REKLAMA

Legionowo

samorząd »

Koniec "Miejscowej" propagandówki w Legionowie. Trafiła na zasłużoną... makulaturę

  22 maja 2024

alt='Koniec "Miejscowej" propagandówki w Legionowie. Trafiła na zasłużoną... makulaturę'
Spadło z pióra. "Miejscowa" na makulaturze, fot. DB

Stało się to, co publicznie deklarował nowy prezydent Legionowa Bogdan Kiełbasiński w trakcie kampanii wyborczej - gazeta "Miejscowa", wydawana za publiczne pieniądze, od lat gnębiąca opozycyjnych radnych, prywatne media lokalne i stowarzyszenia nie mające powiązań z obozem władzy, przechodzi do historii. Podsumujmy ponad 20-letnią działalność tej propagandówki.

REKLAMA

W ostatnim - dość długim - felietonie redaktor naczelny a zarazem wieloletni autor "Miejscowej" żegna się z czytelnikami m.in. takimi słowami: "Kończymy wydaniem numer 1109. Miejscowa "Trybuna Ludu". Podwójnie płacimy za propagandę prezydenta Miejscowa "Trybuna Ludu". Podwójnie płacimy za propagandę prezydenta
Niedawno jedna z agencji zajmująca się marketingiem samorządowym przyznała tygodnikowi "Miejscowa na weekend" tytuł najlepszej gazety w kraju. Bezpłatny tygodnik, udający niezależną prasę, opisujący sukcesy urzędującej władzy, drukowany jest za pieniądze podatników. Władze Legionowa obwieściły ten sukces na billboardach, także finansowanych z miejskich podatków.
Symbolicznym, jeśli potraktować go niczym datę. Tak jak 11 września 2001 roku runęły dwie wieże World Trade Center, 21 kwietnia, wskutek drugiej tury wyborów prezydenckich, osiągnęła w Legionowie metę kluczowa dla jego rozwoju oraz współczesnego oblicza epoka."

Czym była "Miejscowa"?

O "wyczynach" propagandystów z "Miejscowej" pisaliśmy wiele razy. Na początku była to gazeta prywatna, jednak już od wielu lat jej wydawaniem oficjalnie zajmował się Komunalny Zakład Budżetowy sp. z o.o. Słowo "oficjalnie" jest tutaj nieprzypadkowe, bowiem tajemnicą poliszynela było, że jej dziennikarze swoje biurka mieli w... urzędzie miasta. Jak oka w głowie strzeżone były faktyczne koszty ponoszone przez KZB na wydawanie gazety, mimo że wielokrotnie pytali o nie zarówno opozycyjni radni, jak i dziennikarze niezależnych mediów. Kilka lat temu przedstawiciele spółki poinformowali jedynie, że dystrybucja nic ich nie kosztuje, a koszty są im... nieznane.

- Koszty tygodnika "Miejscowa na weekend" są nie do oszacowania - poinformowała przed kilkoma laty Teresa Skibińska, dyrektorka finansowa KZB. - Nie jest nam potrzebna taka wiedza, ile konkretnie na gazetę wydajemy - dodała z rozbrajającą szczerością o publicznych pieniądzach, wprawiając w osłupienie radnych.

Być może wydatki te ujawni nowy prezydent, który zapowiadał audyt w miejskich spółkach. Z doświadczenia wiemy, że miesięczne koszty wydawania tygodnika (wynagrodzenia, druk i dystrybucja) w tabloidowej formie mogą wynieść nawet 100 tys. zł miesięcznie.

Kup bilet

"Miejscowa" na makulaturę

Powróćmy do felietonu Waldemara Siwczyńskiego, żegnającego się z czytelnikami "Miejscowej". Pisze on: "Coraz mniej jest miejsca dla autorów słuchających wielu stron, lubiących dotrzeć do sedna sprawy (...)". I tu trzeba przyznać mu rację. Jednak pominął on jeden istotny fakt, że redagowana przez niego gazeta nie starała się przekazywać czytelnikom rzetelnych i obiektywnych informacji.

- Trudno oczekiwać od wydawcy, aby sam o sobie źle pisał. Autorami artykułów są pracownicy urzędu lub podlegających im jednostek - mówiła podczas kampanii kandydatka na prezydenta, a zarazem wieloletnia pracownica urzędu miasta, Ewa Milner-Kochańska.

Zadaniem "Miejscowej" było promowanie byłego prezydenta Romana Smogorzewskiego i pełnienie "parasola ochronnego" przed atakami szeroko rozumianej opozycji w mieście. Z tej roli propagandówka wywiązywała się znakomicie.

REKLAMA

Nowy prezydent Legionowa zamyka gazetę

"Jeżeli kiedyś, na mocy czyjejś decyzji, ta bezcenna (czytaj: darmowa) gazeta się odrodzi, to już w innej postaci i beze mnie. Co miało z mojego pióra na jej strony spaść, to spadło. Waszą "Miejscową na Weekend" historia właśnie oddała na makulaturę" - kończy Waldemar Siwczyński.

Pan redaktor myli się, że gazeta była bezpłatna - od lat łożyli na nią wszyscy podatnicy, czy tego sobie życzyli, czy nie. Poza tym wielu ekspertów medialnych od lat powtarza, że prasa samorządowa to propaganda udająca niezależną prasę i tworząca na rynku mediów lokalnych nierówną konkurencję, doprowadzając często do upadku niezależne media, które nie są finansowane z kieszeni podatników.

- Gminne gazety to narzędzie lokalnej propagandy. Włodarze chwalą się swoimi osiągnięciami, natomiast próżno szukać krytyki pod ich adresem. Na stronach samorządowej prasy nie ma głosów ani opozycji, ani świadomych mieszkańców - mówi Milner-Kochańska. Wtóruje jej nowy prezydent, który podjął decyzję o zamknięciu gazety.

- Zapowiadałem w kampanii wyborczej, że doprowadzę do zamknięcia "Miejscowej". Decyzja władz spółki KZB jest jak najbardziej zasadna. Otwiera nowy etap w historii lokalnego rynku prasy. Potrzebne są niezależne media, a nie propagandowe gazetki - mówi Bogdan Kiełbasiński.

DB

.

REKLAMA

Komentarze (11)

# Marek krauss

22.05.2024 09:30

Gratulujemy panie prezydencie zrobił pan coś czego nie powinno zrobić usunął konkurenta - nastepniego konkurenta w kampanii wyborczej które pan będzie organizował, więc weź pań do roboty i pokaż się czy pan będzie lepszy od byłego prezydenta Legionowa, złamał pan prawo medialne " wolność słowa"

# Uno

22.05.2024 10:23

#Marek krauss napisał(a) 22.05.2024 09:30
złamał pan prawo medialne " wolność słowa"

Jaką wolność słowa? "Dziennikarze" tej gazety byli w 100% uzależnieni od prezydenta i jego otoczenia. Tygodnik prezentował wyłącznie punkt widzenia legionowskiej władzy i w sposób chamski obrażał radnych opozycji. Dla takich "mediów" nie powinno być miejsca na rynku.

# Coral

22.05.2024 11:16

Jakie straty spółce KZB przynosiło wydawanie Miejscowej? Czy nowy prezydent dojdzie do prawdy?

REKLAMA

# w końcu NORMALNOŚĆ

22.05.2024 12:15

Jeśli od lat "Miejscowa" przynosiła miejskiej spółce straty, a ówczesna prezes KZB biernie się temu przyglądała, to jest to jawne i celowe działanie na szkodę spółki. Taka sprawa powinna zatem trafić do prokuratury.
Po drugie o jakiej "wolności słowa" coniektórzy tutaj wspominają? Media będące w rękach władzy to nie są prawdziwe media. To PROPAGANDA wydawana w najbardziej obłudnej i ochydnej postaci. Propagandyści pracujący w tej gazecie nawet w CV nie powinni przyznawać się do pracy w tychże "mediach". W dodatku wydawanych za pieniądze nas wszystkich. Smogorzewski i spółka pielęgnowali tą medialną patologię od lat. To było świetne narzędzie do robienia sobie dobrego piaru i niszczenia szeroko rozumianej opozycji w naszym mieście. Oby ta patologia już nigdy nie powróciła. "Miejscową" - żegnam bez żalu.

 artysta

22.05.2024 12:27

"Dziennikarze" tej gazety byli w 100% uzależnieni od prezydenta i jego otoczenia. Tygodnik prezentował wyłącznie punkt widzenia legionowskiej władzy i w sposób chamski obrażał radnych opozycji. Dla takich "mediów" nie powinno być miejsca na rynku.
od 2001 roku wspólpracuję z miastem Legionowa jako artysta i nigdy nie słuchałem na temat obecniego prezydenta ,ani co zrobił jako radny Legionowa

# Robson53

22.05.2024 20:21

Tych "gniotów umysłowych" naczelnego pana Waldka nie dało się czytać. Zresztą jak i całej gazetki. Szkoda publicznych/naszych pieniędzy wydawanych miesiąc w miesiąc przez wiele lat na ten szmatławiec. A robił to Roman Smogorzewski, tylko po to aby zachować władzę w mieście za wszelką cenę. Niestety nie swoją, tylko naszą. Miasto wiele zyska bez tej gazetki. Pamiętam, jak jej "redaktorzy" wiele razy naśmiewali się bodajże z "To i Owo", że ten najstarszy tygodnik w mieście jest bliski upadku i szoruje po dnie. Jakoś niezależny tygodnik przetrwał, zaś propagandyści z ratusza zapewne spakowali już manatki ze swojego biurka. To się nazywa przewrotność losu;-) Nikt za panem Waldkiem i resztą ekipy, oprócz kilku urzędasów którym co tydzień schlebiali na łamach tejże gazetki, nie zatęskni. Historia już wyrzuciła "Miejscową" na śmietnik.

REKLAMA

# niepotrzebne emocje

23.05.2024 09:56

Wydawanie gazet przez samorządy i spółki samorządowe powinno być ustawowo zabronione

# Chyba

23.05.2024 12:33

Marek daunuss powinieneś mieć nick

# Stek B.

23.05.2024 14:12

To był zwykly, ordynarny, propagandowy szmatławiec. W najgorszych czasach tworzony też lapskami bylej rzeczniczki Romana (dopoki jej nie wywali, a ona nagle wgey zmienila front). Pamietam jej paszkwil na rafnego Dziedzica. Trzeba miec muł we łbie, żeby wytworzyć taki podły tekst. Rozumiem, że wielu mieszkancow miasta, zwlaszcza starszych, moglo wierzyć w peany wypisywane na łamach tego czegoś, na cześć szczesliwie minionej władzy. W takim sam sposób ludzie wierzyli w to, co przekazywała im TVP, tak za czasow Kurskiego, jak i wcześniej, oraz teraz. Media publiczne niestety nie mają żadnej uczciwej racji bytu. Służą wyłącznie aktualnie rządzącym do chamskiej propagandy.

REKLAMA

# Miejscowa jak TVPiS

23.05.2024 19:46

#Stek B. napisał(a) 23.05.2024 14:12
Media publiczne niestety nie mają żadnej uczciwej racji bytu. Służą wyłącznie aktualnie rządzącym do chamskiej propagandy.

W pełni się zgadzam. "Miejscowa" = TVPiS. Takie media wywołują konflikty w społeczeństwie. Dzielą ludzi na lepszych i gorszych, na "my" i "oni", na przyjaciół i wrogów, na "normalnych" i populistów, na koalicję miłości i totalną opozycję. I to w dodatku robią to za nasze/podatników pieniądze.

# NORMALNOŚC

16.06.2024 21:52

#Marek krauss napisał(a) 22.05.2024 09:30
złamał pan prawo medialne " wolność słowa"

Panie Krauss jesteś idealnym wręcz przykładem jak Miejscowa potrafiła zrobić mielonkę z mózgu i wyłączyć myślenie. Sam spotkałem starszego pana który kropka w kropkę cytował to co wyczytał w miejscowej
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe