REKLAMA

Białołęka

komunikacja »

 

Przystanek "Ruskowy Bród"

  30 maja 2011

alt='Przystanek "Ruskowy Bród"'

W kulturze masowej mieliśmy do czynienia z różnymi przystankami. Był "Przystanek Alaska", jest Woodstock, są i inne. Wśród tych innych największą popularnością w Warszawie cieszą się przystanki komunikacji miejskiej i jest ich zdecydowanie najwięcej.

REKLAMA

Na krańcach wschodniej Białołęki, gdzie jeżdżą tylko dwa autobusy, przystanki są na wagę złota. Ostatnio szczęście uśmiechnęło się do mieszkańców osiedla Regaty, którym postawiono na ulicy Kobiałka nowy przystanek linii 120 w stronę Pragi. To prosty słup i namalowana na jezdni "żmijka" w miejscu, gdzie zatrzymuje się autobus. A ile radości dla pasażerów! Wprawdzie skraca on drogę, którą pokonywali do następnego przystanku, jedynie o 250 metrów, a i tak trzeba dojść kilkaset do Kobiałki, ale zawsze to coś. W uroczystości odsłonięcia przystanku brał udział sam burmistrz dzielnicy.

Mieszkańcy ulicy Ruskowy Bród i okolicznych uliczek od kilku lat występowali do Zarządu Transportu Miejskiego o zmianę przebiegu linii autobusowych w tym rejonie i wyznaczenie nowych przystanków. Jakiś czas temu udało się i w wyniku zmiany Ruskowym Brodem jeździ 134 do pętli na Olesinie. Zmodyfikowano też przebieg linii 120, drugiej w tym rejonie. Niestety, po wprowadzeniu autobusu 134, przez długi czas na początku nie było przystanku tej linii na skrzyżowaniu z Kobiałką. Mieszkańcy pisali, a ZTM odpisywał, że przystanek będzie, ale nie ma na

Namalowanie na jezdni
kolejnego zygzaka i postawienie słupa nie jest trudne. Akcja prowadzona przez mieszkańców Regat dała rezultat. Teraz kolej na mieszkańców "Ruskowego".
razie ustalonej jego lokalizacji. Planowano wspólny przystanek dla obu linii na skrzyżowaniu Kobiałki i Ruskowego Brodu. Wreszcie ZTM zainwestował w przystanki i okazałe zatoki przystankowe, ale tylko dla linii 134, bo 120 już się "nie zmieściło". Jest stary przystanek 120, ale tylko w stronę szkoły. Dobre oczywiście i to, ale linia ta ma dla mieszkańców ogromne znaczenie, bo dojeżdża przez Bródno i Targówek do centrum Pragi, na Dworzec Wschodni. Pasażerowie, którzy jadą w stronę pętli na Olesinie, a chcieliby wysiąść przy Ruskowym Brodzie, mogą wybrać przystanek przy szkole w Kobiałce albo na pętli. Te dwa przystanki oddalone są od siebie o półtora kilometra, a do Ruskowego Brodu trzeba przejść połowę tego dystansu. Taka wyprawa jest męcząca i niebezpieczna szczególnie wieczorem albo zimą, gdy chodniki pokryte są śniegiem czy lodem. Trzeba pamiętać, że autobusami w naszej okolicy podróżują zwykle osoby starsze albo rodzice z dziećmi, a często same dzieci do i ze szkoły. Teraz dzieci ze szkoły w Kobiałce nie mają możliwości dojechania do Ruskowego Brodu. Droga od autobusu do domu jest dwukrotnie dłuższa, niż mogłaby być i przekracza zakładane przez ZTM normy odległości między przystankami.

Wydaje się, że namalowanie na jezdni kolejnego zygzaka i postawienie słupa nie jest trudne. Akcja prowadzona przez mieszkańców Regat dała rezultat. Teraz kolej na mieszkańców "Ruskowego". Dla decydentów z ZTM i urzędu dzielnicy to także okazja do pokazania, że potrzeby mieszkańców są im bliskie, zwłaszcza że nie chodzi o wystawne wiaty, szklane gabloty czy bogate ławki

- wystarczy prosty słup i trochę farby na jezdni - i "Przystanek Ruskowy Bród" gotowy!

Robert Kamionowski
Autor jest prawnikiem Peter Nielsen & Partners, członkiem rady rodziców w Szkole Podstawowej nr 31 w Kobiałce, społecznikiem, członkiem lokalnych stowarzyszeń

Mieszkańcy zebrali już kilkaset podpisów pod petycją do Zarządu Transportu Miejskiego i urzędu dzielnicy.

Stanowisko ZTM:

W tej chwili nie ma możliwości postawienia we wskazanym miejscu przystanku autobusowego dla linii 120. Droga jest zbyt wąska, by wymalować na niej miejsce do zatrzymywania się autobusów. Również władze dzielnicy nie posiadają w tej okolicy własnego terenu, który mógłby zostać wykorzystany na budowę zatoki autobusowej. Będziemy jeszcze przyglądać się problemowi i analizować różne możliwości, ale w tej chwili nie ma szans, by postulowany przystanek powstał.

Konrad Klimczak
rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni