REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje

Protest przeciwko nowej linii kolejowej. "Zniszczy domy i przyrodę"
REKLAMA

źródło: fanpage Paweł Kownacki Wójt Gminy Wieliszew


REKLAMA

Protest przeciwko nowej linii kolejowej. "Zniszczy domy i przyrodę"

Ponad dwa tysiące osób utworzyło w niedzielę 8 marca ludzki łańcuch wzdłuż głównej drogi gminy Wieliszew. To protest mieszkańców przeciwko planom budowy szybkiej kolei do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

REKLAMA

Nowe tory przetną Legionowo i okolice? Planują dojazd do lotniska
Nowe tory przetną Legionowo i okolice? Planują dojazd do lotniska Szumnie zapowiadana budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego w odległej gminie Baranów może dotknąć mieszkańców powiatu legionowskiego. W planach jest budowa nowej trasy kolejowej, która przetnie las w...
czytaj
Mieszkańcy protestują, bo wizja szybkiego połączenia kolejowego z CPK do Olsztyna zakłada budowę nowej linii przez gminę Wieliszew (i to we wszystkich przedstawionych wariantach). Linia pozwoli skrócić podróż ze stolicy Warmii i Mazur do Warszawy o godzinę (z czego na odcinku legionowskim o kilka minut). Tory odbijałyby od istniejących na wysokości Choszczówki, przecięłyby Legionowo i najgęściej zaludnione obszary gminy Wieliszew, jak np. Łajski. Po 33 km łączyłyby się z istniejącą infrastrukturą pod Nasielskiem. Pozostałe warianty trasy przewidują także przecięcie gminy Nieporęt na wysokości Józefowa, Stanisławowa Drugiego, a nawet Woli Aleksandra. Zdaniem wielu, inwestycja w znaczący sposób obniży wartość nieruchomości i w dość poważny sposób doprowadzi do degradacji przyrody poprzez zakrojoną na szeroką skalę wycinkę drzew. Plany kolejarzy nie podobają się też mieszkańcom Legionowa. Jeden z wariantów zakłada "rozjazd" obecnie istniejącej linii nr 9 nieopodal osiedla Nowy Bukowiec i przeprowadzenie linii nr 20 przez osiedle Grudzie, następnie przecięcie DK 61 na wysokości CSP, dalej poprowadzenie linii za stacją kolejową Piaski oraz Łajski.

"Żywy łańcuch był wyrazem sprzeciwu"

Jak zaznaczają organizatorzy protestu, przebieg każdej z zaproponowanych tras oznacza ryzyko wyburzeń domów i rozdzielenie społeczności kilku miejscowości na pół. Warianty wyznaczono po części przez tereny prywatne, które w wieloletniej strategii rozwoju gminy przeznaczone są pod zabudowę mieszkaniową. Ta sama strategia przewiduje ochronę środowiska na określonym obszarze, zwłaszcza wzdłuż Narwi i Zalewu Zegrzyńskiego. W proteście przeciwko takim rozwiązaniom na pięciokilometrowym odcinku między kościołem w Wieliszewie a szkołą podstawową w Skrzeszewie ustawiło się ponad dwa tysiące osób. Na całej trasie uczestnicy happeningu powtarzali zgodnie, że boją się podziału istniejących więzi sąsiedzkich i rodzinnych. Troszczą się też o przyrodę w tej bardzo "zielonej gminie".

- Tysiące drzew pójdzie do wycinki. Kto i jak zrekompensuje nam taki ubytek? - dopytuje jeden z mieszkańców. - Setki mieszkańców gminy Wieliszew utworzyło żywy łańcuch, który był wyrazem sprzeciwu przeciwko podziałowi gminy torami. Do akcji przyłączyli się również mieszkańcy Nieporętu i Nasielska. W jedności siła, dlatego jesteśmy przekonani, że warto wspólnie manifestować - komentuje wójt Paweł Kownacki.

Samorządy mówią "nie" i proponują inne warianty

Nieco wcześniej swoje stanowiska w tej sprawie wyraziły samorządy Wieliszewa, Nieporętu i Legionowa. Są przeciwne planom kolejarzy. Władze Legionowa, jak i Nieporętu zaproponowały, aby tory kolejowe zostały poprowadzone przez rezerwę Trasy Olszynki Grochowskiej. Na czym miałoby to polegać? Przebieg linii kolejowej nr 20 miałby prowadzić po dotychczasowych torach, w tym tych znajdujących się w centrum Legionowa i odbijać w kierunku północnym na wysokości Janówka Drugiego w gminie Wieliszew przy jednoczesnym wykorzystaniu kolejowej rezerwy trasy Olszynki Grochowskiej. W alternatywnej opcji założono przedłużenie linii kolejowej z Legionowa przez Wieliszew i Zegrze Południowe do Serocka, Pułtuska i Makowa Mazowieckiego.

- Nie widzę miejsca, aby przez centrum Legionowa puścić dodatkowe tory. Musielibyśmy wywłaszczyć całą ulicę Plantową. To jest słaby punkt, dlatego wskazaliśmy trasę Olszynki Grochowskiej jako alternatywę - powiedział podczas konsultacji prezydent Roman Smogorzewski.

Samorządy nie zgadzają się na dewastację przyrody, ani też na dzielenie gmin dodatkowymi torami kosztem kilku minut szybszego kursowania Pendolino na trasie Olsztyn - Warszawa. Jednak należy też uczciwie podkreślić, iż bez dodatkowych torów na trasie Żerań - Legionowo, nie ma szans na oddzielenie ruchu dalekobieżnego od aglomeracyjnego i większą częstotliwość Szybkiej Kolei Miejskiej, czego oczekują mieszkańcy.

(DB)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Legionowo

Protest przeciwko nowej linii kolejowej. "Zniszczy domy i przyrodę"

źródło: fanpage Paweł Kownacki Wójt Gminy Wieliszew


Protest przeciwko nowej linii kolejowej. "Zniszczy domy i przyrodę"

źródło: fanpage Paweł Kownacki Wójt Gminy Wieliszew


Protest przeciwko nowej linii kolejowej. "Zniszczy domy i przyrodę"

źródło: fanpage Paweł Kownacki Wójt Gminy Wieliszew
13.03.2020 09:21 #iza
jest dobrze?! Po co budować nowe lotniska, drogi i tory kolejowe !!!!
13.03.2020 11:06 #zwrotnica wąskotorowa
o jezu kolej budują !!! krowy się nieść przestaną a kury dawać mleko !!!
Skoro mieszkańcy powiatu legionowskiego tak nie lubią kolei to może wszystkie kursy SKM skrócić do Choszczówki ?
13.03.2020 19:22 #Budować, nie marudzić!
Dziecinada jakaś. I do tego każdy protestant trzyma w łapie nieekologiczny balonik, który po sflaczeniu będzie zanieczyszczał środowisko i rozkładał się przez pierdylion lat.
A tak na poważnie:
- Projektowany skrót linii kolejowej posłuży połączeniu Warszawy oraz południowej i południowo-wschodniej części Polski nie tylko z Olsztynem, ale też z Aglomeracją Trójmiejską (ok. 1 mln mieszkańców), Elblągiem (100 tys. mieszkańców), Słupskiem (90 tys. mieszkańców), Koszalinem (110 tys. mieszkańców) i Kołobrzegiem (50 tys. mieszkańców oraz kilkadziesiąt tysięcy wczasowiczów i kuracjuszy) jak również pozwoli na przeniesienie dalekobieżnego ruchu pasażerskiego i towarowego z mocno obciążonego odcinka linii kolejowej biegnącego przez rozrastające się miejscowości Nowy Dwór Mazowiecki, Modlin i Pomiechówek. Istotne jest również zapewnienie alternatywnej przeprawy przez Narew na wypadek ewentualnej awarii mostu w Modlinie.
- Projektowany skrót w większej części biegnie śladem linii kolejowej zbudowanej tuż przed wojną i rozebranej przez niemieckiego okupanta, a po wojnie nieodbudowanego. Jak bardzo trzeba być naiwnym, aby osiedlić się przy dawnej linii kolejowej, pozostając w wierze że "przecież ONI tego nigdy nie zbudują"?
- Mieszkańcy dopytują "Tysiące drzew pójdzie do wycinki. Kto i jak zrekompensuje nam taki ubytek?" zapominając, że pod udostępnienie terenów na których wybudowali oni swoje domy wycięto w minionych wiekach miliony drzew. Czy ci mieszkańcy zrekompensowali komukolwiek ten ubytek? - Nie, oni uznali, że to im się NALEŻY, tylko dlatego że chcą mieszkać w oddaleniu od miasta.
- Spora część mieszkańców wiosek zlokalizowanych w miejscu lub w pobliżu projektowanej linii kolejowej sama doprowadziła do sytuacji w której nie da się wyznaczyć jej przebiegu beż kolizji z domami. A to dlatego, że nie wybudowali się w zwartej zabudowie miast lub wsi, tylko zas*ali przestrzeń chaotycznie i bezplanowo rozrzuconą zabudową w polu, w której nie da się wytyczyć prosto biegnącej trasy bez wchodzenia do czyjejś zagrody.
13.03.2020 20:54 #Olaf11
Rewolucyjnie brzmi zaś propozycja wytyczenia skrótu kolejowego dla pociągów dalekobieżnych z Legionowa w okolice Nasielska (patrz mapka). Szybkie składy, czyli m.in. pociągi Pendolino, między Warszawą a Gdańskiem pojechałyby wtedy trasą krótszą o kilkanaście kilometrów.
Ten blisko 20-kilometrowy odcinek torów pozwoliłby przyspieszyć przejazd pociągów dalekobieżnych do Gdańska o mniej więcej 18 minut. Z kolei składy regionalne mogłyby sprawniej kursować na starej trasie przez Nowy Dwór Mazowiecki - mówi Henryk Kozłowski, szef firmy Torprojekt, która zajmuje się projektowaniem linii kolejowych.

Cytaty pochodzą z Gazety Wyborczej z artykułu z grudnia 2014 roku

Jeżeli okaże się faktycznie że wydamy kilkanaście milionów złotych tylko po to aby przyśpieszyć przejazd o niecałe 20 minut, w innych opracowaniach podawano niecałe 30 minut przy okazji niszcząc tereny zielone to proponuję wzięcie leku na powstrzymanie ....
18.03.2020 11:38 #Joda z Groda
Chyba nikt nie jest tak głupi, żeby się zgodzić na projekt, który nic nie daje lokalnej społeczności. Wręcz odwrotnie zmienia teren i ogranicza swobodę poruszania. Spowoduje wielokilometrowe objazdy i stratę wartości gruntów. Natomiast linia, która zostanie uruchomiona ---> *nie będzie* zatrzymywać się w powiecie i nikomu, tym sposobem nie będzie służyć! Pomijam, że jest inna możliwość wytyczenia, tych dziecinnie rysowanych "kresek".

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Usługi motoryzacyjne
 Jeśli szukają Państwo szybkiej i skutecznej reklamy swoich usług, towarów zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą jaką jest dodawanie ogłoszeń. Mogą Państwo dodać swoje ogłoszenie poprzez naszą stronę do nawet 1300 portali ogłoszeniowych. Zleć nam dodawanie Twojego ogłoszenia do portali ogłoszeniowych i pozyskaj już dziś nowych klientów ! Ceny już od 65 PLN Zapraszamy do kontaktu: http://www.dodajemyogloszenia.pl Tel.794 252 817

Sprzedam
 E-Okna pvc używane dyskontowy skład wysyłkowy Okna pcv duże, małe, na dom, warsztat, ogród zimowy, halę, magazyn... Mega skład z oknami używanymi w Polsce północnej zaprasza na zakupy okien pcv używanych rozwierno uchylnych i nie tylko. Jak chcesz zrobić dobry tani remont to właśnie dobrze trafiłeś. Powyższe okna nadają się na małe domy, działki lub altanki, magazyny, hale, wiaty, firmy. Nasze okna są po przeglądach i regulacjach, więc długo jeszcze posłużą. Zapraszamy na zakupy - dla Warszawy i województwa Mazowieckiego tylko i wyłącznie wysyłki kurierem za pobraniem i minimum 3 sztuki, aby wysyłka była opłacalna dla kupującego . Nasz magazyn jest pod Bydgoszczą i na stanie mamy tysiące okien. tel. 505 657 152 https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/3pep/

Zdrowie i Uroda
 Witam i witam w Spotcap Global Loan Services, nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem ds. Pożyczek. Czy naprawdę potrzebujesz wsparcia finansowego? potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli twoja odpowiedź brzmi "tak", radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i mieć pożyczkę na koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczki osobiste, pożyczki biznesowe i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów kredytowych.

GIEŁDA SĄSIADÓW - TANIO KUPIĘ
 Oferta kredytowa i finansowanie twoich projektów Jestem gotów sfinansować wszystkie rzetelne projekty inwestycyjne i udzielić pożyczek od 4 000 do 50 000 000 EUR bez protokołu w maksymalnym okresie 48 godzin. Mówię poważnie i oczekuję, że przeczytam cię, abyśmy mogli dość szybko robić interesy. Proszę o kontakt, jeśli twoja prośba jest poważna Kontakt: claranoter@gmail.com


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
Helloprint Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA