REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wola

inwestycje

 

Polfa idzie pod kilof. W zamian bloki od Kulczyka

  9 marca 2023

Polfa idzie pod kilof. W zamian bloki od Kulczyka
źródło: materiały inwestora

Znajdujący się przy stacji metra Rondo Daszyńskiego teren fabryki leków Polfa Warszawa to najprawdopodobniej jedna z najdroższych działek w Polsce. Kontrolowana przez milionera Sebastiana Kulczyka firma Noho Investment zbuduje w tym miejscu cały kwartał bloków mieszkalnych.

REKLAMA

Fabryka leków na rogu Karolkowej i Prostej powstała w latach dwudziestych ubiegłego wieku i pierwotnie była własnością Henryka Klawe. Po kilkukrotnych przekształceniach stała się własnością firmy Polfa Warszawa, będącej częścią koncernu Polpharma.

Polfa wynosi się z Woli

Obecnie produkuje się tam 140 rodzajów leków, na czele z popularnym Acardem, ale docelowo cała produkcja ma zostać przeniesiona do podwarszawskich Duchnic, do jednej z najnowocześniejszych wytwórni farmaceutycznych w Europie. Rotundy zostają w rękach prywatnych. Burmistrz chciał je odebrać Biernackim Rotundy zostają w rękach prywatnych. Burmistrz chciał je odebrać Biernackim
Warszawski sąd apelacyjny podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji w sprawie, w której samorząd dzielnicy chciał odebrać Fundacji Rodziny Biernackich cenne zabytki z XIX wieku. Wolskie rotundy przy Prądzyńskiego pozostają w rękach prywatnych. Fundacja planuje urządzić w nich salę koncertową i miejsce na wystawy.
W ubiegłym roku teren Polfy Warszawa został objęty planem zagospodarowania przestrzennego, który w miejscu fabryki przewiduje bloki mieszkalne. Najwyższy z nich mógłby mieć 55 metrów wysokości, byłby więc trzykrotnie niższy od sąsiednich wieżowców, stojących bezpośrednio przy rondzie Daszyńskiego.

Kwartał po Polfie Warszawie zabuduje firma Noho Investment, której udziałowcem jest Kulczyk Investments milionera Sebastiana Kulczyka. Pierwsza w Warszawie inwestycja dewelopera jest zapowiadana jako "kompleks apartamentowy", w którym znajdą się m.in. mieszkania na wynajem w standardzie premium. Do tej pory Noho Investment budowało w Krakowie i Katowicach.

Kup bilet

Przemysł znika z Woli

W XIX wieku, w złotej erze wolskiego przemysłu, na rogu Karolkowej i Prostej działała fabryka taśm gumowych, należąca kolejno do Pawła Szpigla i Adolfa Fabiana. W 1920 roku hale zostały wykupione przez rodzinę Klawe, której seniorem był 88-letni Henryk (1832-1926), założyciel popularnej apteki i laboratorium farmaceutycznego. Wkrótce na Woli ruszyła fabryka Towarzystwa Chemiczno-Farmaceutycznego d. Mgr Klawe. Zarządzana przez trzech synów Henryka firma rozwijała się dynamicznie, co kilka lat wykupując kolejne działki i powiększając zakład. W ostatnich miesiącach przed II wojną światową przy Karolkowej wytwarzano ponad 400 produktów leczniczych. Firma wydawała także czasopisma medyczne, prowadziła działalność charytatywną i wspierała luterańskie przytułki.

Podczas okupacji fabryka została przekazana prywatnej niemieckiej firmie, zaś po II wojnie światowej - upaństwowiona przez komunistów. Stanisław Klawe zmarł w 1955 roku, nie odzyskawszy rodzinnego zakładu, który został przekształcony w Wytwórnię Nr 1 Zjednoczenia Przemysłu Farmaceutycznego, przemianowaną później na Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa.

(jok)

.
 

Komentarze (9)

# Mła

09.03.2023 22:30

Niestety artykuł jest nierzetelny. Acard nie jest już dawno produkowany na Karolkowej, poniważ nie ma tam produkcji tabletek. Produkcja Polfy Warszawa nie będzie i nie jest przenoszona do Duchnic, bo tam jest zakład produkujący leki biopodobne. Nieładnie wprowadzać w błąd czytelników i Warszawiaków.

# Nie czosnkowy

10.03.2023 06:38

Kulczyk zacznie budowe to autostrada a2 podrozeje ze 100 procent,bo kasa bedzie potrzebna,a ci szemrani byznesmeni ze swojego nie wyloza ,tak jak trzeci pas w poznaniu,wybuduja jak rzad wylozy kase

# Fan

10.03.2023 17:04

Dzika prywatyzacja 2012 r,Dzieki rządowi PO PSL, firma nie dotrwa
200 lat ,Polfe kupił Starak ,produkcję przenosi za granicę ,Nic co nasze nie może być w Polsce ,pamiętajcie przy głosowaniu ,

REKLAMA

# Olo34

11.03.2023 16:31

Bardzo jestem ciekawy tej inwestycji. Na pewno będzie to dobry projekt, w końcu to Noho Investment.

# Wolatower

12.03.2023 09:20

Są stworzyć enklawe dla bogaczy i to nie jest klawe, wjazd tylko do centrum najdroższymi samochdami, sklepy najdroższe czynsze najwyższe....lecz słomy z butów i tak nie ukryją jakby sie nie nazwali noho czy koko.

# Kolo

13.03.2023 14:40

Tak, to jest ekskluzywne miejsce i powinna tam być zabudowa na miarę lokalizacji. Tak, to ma w założeniu być miejsce dla bogatych, a nie tanie czynszowki z problemami spolecznymi jakby niektórzy chcieli. Wiem, że aktualnie panuje "moda" na tzw. neomarksizm, ale tego rodzaju ideologie są zabójcze zarówno dla gospodarki, jak też dla samego społeczeństwa w perspektywie. Jestem z tego pokolenia, które pamięta efekty takich eksperymentów w czasach PRL a serial Alternatywy 4 to nie była wyłącznie filmową abstrakcja. Tak było. Mieszkanie to towar, a jak ktoś chce żeby zmienić to w prawo (jak co niektórzy neomarksisci głoszą obecnie) to niech z własnych środków budują te mieszkania i za darmo rozdają lub wynajmuja za grosze. Nie mam nic przeciwko temu pod warunkiem, że będą to robić z własnych pieniędzy a nie publicznych. Tanie mieszkania są też potrzebne bo to element polityki społecznej i także pewien koszt spokoju społecznego, ale nie musza być one budowane w prestiżowych lokalizacjach i nawet nie powinny. To dwie różne sprawy.

REKLAMA

# Madbutcher

13.03.2023 14:59

#Wolatower napisał(a) 12.03.2023 09:20
Są stworzyć enklawe dla bogaczy i to nie jest klawe, wjazd tylko do centrum najdroższymi samochdami, sklepy najdroższe czynsze najwyższe....lecz słomy z butów i tak nie ukryją jakby sie nie nazwali noho czy koko.
Po tonie Twoje wypowiedzi wnoszę, że co prawda groszem nie śmierdzisz, ale za to w kwestii kultury, obycia, wiedzy, wykształcenia, moralności, czy honoru jesteś na takim poziomie rozwoju (w swoim własnym mniemaniu oczywiście), że klękajcie narody :) A ci, co tam kupią mieszkania, to wiadomo: może i się dorobili dużych pieniędzy, ale słoma z butów...
Tak wiele razy miałem do czynienia z ludźmi posiadającymi podobne kompleksy, że rozpoznaję ich po jednym zdaniu.

# Arpa61

16.03.2023 22:14

Samo nazwisko Kulczyk gwarantuje uczciwe szwindle komunistycznej mafii. Na Prezes Zarządu Kulczyk City Heaven Max Towers proponuję Jolę Gontarczyk Lange Pro Humanum, dla przyjaciół ze Służby Bezpieczeństwa PRL i das Bürger Plattform PANNA.

# premium investment

21.03.2023 11:07

dzietność systematycznie spada a kapitaliści dożynają watahe

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA