REKLAMA

Wola

historia »

 

Wola przemysłem stała. Takie silniki produkował "Nowotko"

  20 sierpnia 2021

alt='Wola przemysłem stała. Takie silniki produkował "Nowotko"'

Podczas wakacyjnych podróży po Polsce można natknąć się na ślady działalności wolskich fabryk w najbardziej zaskakujących miejscach.

REKLAMA

Jedną z największych atrakcji turystycznych na Mazurach jest twierdza Boyen, wzniesiona w czasach Królestwa Prus na przesmyku między jeziorami Kisajno i Niegocin. W XIX-wiecznym kompleksie można zobaczyć uzbrojenie z dosłownie każdej epoki, ale spore zainteresowanie turystów budzi też okazały... silnik.

4DVSRGa - co to jest?

Stojący w pruskiej twierdzy zespół prądotwórczy pochodzi oczywiście z zupełnie innych czasów, niż otaczające go mury. Zespół prądotwórczy został oparty na silniku 4DVSRGa o mocy 340 KM pochodzącym z Zakładów Mechanicznych im. Marcelego Nowotki.

Silniki tego typu wywodziły się konstrukcyjnie od napędu sowieckiego czołgu T-34, wykorzystywanego m.in. podczas II wojny światowej i wojny w Korei. Agregat o mocy 250 kVa powstał w 1981 roku.

Kup bilet

Na Woli produkowano silniki

Zakłady Mechaniczne im. Marcelego Nowotki powstały w 1951 roku na ogromnym terenie pomiędzy Wolską, torami kolejowymi, Człuchowską i Cmentarzem Powstańców Warszawy. Fabryka zajmowała się produkcją silników wysokoprężnych, zespołów prądotwórczych i agregatów napędowych, w tym silników do ciężarówki żubr A80 i czołgu PT-91. W zakładach powstały także warszawskie pomniki Kościuszkowców, Małego Powstańca, "Polegli Niepokonani" i "Chwała Saperom".

W latach dziewięćdziesiątych sprzed wejścia do fabryki usunięto pomnik Marcelego Nowotki a nazwę zmieniono na PZL-Wola. Na początku XXI wieku zakład zaczął podupadać, a następnie został zamknięty. Dziś w jednym z budynków PZL-Wola znajduje się klub muzyczny a na terenie zakładu urządzono m.in. tymczasową plażę i scenę koncertową. W przyszłości ogromny teren prawdopodobnie zostanie zabudowany blokami mieszkalnymi i biurowcami, stając się nowym kwartałem Warszawy.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# Kolo

22.08.2021 13:19

Jak to plaże urządzono. A gdzie tam jest woda że zrobili plaże? Chyba że o czymś nie wiem...

# Arpa61

15.09.2021 21:30

Nie żebym się czepiał, ale czcić fabrykę imieniem Żyda, sowieckiego komunisty i agenta niemieckiego gestapo, a w końcu ofiary czerwonej dintojry to nie tylko wskazanie na wielostronność zakładu... To przede wszystkim objaw czarnego humoru.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024