Przedszkolaki na Zachodzącego Słońca w październiku
27 sierpnia 2014
Nie udało się skończyć budowy szkoły przy ul. Zachodzącego Słońca do 1 września, czyli rozpoczęcia roku szkolnego. Siedem oddziałów przedszkolnych zostało przeniesionych do innych placówek. - Sytuacja potrwa do końca września, najpóźniej do połowy października - oznajmiła na spotkaniu z rodzicami dyrektor nowej szkoły Beata Ciesielska-Pocialik.
Uczniowie siedmiu oddziałów przedszkolnych, tzw. zerówek, które zostały ulokowane na pierwszym piętrze budynku szkoły przy ulicy Zachodzącego Słońca rozpoczną zajęcia w tym budynku prawdopodobnie dopiero w listopadzie. Wcześniej zostaną rozlokowani w kilku placówkach na terenie dzielnicy. Skąd takie opóźnienie na budowie nowej szkoły? Sprawa "rozbija się" o przepisy ochrony przeciwpożarowej. Bem przy ul. Górczewskiej 201 obok Szkoły Podstawowej nr 82, dwa w SP nr 31 przy Szadkowskiego 3 i jeden w SP nr 316 przy Szobera 1/3. Skąd zamieszanie?
- Wszyscy wiedzą, jakie perturbacje przeżywał zarząd dzielnicy. Przez kilka miesięcy jakby go nie było. Kiedy nowy zarząd próbował uporządkować sprawy, na początku czerwca okazało się, że pozwolenie na budowę obejmuje cztery oddziały przedszkolne, a ogłoszono rekrutację do jedenastu. Zabrakło komunikacji. Przepisy budowlane dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym są różne. Inne są drogi ewakuacji, odległość od wyjść, sanitariaty itp. Mogliśmy wystąpić o rozszerzenie pozwolenia na budowę, ale wówczas nie udałoby się oddać do użytku budynku szkoły do 1 września. Musieliśmy to wykluczyć i postawić na adaptację pomieszczeń zastępczych dla celów przedszkolnych. Pokonaliśmy biurokratyczne przeszkody i wybraliśmy najlepsze rozwiązanie - tłumaczył wiceburmistrz Adam Łossan podczas spotkania z rodzicami w Art.Bemie.
Urzędnicy zapewniają, że wszystkie dzieci czasowo przebywające w zastępczych placówkach będą miały odpowiednie warunki do nauki. Oprócz zajęć podstawowych przewidziano dodatkowe: z angielskiego, rytmiki i korektywne. Na początku czerwca okazało się, że pozwolenie na budowę obejmuje cztery oddziały przedszkolne, a ogłoszono rekrutację do jedenastu - mówi wiceburmistrz. Dzieci "zlokalizowane" w Art-Bemie na posiłki będą najprawdopodobniej przemieszczać się do stołówki w sąsiedniej szkole. - Będziemy się starać wprowadzić rozwiązanie, żeby posiłki były dowożone i wydawane w salach dydaktycznych - wyjawiła Barbara Makowska-Opala, która od 1 września przejmie obowiązki dyrektorki SP nr 82 (jej dotychczasowa dyrektorka Beata Ciesielska-Pocialik przeniosła się właśnie na Zachodzącego Słońca). Właściwie jedyny większy problem dla rodziców dowożących dzieci do Art.Bemu to parkowanie. Radzimy przy kościele lub na parkingu przy starej Górczewskiej, bo na terenie szkoły jest to nie do opanowania. W każdym razie, w nowej szkole tego problemu nie będzie. Tam miejsc parkingowych jest pod dostatkiem.
Podczas spotkań rodziców interesowało wiele spraw, w tym czy będzie możliwe wprowadzenie diety dla tych, którzy tego potrzebują, ile potrwają zajęcia itp. Doprecyzowanie szczegółów ma nastąpić podczas spotkań organizacyjnych 5 września (maluchy nie będą miały specjalnego otwarcia roku, 1 września mają po prostu przyjść na zajęcia).
Szkoła już prawie gotowa
Szkoła przy Zachodzącego Słońca to od dawna sztandarowa inwestycja Bemowa. Budowę rozpoczęto na początku 2013 roku. Kosztowała 34,7 mln zł. Od 1 września naukę rozpocznie tam ponad 300 uczniów i przedszkolaków z 10 oddziałów klas I i II szkoły podstawowej oraz czterech oddziałów przedszkolnych (trzy grupy trzylatków i jedna grupa integracyjna dla 5-6 latków). Docelowo ma ich być blisko tysiąc. 175 przedszkolaków ma wprowadzić się na koniec września lub w połowie października.
W nowej szkole będzie 60 nowoczesnych sal dydaktycznych, trzy sale gimnastyczne, biblioteka z dwiema czytelniami multimedialnymi. Powstały także kompleksowo wyposażone boiska sportowe ze sztuczną nawierzchnią, place zabaw dla sześciolatków i 250 miejsc parkingowych dla rodziców i nauczycieli. - Zgodnie z pierwotnym harmonogramem boiska, place zabaw oraz parking miały zostać oddane do użytku dopiero w przyszłym roku, jednak dzięki zaangażowaniu naszego nadzoru inwestycyjnego oraz dobrej współpracy ze strony wykonawcy, te obiekty będą do dyspozycji uczniów już 1 września - podkreśla burmistrz Krzysztof Strzałkowski.
W szkole uruchomiona zostanie także filia Bemowskiego Centrum Kultury. To szansa, by mieszkańcy północnego Bemowa i okolic, dla których dojazd na zajęcia odbywające się przy Górczewskiej 201 był utrudniony, mogli w pełni skorzystać z oferty.
mac
.