REKLAMA

Białołęka

inwestycje

 

Przetarg na drugą jezdnię Światowida lada dzień. Tramwaj do Winnicy wciąż daleko

  25 lutego 2015

Przetarg na drugą jezdnię Światowida lada dzień. Tramwaj do Winnicy wciąż daleko

Serial pt. "Jak ma wyglądać ul. Światowida?" dobiega końca. W tym roku hitem będzie co innego: w ramach inwestycji "Tramwaj na Tarchomin" powstaną głównie... jezdnie. I to znacznie szybciej niż tory tramwajowe.

REKLAMA

Otwarte w grudniu torowisko z Młocin na Tarchomin Kościelny nadal jest obsługiwane przez zaledwie jedną linię, dowożącą mieszkańców Tarchomina do stacji metra. Osiedle wciąż czeka na zapowiadane przedłużenie "siedemnastki", którą będzie można dojechać bezpośrednio m.in. do UKSW, AWF, Arkadii, Dworca Centralnego i na Służewiec. Od pojawienia się na ul. Światowida tramwajów z numerem 17 na wyświetlaczu dzielą nas już podobno nie tygodnie, ale dni. A co z przedłużeniem linii na Nowodwory i do Winnicy?

Zarząd Transportu Miejskiego i Tramwaje Warszawskie mają dobrą informację dla mieszkańców Nowodworów i złą dla Winnicy, która poczeka na komunikację szynową jeszcze długo. Ale po kolei: inwestycja została podzielona na kilka etapów.

- Na przełomie lutego i marca chcemy ogłosić przetarg na zaprojektowanie ul. Światowida aż do Winnicy wraz z łącznikiem z ul. Modlińską - mówi Igor Krajnow, rzecznik ZTM. - Realizacja inwestycji byłaby wtedy w przyszłym roku. W czerwcu zostanie ogłoszony przetarg na przedłużenie linii tramwajowej o zaledwie dwa przystanki: Stefanika i Nowodwory. Odcinek do Winnicy będzie realizowany - i tu nic nie zmienia się od lat - "w późniejszym terminie".

Przetarg będzie obejmować budowę drugiej jezdni ul. Światowida (z dwoma pasami ruchu i zewnętrzną drogą rowerową) od Modlińskiej do Dzierzgońskiej i budowę od podstaw przedłużenia ulicy od Dzierzgońskiej do Modlińskiej. Na odcinku biegnącym przez Winnicę będą od początku 2x2 pasy ruchu i co najmniej jedna droga rowerowa. Dlaczego instytucje odpowiedzialne za komunikację miejską inwestują w budowę dróg dla samochodów? Odpowiedź jest prosta: "specustawa drogowa", dzięki której prace nad inwestycjami postępują znacznie szybciej (m.in. możliwe jest wywłaszczanie właścicieli działek, które przetnie droga). Polskie prawo umożliwia sprawne budowanie w ten sposób dróg publicznych. Także takich, którym towarzyszą tory tramwajowe.

Pod koniec II kwartału, czyli prawdopodobnie w czerwcu, zostanie ogłoszony przetarg na przedłużenie linii tramwajowej o zaledwie dwa przystanki: Stefanika i Nowodwory. Odcinek do Winnicy będzie realizowany - i tu nic nie zmienia się od lat - "w późniejszym terminie". Wygląda na to, że instytucje miejskie próbują jak najbardziej odsunąć w czasie rozstrzygnięcia na najbardziej problematycznym odcinku. To właśnie w Winnicy kilka lat temu protestowano przeciwko budowie dwóch jezdni, przebiegających blisko domów jednorodzinnych, a potem przeciwko proponowanemu przez ZTM przebiegowi linii tramwajowej.

Ubiegły rok upłynął pod znakiem protestów przeciwko budowie drugiej jezdni na istniejącym odcinku ul. Światowida, po których projekt budowy ulicy w przekroju 2x3 trafił do śmietnika. Przez kilka miesięcy wydawało się nawet, że jej budowa nie ruszy nigdy, a w miejscu rezerwy terenu powstał malowniczy pas błota, na którym rezydują wrony i mewy.

Kolejny sezon serialu o ul. Światowida i tramwajach rozpoczęty. Czy w najbliższych odcinkach czekają nas kolejne protesty?

Dominik Gadomski

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (50)

 jkj

25.02.2015 16:54

I że gdzie niby na Nowodworach pętla tramwajowa? Czy znowu tylko żeberko dla dwukierunkowych? Ma ktoś jakieś plany?

# Baśka

25.02.2015 17:52

To już pewne - Z Modlińskiej na Most Północny cały ruch kołowy w tym TIRY -.. pójdzie środkiem Nowodworów i Tarchomina i jak tu mieszkać przy tym ekskluzyw. nym bulwarze,

# baska2

25.02.2015 18:04

Baska - a po czym wnosisz , ze pewne ?

REKLAMA

# Baska

25.02.2015 18:22

to po co ten łącznik

 matt

25.02.2015 18:46

Tak, będzie "zawrotka" taka jak na Nowych Świdrach i tramwaje dwukierunkowe. Pewnie 17-tka do Mehoffera a 2 dwukierunkowa na Nowodwory.

# aqualord

25.02.2015 20:47

Baśka, przecież można ustawić odpowiednie oznakowanie, do jakiego nacisku na jedną oś pojazdu mogą wjeżdżać i to wyeliminuje ciężarówki i TIRy i pewnie takie oznakowanie się pojawi, a jak nie, to może zamiast narzekać na samą budowę to może właśnie warto się przyjrzeć szczegółom, czy właśnie taki zakaz ma się pojawić, a jeśli nie to właśne o niego zawalczyć.

REKLAMA

 gdd

25.02.2015 21:11

Oczywiście, każdy kierowca tira w Polsce tylko czeka żeby móc wjechać na most północny przez Światowida ....
Wiadomo że większy sens ma pchanie się przez osiedle, na którym ma się do pokonania przynajmniej 6 skrzyżowań z sygnalizacją, niż jechać drogą na której są dwa. Ale komuś kto nie ma prawa jazdy nie przetłumaczysz.

# JacJac

25.02.2015 22:29

Światowida w formacie POwstańców Śląskich (2pasy, torowisko, 2 pasy)??? Tylko PŚ rzeczywiście jest drogą tranzytową do jazdy na Włochy, Okęcie czy nawet Służewiec. Nie wszyscy wbijają się na obwodnicę by przejechać dwa razy dłuższą trasę. To po jaką cholerę taki przekrój na Światowida. Wyjazd na TMP dzięki temu w żaden sposób się nie usprawni, a nawet może się pogorszyć.

# Mieszkanka

25.02.2015 22:50

No to pięknie. Jabłonna i Legionowo będą zapierdzielac do galerii handlowej Swiatowida. Kiedy wywiozą w koncu tego burmistrzynę na taczkach? Chcą obrzydzic mieszkancom zycie na Tarchodworach już do końca.

# ZZielonej

26.02.2015 00:18

Nie budować ulic na Tarchomińie! Budowac ulice na Zielonej! My zapraszamy inwestycje, bo od XVIII w nie powstaly tam żadne drogi

# drugastrona

26.02.2015 07:55

Ciekawe, jakim cudem projektant wciśnie tory i drugą jezdnię między wydmami a bajorkiem między Dzierzgońską a szkołą. Nie ma na to miejsca, bez rozwalania wydmy. Trzeba alarmować jakieś organizacje ekologiczne i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Trzeba się wreszcie pogodzić z tym, że nie ma sensu ciągnąć tramwaju i ulicy tam, gdzie mieszkańcy tego nie chcą. Druga sprawa: gdzie skończy się odcinek dwujezdniowy? Koło Lidla? Bez sensu. Koło Ratusza? Niegospodarność, bo przy budowie bezkolizyjnego węzła trzeba będzie ten dojazd rozbierać. Mam nadzieję, że tę budowę uda się zablokować na długie lata, aż urzędnicy sami z niej zrezygnują.

# Rewers

26.02.2015 08:25

Jeden spychacz i już wydmy nie ma - co to dla władzy. . To wszystko jest chore. Ludzie nie chcą autostrady na Tarchodworach a oni tj władza tak. Ludzie chcą więcej żłobków i przedszkoli a oni tj władza nie i setki innych przykładów.

# światowida

26.02.2015 08:25

zablokowany to ty masz mózg, droga jest potrzebna i tyle

# ZZielonej

26.02.2015 08:32

Jak chcecie więcej przedszkoli i szkół to się tu zameldujcie i płaćcie podatki.
#Rewers napisał(a) 26.02.2015 08:25
Jeden spychacz i już wydmy nie ma - co to dla władzy. . To wszystko jest chore. Ludzie nie chcą autostrady na Tarchodworach a oni tj władza tak. Ludzie chcą więcej żłobków i przedszkoli a oni tj władza nie i setki innych przykładów.

# lutek

26.02.2015 08:44

a co z galerią z nowymi miejscami pracy ,kinami kawiarniami restauraja i sklepikami czemu nikt o tym nie informuje,czy znowu to ma być kiełbasą wyborczą,nie lepiej zeby te budowy zakończyły sie jak najszybciej,niech burmistrz sie do tych spraw ustosunkuje i co do projektu warszawy w uzbrajaniu działek pod inwestycje czy białołeka sie o to stara w jakiej dziedzinie chciałaby pozyskać inwestorów -to sa pytania na czasie bo inaczej bedzie tak jak z parkiem wiśniewo jak był inwestor i piekny projekt zagospodarowania tego terenu patrz lodowidko z parkiem to pod wpływm ludzi patrz włascicieli okolicznych sklepików - naprzeciw ratusza zaniechano tego projektu i teraz jest dzungla bez perspektyw ,to samo moze być z drugą nitka swiatowida jak teraz sie nie wybuduje to jak bedzie bardzo potrzebna to nie bedie kasy

# Nowodwory

26.02.2015 09:27

#Rewers napisał(a) 26.02.2015 08:25
Ludzie nie chcą autostrady na Tarchodworach a oni tj władza tak. Ludzie chcą więcej żłobków i przedszkoli a oni tj władza nie i setki innych przykładów.

Proszę się nie wypowiadać w moim imieniu. Ja też należę do tych "ludzi" i mam całkowicie odmienne zdanie. :-) Ja jak najbardziej chcę drugiej jezdni (optymalnie do Modlińskiej, ale będę też w pełni usatysfakcjonowana zakończeniem dwujezdniowej Światowida na Nowodworach) i tramwaju do Nowodworów.

# Nowodwory

26.02.2015 09:36

#Mieszkanka napisał(a) 25.02.2015 22:50
No to pięknie. Jabłonna i Legionowo będą zapierdzielac do galerii handlowej Swiatowida. Kiedy wywiozą w koncu tego burmistrzynę na taczkach? Chcą obrzydzic mieszkancom zycie na Tarchodworach już do końca.

Tiaaa będą specjalnie nadkładać drogi i czasu (znacznie więcej sygnalizacji świetlnej po drodze) żeby jechać do galerii przez Światowida, jeśli szybciej i bliżej będzie Modlińską...
A swoją drogą to wyobraź sobie jak fajnie będzie się dojeżdżać w weekendy (pomijam już wszelkie okresy okołoświąteczne) do galerii jedno pasmową Światowida.

# tarchodworzanin

26.02.2015 09:37

Chciałbym tutaj tylko nadmienić, że nie każdy mieszkaniec Tarchodworów jest ekooszołomem i wielu chce (w tym ja) szerszej i wygodniejszej GŁÓWNEJ ulicy tego osiedla. 2x2 + tramwaj to jest bardzo dobra koncepcja dla ul Światowida i tego się należy trzymać.

# Nowodwory

26.02.2015 09:40

#drugastrona napisał(a) 26.02.2015 07:55
Trzeba się wreszcie pogodzić z tym, że nie ma sensu ciągnąć tramwaju i ulicy tam, gdzie mieszkańcy tego nie chcą. Druga sprawa: gdzie skończy się odcinek dwujezdniowy? Koło Lidla? Bez sensu. Koło Ratusza? Niegospodarność, bo przy budowie bezkolizyjnego węzła trzeba będzie ten dojazd rozbierać. Mam nadzieję, że tę budowę uda się zablokować na długie lata, aż urzędnicy sami z niej zrezygnują.

A ja mam nadzieję, że żadne oszołomy, którym wydaje się, że wypowiadają się w imieniu WSZYSTKICH mieszkańców nie zablokują budowy. Wyobraź sobie, że jest też duża grupa osób, która chce przedłużenia tramwaju i dwujezdniowej Światowida. Do tych osób i ja należę.

# Ćpun

26.02.2015 10:03

no niektórzy ludzie lubią wdychać spaliny. Nowodwory jeżeli ci tego brakuje to na róg Jerozolimskich i Marszałowskiej a jeżeli brakuje ci smrodu kloacznego - to skieruj się pod Czajkę.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024