Przełamywanie barier
29 listopada 2003
Kilkuset lekarzy z całej Polski, czołowi polscy psychiatrzy z największych ośrodków akademickich w kraju oraz światowy ekspert, dr Peggy Nopoulos z University of Iowa, uczestniczyli w I Jesiennej Konferencji Psychiatrycznej w Warszawie.
www.odnalezcsiebie.pl Program "Odnaleźć siebie" stawia sobie za cel zmianę postaw społe-czeństwa w stosunku do psychiatrii, przełamanie barier związanych z leczeniem zaburzeń psychicznych. Program ma za zadanie przekonanie Polaków, że im wcześniej stwierdzi się chorobę i rozpocznie leczenie, tym jest ono łatwiejsze i większa jest szansa na skuteczną terapię. Celem akcji jest także budowa pozytywnego wizerunku psychiatrii wśród nauk medycznych. W Radzie programu zasiadają najwięksi polscy specjaliści z dziedziny psychiatrii. |
Podczas konferencji dyskutowano na temat czynników, dzięki którym chory na schizofrenię może w pełni wrócić do życia. To zupełnie nowe podejście do sprawy. Najczęściej bowiem analizuje się okoliczności wpływające na postęp choroby. Tymczasem w ocenie prof. Andrzeja Kokoszki z II Kliniki Psychiatrycznej AM w Warszawie, pomysłodawcy i organizatora konferencji, badania nad czynnikami, które pozwalają powrócić po schizofrenii do sprawnego funkcjonowania w życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym, mogą przyczynić się do postępu w leczeniu choroby. Bardzo ważna według profesora jest popularyzacja wiedzy o skutecznym utrzymywaniu okresu bez nawrotu objawów chorobowych. Dzięki temu Polacy inaczej będą postrzegać schizofrenię i zmienią nadmiernie pesymistyczne spojrzenie na chorobę.
Konferencja popularyzuje informacje na temat funkcjonowania chorych na schizofrenię w społeczeństwie. To bardzo potrzebne, bowiem np. mieszkańcy Warszawy mniej wiedzą o tej chorobie niż przed 40 laty. Także zdecydowanie mniej osób niż dawniej potrafi skierować osobę z objawami schizofrenii do odpowiedniej placówki.
Dla uczestników konferencji niezwykle interesujące było spotkanie z dr. Peggy Nopoulos z University of Iowa, która bada genetyczne uwarunkowania schizofrenii oraz różnice w budowie mózgu osób chorych i zdrowych. W swojej pracy wykorzystuje najnowsze rozwiązania diagnostyki obrazowej, między innymi rezonans magnetyczny. Pozwala to wykrywać nawet bardzo drobne zmiany w mózgu.
(km)