REKLAMA

Targówek

różne »

 

Policja: tajemnica służbowa i prywatne drukarki

  19 marca 2013

alt='Policja: tajemnica służbowa i prywatne drukarki'

Powszechnie wiadomo, że kondycja finansowa policji jest fatalna. O prywatnym papierze do drukarek nie ma co wspominać, bo takie sytuacje zdarzają się nie tylko w policji. Ale co w sytuacji, gdy w komendach wykorzystywany jest prywatny sprzęt elektroniczny?

REKLAMA

Z takim pytaniem zwrócił się do nas zaniepokojony czytelnik, który niedawno zgłaszał kradzież w komisariacie na Chodeckiej i zobaczył tam drukarkę komputerową z naklejona kartką "sprzęt prywatny". Czytelnik zasugerował, że jest to nagminny proceder, spotykany w niemal wszystkich posterunkach, a wykorzystywanie prywatnych komputerów i innych urządzeń biurowych przybiera podobno masową skalę. Nawet mobilny dostęp do internetu funkcjonariusze miewają własny.

Sprawa jest poważna, bo o ile można zrozumieć postawienie w komisariacie prywatnego radia czy wspomnianej już drukarki, o tyle niepokojące może być wykorzystywanie laptopów czy telefonów w pracy policjantów - bo może oznaczać wyciek dokumentów czy dowodów w śledztwie poza komendę. A w przypadku kradzieży czy zagubienia takiego sprzętu, strach pomyśleć, w czyje ręce takie informacje mogą trafić.

To oczywiście gdybanie, ale postanowiliśmy sprawdzić u źródła, czy opisana sytuacja mogła mieć miejsce.

- W Warszawie obowiązuje zakaz użytkowania prywatnego sprzętu w trakcie pełnienia służby - zapewnia asp. Robert Opas z Komendy Stołecznej Policji. - Oczywiście policjanci mogą posiadać własne telefony, itp., jednak tylko dla celów prywatnych. Policjanci, którym jest to niezbędne, posiadają telefony służbowe.

Komenda Stołeczna Policji zapewnia, że wszelkie dokumenty o charakterze niejawnym są sporządzane na komputerach służbowych. Wykorzystywanie prywatnych komputerów i innych urządzeń biurowych przybiera w policji masową skalę. Te o wyższych klauzulach tajności sporządza się na specjalnych stanowiskach. Do sieci internetowej oraz intranetowej są podłączone jedynie komputery policji, zaś całą siecią zarządza wydział teleinformatyki KSP i odpowiada także za jej zabezpieczenie.

- Na wyposażeniu wielu jednostek znajdują się także różnego rodzaju kamery analogowe i cyfrowe, aparaty fotograficzne - zarówno analogowe, jak i cyfrowe - oraz rejestratory dźwięku. Również służbowe nośniki danych są rejestrowane i ewidencjonowane - wyjaśnia szczegółowo asp. Opas.

Policjanta obowiązuje przede wszystkim tajemnica służbowa uregulowana w Ustawie z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych oraz w Ustawie o policji, a także regulaminy i przepisy wewnętrzne. Wydostanie się poza komendę materiałów niejawnych nie powinno się więc teoretycznie zdarzyć.

Przedstawiciel Komendy Stołecznej podkreśla też, że stany ewidencyjne są corocznie kontrolowane przez komisje za to odpowiedzialne. - Proszę też pamiętać, że większość sprzętu kupowanego przez policję nabywamy w przetargach - dodaje.

Czyli sprzęt, z jakim spotkał się nasz czytelnik, to jedynie wyjątek potwierdzający regułę. Drukarka stanęła w tym pokoju tylko po to, żeby nie trzeba było ręcznie pisać protokołów. Czysty przypadek...

Sławomir Bączyński

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# Sajz

19.03.2013 23:25

A co z faktem, że nowoczesne drukarki zapamiętują to co drukują? Po przyniesieniu sprzętu do domu i jego wyrzuceniu, czy odsprzedaniu przez policjanta raporciki mogą wpaść w niepowołane ręce...

# p64

24.03.2013 21:53

Nowoczesne to znaczy jakie? HP lj1300 jest nowoczesna, rozumiem... Dobry żart! A ile te drukarki zapamiętują "raporciku"? I pytanie czy jest to pamięć stała...czy się kończy po odłączeniu wtyczki pod 230V? Znalazł się "inteligencik".
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni