REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Polacy wstydzą się chodzić do psychiatry

  15 października 2003

Tylko 15% Polaków doradziłoby wizytę u psychiatry bliskiej osobie, u której zauważyliby pierwsze objawy zaburzeń psychicznych. Aż 77% pytanych przyznało, że niechętnie skorzystaliby z pomocy lekarza tej specjalizacji z powodu wstydu i obaw przed opinią otoczenia.

REKLAMA

Badanie dotyczące postaw Polaków wobec leczenia psychiatrycznego zostało przeprowadzone przez TNS OBOP na zlecenie firmy Adamed w ramach Ogólno-polskiego Programu Zmiany Postaw Wobec Psychiatrii "Odnaleźć siebie". Wyniki badania pokazują, że większość Polaków nie skorzystałaby z pomocy psychiatry w sytuacji, gdyby jej naprawdę potrzebowali. Ponad 40% respondentów uznało, że najlepszym sposobem poradzenia sobie z pierwszymi objawami zaburzeń psychicznych będzie rozmowa z rodziną, przyjaciółmi lub odpoczynek. Tylko 15% było zdania, że w takiej sytuacji należałoby skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Ponad trzy czwarte uczestników badania przyznało, że podstawową przyczyną, dla której niechętnie korzystaliby z pomocy lekarza psychiatry jest wstyd i strach przed tym, "co inni ludzie sobie o nas pomyślą". Co trzeci pytany uważa, że poważną barierę stanowi lęk przed otrzymaniem tzw. "żółtych papierów", które mogą utrudniać normalne życie, np. być przyczyną trudności w pracy.

Profesor Andrzej Kokoszka z II Kliniki Psychiatrii AM w Warszawie podkreśla: "Wyniki badania są szczególnie niepokojące, ponieważ w przypadku zaburzeń psychicznych jak najszybsze rozpoznanie i rozpoczęcie właściwej terapii powoduje, że przebieg choroby jest łagodniejszy, a leczenie łatwiejsze". Osobą, która odpowiednio szybko postawi właściwą diagnozę jest lekarz psychiatra. Polacy niechętnie korzystają z jego pomocy, dlatego wielu chorych trafia do specjalisty zbyt późno.

Badanie dotyczące postaw Polaków wobec leczenia psychiatrycznego zostało zrealizowane przez TNS OBOP w sierpniu 2003 r. na 1000-osobowej, reprezenta-tywnej grupie mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia. Jego głównym celem było określenie postaw społecznych wobec lekarzy psychiatrów i leczenia psychiatrycznego, jak również rozpoznanie podstawowych barier związanych z leczeniem psychiatrycznym i sposobów ich przezwyciężania.

Źródło: On Board Public Relations

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (1)

 Wioletta_Lorens_86

23.09.2021 09:07

Nie ma co się wstydzić, każdy człowiek posiada problemy które nasilając stają się problemem. dla tego ze swojej strony mogę osobiście polecić https://psychiatra.lublin.pl/. Bardzo dobry specjalista. Pozdrawiam :)
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe