Polfa idzie pod kilof. W zamian bloki od Kulczyka
9 marca 2023
Znajdujący się przy stacji metra Rondo Daszyńskiego teren fabryki leków Polfa Warszawa to najprawdopodobniej jedna z najdroższych działek w Polsce. Kontrolowana przez milionera Sebastiana Kulczyka firma Noho Investment zbuduje w tym miejscu cały kwartał bloków mieszkalnych.
Fabryka leków na rogu Karolkowej i Prostej powstała w latach dwudziestych ubiegłego wieku i pierwotnie była własnością Henryka Klawe. Po kilkukrotnych przekształceniach stała się własnością firmy Polfa Warszawa, będącej częścią koncernu Polpharma.
Polfa wynosi się z Woli
Obecnie produkuje się tam 140 rodzajów leków, na czele z popularnym Acardem, ale docelowo cała produkcja ma zostać przeniesiona do podwarszawskich Duchnic, do jednej z najnowocześniejszych wytwórni farmaceutycznych w Europie.
Rotundy zostają w rękach prywatnych. Burmistrz chciał je odebrać Biernackim
Warszawski sąd apelacyjny podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji w sprawie, w której samorząd dzielnicy chciał odebrać Fundacji Rodziny Biernackich cenne zabytki z XIX wieku. Wolskie rotundy przy Prądzyńskiego pozostają w rękach prywatnych. Fundacja planuje urządzić w nich salę koncertową i miejsce na wystawy.
W ubiegłym roku teren Polfy Warszawa został objęty planem zagospodarowania przestrzennego, który w miejscu fabryki przewiduje bloki mieszkalne. Najwyższy z nich mógłby mieć 55 metrów wysokości, byłby więc trzykrotnie niższy od sąsiednich wieżowców, stojących bezpośrednio przy rondzie Daszyńskiego.
Kwartał po Polfie Warszawie zabuduje firma Noho Investment, której udziałowcem jest Kulczyk Investments milionera Sebastiana Kulczyka. Pierwsza w Warszawie inwestycja dewelopera jest zapowiadana jako "kompleks apartamentowy", w którym znajdą się m.in. mieszkania na wynajem w standardzie premium. Do tej pory Noho Investment budowało w Krakowie i Katowicach.
Przemysł znika z Woli
W XIX wieku, w złotej erze wolskiego przemysłu, na rogu Karolkowej i Prostej działała fabryka taśm gumowych, należąca kolejno do Pawła Szpigla i Adolfa Fabiana. W 1920 roku hale zostały wykupione przez rodzinę Klawe, której seniorem był 88-letni Henryk (1832-1926), założyciel popularnej apteki i laboratorium farmaceutycznego. Wkrótce na Woli ruszyła fabryka Towarzystwa Chemiczno-Farmaceutycznego d. Mgr Klawe. Zarządzana przez trzech synów Henryka firma rozwijała się dynamicznie, co kilka lat wykupując kolejne działki i powiększając zakład. W ostatnich miesiącach przed II wojną światową przy Karolkowej wytwarzano ponad 400 produktów leczniczych. Firma wydawała także czasopisma medyczne, prowadziła działalność charytatywną i wspierała luterańskie przytułki.
Podczas okupacji fabryka została przekazana prywatnej niemieckiej firmie, zaś po II wojnie światowej - upaństwowiona przez komunistów. Stanisław Klawe zmarł w 1955 roku, nie odzyskawszy rodzinnego zakładu, który został przekształcony w Wytwórnię Nr 1 Zjednoczenia Przemysłu Farmaceutycznego, przemianowaną później na Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa.
(jok)
.