REKLAMA

Białołęka

kronika policyjna

 

Pomazali ekran akustyczny. Grozi za to więzienie

  29 marca 2022

Pomazali ekran akustyczny. Grozi za to więzienie
źródło: Straż Miejska

W niedzielę po południu dwaj młodzi mężczyźni bazgrali sprejem po ekranie dźwiękochłonnym na terenie Choszczówki. Zostali zauważeni przez mieszkańców, którzy powiadomili strażników miejskich.

REKLAMA

Kwadrans przed godziną 16:00 funkcjonariusze z Białołęki otrzymali zgłoszenie o dwóch młodych mężczyznach malujących farbami w spreju po ekranie chroniącym mieszkańców Myśliwskiej przed hałasem dochodzącym z wiaduktu ul. Jeżowskiego. Strażnicy zastali na miejscu mężczyzn w wieku 19 i 21 lat. Obok nich stały puszki z farbami. Obaj przyznali się do wykonania graffiti. Strażnicy wezwali patrol policji, któremu przekazali ujętych sprawców dewastacji.

Przestępstwo czy wykroczenie?

Wykonanie graffiti bez zgody właściciela jest wandalizmem, ale czy można nazwać to przestępstwem? Okazuje się, że tak. Wszystko zależeć będzie od wartości szkody. Jeżeli nie przekracza ona 500 zł, mamy do czynienia jedynie z wykroczeniem. Według art. 124 KW za umyślne niszczenie, uszkadzanie lub czynienie cudzej rzeczy niezdatną do użytku grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Jest to wykroczenie ścigane na wniosek pokrzywdzonego. W razie popełnienia wykroczenia można orzec obowiązek zapłaty równowartości wyrządzonej szkody lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.

Gorzej jeśli organa ścigania orzekną, że mają do czynienia z przestępstwem. A przy dzisiejszych cenach jest mało prawdopodobne, by szkoda nie przekroczyła 500 zł. Wówczas działa tu art. 288 kk mówiący o karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Ściganie przestępstwa również i w tym przypadku następuje na wniosek pokrzywdzonego.

(jr)

 

Komentarze (8)

# Morfo-s

29.03.2022 09:53

Wyręczę wszystkich popapranych frustratów na tym forum: RĘCE UCIĄĆ! NOGI POŁAMAĆ! TYSIĄC BATÓW JAK W ARABII SAUDYJSKIEJ!

# qwertyuiop

29.03.2022 10:48

Dzień jak codzień na najgorszej dzielni wawy

# Wolne sądy

29.03.2022 16:03

Moja propozycja ukarania gnojstwa: rozebrać ich do naga, wtrzepać po pięćdziesiąt batów na gołą rzyć, po czym pomalować od stóp do głów przyniesioną przez nich farbą (wieloma warstwami), a jak farba wyschnie wystawić głąbów na pośmiech na placu Zamkowym.

REKLAMA

# ukarać parkaniaczy

29.03.2022 20:01

Problemem jest nie tyle samo graffiti, które często jest naprawdę ładne (choć niekoniecznie w tym wypadku), tylko te paskudne ekrany budowane gdzie popadnie. Cały kraj jest nimi ogrodzony, człowiek jedzie nie wie dokąd i popada w klaustrofobię. Jeśli naprawdę są aż tak i tak wszędzie potrzebne, to dlaczego tylko w Polsce! Jakoś zagranica znakomicie radzi sobie bez nich, a jeśli już są, to tylko tam, gdzie powinny i nikomu nie przeszkadzają. Za samo ich postawienie powinno się mandaty wystawiać i kazać zwracać koszty, ale może właśnie o te koszty chodzi, żeby toś na tym zarobił, bo potrzeby na pewno aż takiej nie ma, żeby takie paskudztwo ludziom pod oknami stawiać i piękny kraj zasłaniać.

# ha, ha

29.03.2022 23:21

W myśl tej zasady włamywacz domaga się odszkodowania od właściciela za słabo zamocowaną rynnę, z której spadł wdrapując się przez okno.

# lolooo

30.03.2022 07:07

Obtoczyć ich pierzem, wynurzać w Czajce i przegonić po Tarchominie!

REKLAMA

# zzx

08.04.2022 05:49

taka szybka reakcja SM to nieprawdopodobne - na Ochocie przyjechali by po 3 dniach i stwierdzili że nikogo nie ma.....

# Piupyu

13.04.2022 18:12

Doskonałą reklama dla białołęckiej policji
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023