REKLAMA

Legionowo

różne »

 

Przeciwko przemocy w czterech ścianach

  29 września 2006

Tydzień temu w Białobrzegach odbyła się inauguracja międzynarodowego seminarium podsumowującego realizację projektu "Przerwać zmowę milczenia" odbywającego się w ramach unijnego programu DAFNE II. Realizacja projektu ruszyła w marcu tego roku.

REKLAMA

Policjanci z Helsinek, Rygi, Wilna i Warszawy wspólnie pracowali nad stworzeniem metod pomocy ofiarom przemocy w rodzinie. Główny cel, jaki sobie postawiono podczas realizacji programu, to walka z przemocą wobec kobiet, dzieci i młodzieży oraz ochrona ofiar przemocy.

Komenda Stołeczna Policji jest pierwszą jednostką w kraju, która zorganizowa-ła tego typu warsztaty. Projekt "Przerwać zmowę milczenia - policjant pierwszego kontaktu sprzymierzeńcem ofiar przestępstw czterech ścian" został zakwalifiko-wany przez Komisję Europejską do dofinansowania ze środków unijnych. Powstał też specjalny podręcznik dla policjantów na temat przestępstw w czterech ścianach.

Przemoc w rodzinie

Jak wynika z policyjnych obserwacji, przestępstwo czterech ścian dotyka różne rodziny, zarówno biedne, jak i bogate (tzw. "dobre domy"). Ofiary tego rodzaju przestępstw nie potrafią odnaleźć się w sytuacji, nie wiedzą, co mają robić, do kogo się zwrócić o pomoc. Liczą na to, że to, co je spotkało jest tylko incydentem, który już się nie powtórzy. Strach, lęk miesza się ze wstydem, z mrzonkami o świetlanej przyszłości rodziny, w której wydarzyło się jedynie "coś niepokojącego". Wiele ofiar zgłaszających przestępstwo przemocy domowej, po kilku dniach wyco-fuje się ze swoich zeznań. Nie chce uczestniczyć w kolejnych czynnościach, nie chce ścigania sprawców, tłumacząc to miłością do partnera, wiarą w poprawę sytuacji, brakiem wiary w to, że można żyć inaczej - lepiej. Niestety, zazwyczaj takie osoby po pewnym czasie ponownie zgłaszają przestępstwo, ponownie żądają ścigania, po czym ponownie się z tego wycofują.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Przemoc to przestępstwo!

Z myślą o ofiarach przestępstwa czterech ścian policja podjęła próbę stworzenia systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Wdrożono procedurę tzw. Nie-bieskiej Karty, która oprócz zagadnień związanych z rejestracją samego przes-tępstwa, ukierunkowana jest na pomoc ofiarom przemocy w rodzinie w zakresie informacji prawnej oraz możliwości dalszej pomocy u innych instytucji, w zakresie motywowania ofiar do żądania ochrony swoich praw oraz ułatwienia dzielnicowemu prowadzenia działań prewencyjnych wobec rodziny, w której dochodzi do prze-mocy. Elementem ważnym jest również tworzenie lokalnych systemów pomocy ofiarom. W Wołominie powstało już pierwsze w Polsce, wyspecjalizowane policyjne centrum do walki z przemocą w rodzinie. Miejmy nadzieję, że profesjonalna pomoc dotrze wkrótce także do mieszkańców innych miast.

mz

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024