Przeciwko przemocy w czterech ścianach
29 września 2006
Tydzień temu w Białobrzegach odbyła się inauguracja międzynarodowego seminarium podsumowującego realizację projektu "Przerwać zmowę milczenia" odbywającego się w ramach unijnego programu DAFNE II. Realizacja projektu ruszyła w marcu tego roku.
Komenda Stołeczna Policji jest pierwszą jednostką w kraju, która zorganizowa-ła tego typu warsztaty. Projekt "Przerwać zmowę milczenia - policjant pierwszego kontaktu sprzymierzeńcem ofiar przestępstw czterech ścian" został zakwalifiko-wany przez Komisję Europejską do dofinansowania ze środków unijnych. Powstał też specjalny podręcznik dla policjantów na temat przestępstw w czterech ścianach.
Przemoc w rodzinie
Jak wynika z policyjnych obserwacji, przestępstwo czterech ścian dotyka różne rodziny, zarówno biedne, jak i bogate (tzw. "dobre domy"). Ofiary tego rodzaju przestępstw nie potrafią odnaleźć się w sytuacji, nie wiedzą, co mają robić, do kogo się zwrócić o pomoc. Liczą na to, że to, co je spotkało jest tylko incydentem, który już się nie powtórzy. Strach, lęk miesza się ze wstydem, z mrzonkami o świetlanej przyszłości rodziny, w której wydarzyło się jedynie "coś niepokojącego". Wiele ofiar zgłaszających przestępstwo przemocy domowej, po kilku dniach wyco-fuje się ze swoich zeznań. Nie chce uczestniczyć w kolejnych czynnościach, nie chce ścigania sprawców, tłumacząc to miłością do partnera, wiarą w poprawę sytuacji, brakiem wiary w to, że można żyć inaczej - lepiej. Niestety, zazwyczaj takie osoby po pewnym czasie ponownie zgłaszają przestępstwo, ponownie żądają ścigania, po czym ponownie się z tego wycofują.Przemoc to przestępstwo!
Z myślą o ofiarach przestępstwa czterech ścian policja podjęła próbę stworzenia systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Wdrożono procedurę tzw. Nie-bieskiej Karty, która oprócz zagadnień związanych z rejestracją samego przes-tępstwa, ukierunkowana jest na pomoc ofiarom przemocy w rodzinie w zakresie informacji prawnej oraz możliwości dalszej pomocy u innych instytucji, w zakresie motywowania ofiar do żądania ochrony swoich praw oraz ułatwienia dzielnicowemu prowadzenia działań prewencyjnych wobec rodziny, w której dochodzi do prze-mocy. Elementem ważnym jest również tworzenie lokalnych systemów pomocy ofiarom. W Wołominie powstało już pierwsze w Polsce, wyspecjalizowane policyjne centrum do walki z przemocą w rodzinie. Miejmy nadzieję, że profesjonalna pomoc dotrze wkrótce także do mieszkańców innych miast.mz