REKLAMA

Bielany

zdrowie »

 

Policjant z Bielan oddał szpik

  14 kwietnia 2023

alt='Policjant z Bielan oddał szpik'
źródło: KSP

Aspirant Tomasz Łączek z Komendy Rejonowej Policji Warszawa V dowiedział się, że może zostać niespokrewnionym dawcą szpiku kostnego dla innej osoby i zdecydował się na jego oddanie. Wzorem kolegi bielańscy policjanci zachęcają wszystkich do rejestracji w bazie fundacji DKMS. Rejestracja nic nie kosztuje, a zabieg pobierania szpiku jest bezpieczny i bezbolesny.

REKLAMA

Aspirant Tomasz Łączek jest funkcjonariuszem od 12 lat. Od kilku lat związany jest z Wydziałem do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją bielańskiej komendy.

Jak oddać szpik?

Około ośmiu lat temu policjant podjął decyzję o zarejestrowaniu się jako dawca szpiku i komórek macierzystych w fundacji DKMS. Młoda kobieta straciła przytomność przed szpitalem Kobieta straciła przytomność na ulicy
Przed Szpitalem Bielańskim po południu zasłabła młoda kobieta. Pomocy udzielili jej strażnicy miejscy, którzy wieźli osobę w kryzysie bezdomności do ośrodka pomocy.
Pod koniec zeszłego roku otrzymał telefon, że gdzieś na świecie jest osoba - "genetyczna siostra bliźniaczka" - której może uratować życie. Bez wahania podjął decyzję o oddaniu szpiku.

Najpierw przeszedł szereg szczegółowych badań, po czym został zakwalifikowany do zabiegu. Cała procedura przebiegła bardzo szybko, a zabieg trwał około trzech godzin. Oddając swoje komórki macierzyste dał chorej osobie szansę na nowe życie. Po zakończeniu zabiegu dowiedział się, że jego szpik zostanie przekazany do Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z zasadami przyjętymi przez fundację DKMS dopiero po kilku miesiącach dawca szpiku otrzymuje informację czy przeszczep się udał, a po dwóch latach może poznać tożsamość biorcy za jego zgodą.

Kup bilet

Zachęcają do oddawania szpiku

Aspirant Łączek zapewnia, że zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, dlatego zachęca każdego do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku. Oddanie szpiku nie wymaga żadnego wysiłku i poświecenia, a sprawia ogromną radość i satysfakcję, że można pomóc drugiej osobie. Każdy, kto zdecyduje się zarejestrować w bazie DKMS, daje szansę komuś, kto zmaga się z białaczką. Dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej osób zdecydowało się zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego i komórek macierzystych.

"Jesteśmy dumni z naszego kolegi. Przypominamy, że dawcą szpiku może zostać osoba zdrowa między 18. a 55. rokiem życia, ważąca minimum 50 kg. Pobranie materiału do badań trwa chwilę i polega na wypełnieniu formularza oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie tej próbki zostaną potem określone cechy zgodności antygenowej" - piszą policjanci z komendy przy Żeromskiego.

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl