REKLAMA

Legionowo

historia »

 

Przez wiele lat przewoziła mieszkańców Legionowa i Jabłonny. Pamiętacie linię 801?

  20 października 2023

alt='Przez wiele lat przewoziła mieszkańców Legionowa i Jabłonny. Pamiętacie linię 801?'
źródło: ZTM/fot. Michał Kowalski

Pamiętacie podmiejską linię autobusową 801? "Czerwoniak" Zarządu Transportu Miejskiego przez wiele lat przewoził mieszkańców Legionowa i Jabłonny do Warszawy, zaś dla mieszkańców III Parceli i legionowskiego Przystanku stanowił jedyną alternatywę dla kulejących wówczas przewozów kolejowych. Niedługo rocznica ponownego uruchomienia linii.

REKLAMA

Jak przypomina warszawa.fandom.com linię uruchomiono 31 maja 1985 roku w wyniku zmiany oznaczenia linii 203-bis. W Jabłonnie czy Jabłonnej? Mieszkańcy wciąż się mylą W Jabłonnie czy Jabłonnej? Mieszkańcy wciąż się mylą
Odmiana nazw miejscowości bywa dla wielu kłopotliwa, co widać doskonale na przykładzie Jabłonny. Nie tylko mieszkańcom, ale i dziennikarzom regularnie zdarzają się językowe wpadki.
Łączyła ona wówczas Żerań FSO z pętlą obok stacji CPN w Jabłonnie przy ul. Zegrzyńskiej. W tym czasie linia ulegała kilkukrotnemu zawieszeniu. Zlikwidowano ją dokładnie 1 marca 1991 roku.

801-ka znów na ulicach, tym razem do Legionowa

Ponowne uruchomienie "osiemset jedynki" nastąpiło 8,5 miesiąca później a dokładnie 12 listopada 1991 roku. "Czerwoniak" (jak powszechnie w tym czasie nazywano ikarusy) kursował z Żerania i dojeżdżał do Osiedla Młodych w Legionowie. Przez długie lata przewoził mieszkańców chociażby III Parceli, legionowskiego Przystanku, Ludwisina i dwóch największych legionowskich osiedli - Jagiellońska i Sobieskiego. Obsługiwał też ul. Zegrzyńską i Modlińską w Jabłonnie. Co ciekawe, przez cały czas funkcjonowania 801-ka kursowała wyłącznie w dni powszednie.

Zapraszamy na zakupy

Na "legionowskiej trasie" linia 731 powoli wypierała 801

W wyniku reorganizacji połączeń z Legionowem w 2007 roku podmiejski kraniec linii 801 znacznie skrócono i... zmieniono. Autobus już nie docierał na Osiedle Młodych, lecz "zahaczał" o Błękitne Centrum i dojeżdżał do placu Kościuszki na ul. Handlowej. 1 kwietnia 2008 roku trasę linii przeniesiono na obwodnicę Jabłonny, pomijając tym samym tzw. starą Jabłonnę z urzędem gminy, kościołem i pałacem Polskiej Akademii Nauk.

Autobus obsługiwał zaś rozwijające się prężnie jabłonowskie osiedle Przylesie. W tym czasie "obowiązki" dojazdu do Osiedla Młodych i obsługi tzw. starej Jabłonny przejęła nowa linia - 731. Autobus 801 nie zmienił już trasy aż do wakacyjnego zawieszenia w 2011 roku, podczas którego została ostatecznie zlikwidowana. Ktoś słusznie uznał, że utrzymywanie jej na dotychczasowej trasie nie ma już najmniejszego sensu.

DB

.
 

Komentarze (2)

# bobik

20.10.2023 21:18

Smród spalin w kabinie, niesamowity żar podczas upalnych wakacji, zaś mroźno w zimę, tak, że wszystkie szyby były oszronione. Kochane Ikarusy! Czasem drzwi się też nie składały w pełną harmonijkę. Fajnie też bujało - zwłaszcza na tyle;)

# Kazam

20.10.2023 22:18

Był by sens tego autobusu do dzisiaj, bo częstotliwość autobusów 723 i 731 nie zmieniła się do dziś i jeździ raz na pół godziny, a wtedy rozkład był ustawiony że jechał jakiś autobus co 10 min a teraz oczywiście jeden za drugim i pół godziny czekania na jakikolwiek następny
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zima 2023/2024
Zima 2023/2024