsc postojowych, ile sobie kupił.

# Jam Łasica

02.06.2022 14:11

Tylko że do Urzędu musi być możliwośc dojazdu samochodem, np. do Wydziału Komunikacji.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA