REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bielany

zdrowie

 

Policjant z Bielan oddał szpik

  14 kwietnia 2023

Policjant z Bielan oddał szpik
źródło: KSP

Aspirant Tomasz Łączek z Komendy Rejonowej Policji Warszawa V dowiedział się, że może zostać niespokrewnionym dawcą szpiku kostnego dla innej osoby i zdecydował się na jego oddanie. Wzorem kolegi bielańscy policjanci zachęcają wszystkich do rejestracji w bazie fundacji DKMS. Rejestracja nic nie kosztuje, a zabieg pobierania szpiku jest bezpieczny i bezbolesny.

REKLAMA

Aspirant Tomasz Łączek jest funkcjonariuszem od 12 lat. Od kilku lat związany jest z Wydziałem do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją bielańskiej komendy.

Jak oddać szpik?

Około ośmiu lat temu policjant podjął decyzję o zarejestrowaniu się jako dawca szpiku i komórek macierzystych w fundacji DKMS. Młoda kobieta straciła przytomność przed szpitalem Kobieta straciła przytomność na ulicy
Przed Szpitalem Bielańskim po południu zasłabła młoda kobieta. Pomocy udzielili jej strażnicy miejscy, którzy wieźli osobę w kryzysie bezdomności do ośrodka pomocy.
Pod koniec zeszłego roku otrzymał telefon, że gdzieś na świecie jest osoba - "genetyczna siostra bliźniaczka" - której może uratować życie. Bez wahania podjął decyzję o oddaniu szpiku.

Najpierw przeszedł szereg szczegółowych badań, po czym został zakwalifikowany do zabiegu. Cała procedura przebiegła bardzo szybko, a zabieg trwał około trzech godzin. Oddając swoje komórki macierzyste dał chorej osobie szansę na nowe życie. Po zakończeniu zabiegu dowiedział się, że jego szpik zostanie przekazany do Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z zasadami przyjętymi przez fundację DKMS dopiero po kilku miesiącach dawca szpiku otrzymuje informację czy przeszczep się udał, a po dwóch latach może poznać tożsamość biorcy za jego zgodą.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Zachęcają do oddawania szpiku

Aspirant Łączek zapewnia, że zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, dlatego zachęca każdego do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku. Oddanie szpiku nie wymaga żadnego wysiłku i poświecenia, a sprawia ogromną radość i satysfakcję, że można pomóc drugiej osobie. Każdy, kto zdecyduje się zarejestrować w bazie DKMS, daje szansę komuś, kto zmaga się z białaczką. Dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej osób zdecydowało się zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego i komórek macierzystych.

"Jesteśmy dumni z naszego kolegi. Przypominamy, że dawcą szpiku może zostać osoba zdrowa między 18. a 55. rokiem życia, ważąca minimum 50 kg. Pobranie materiału do badań trwa chwilę i polega na wypełnieniu formularza oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie tej próbki zostaną potem określone cechy zgodności antygenowej" - piszą policjanci z komendy przy Żeromskiego.

(jok)

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA