Plaża w Zegrzu przebije kąpielisko w Nieporęcie?
21 czerwca 2017
Idea stworzenia publicznej i ogólnodostępnej plaży w Zegrzu Południowym na wzór kąpieliska w Nieporęcie odżywa co jakiś czas. Najczęściej przy okazji wakacji.
23 maja na posiedzeniu Komisji Rozwoju Miasta w legionowskim ratuszu były omawiane możliwości wsparcia wypoczynku legionowian nad Zalewem Zegrzyńskim. W tym celu do Legionowa przyjechał sołtys Zegrza Południowego Mariusz Szeremski, który od lat walczy o jak największy dostęp do linii brzegowej, a także stworzenie otwartej, publicznej plaży na wzór Dzikiej Plaży w Nieporęcie.
Zaplecze rekreacyjne dla Legionowa
O walorach rekreacyjno-wypoczynkowych nad Zalewem nikogo specjalnie przekonywać nie trzeba. Sołtys Zegrza Południowego wyjaśnił legionowskim radnym, że jego celem jest, aby Zegrze było zapleczem rekreacyjnym dla mieszkańców Legionowa, ale nie tylko. - Przyjechałem, żeby zachęcić legionowskich radnych do większej współpracy. Do tego, żeby Zegrze docelowo stało się zapleczem rekreacyjnym Legionowa i okolic. Dwa lata temu miałem wizję stworzenia czegoś na wzór poznańskiej Malty. Byłem tam i to mnie zainspirowało. Dobra komunikacja to podstawowy krok do realizacji tego celu. Rewitalizacja połączeń kolejowych do Zegrza nawet z odległego Piaseczna jest już w fazie projektowej. A kiedyś to wąskie gardło na drodze krajowej z Legionowa do Zegrza też zlikwidują. Chcielibyśmy wybudować pętlę dla autobusów i parkingi. Nawet na ponad 1 tys. samochodów. Bliskość do linii brzegowej w Zegrzu Południowym to ogromny potencjał - mówił sołtys Szeremski.
Teren pod plażę już jest
Istnieje możliwość zrobienia plaży z prawdziwego zdarzenia. Jest przecież 5 tys. m2 terenu pomiędzy WOPR-em a Hotelem 500. I tam właśnie inwestycja będzie realizowana - powiedział Mariusz Szeremski. Jak poinformował, teren pod publiczną plażę przy Hotelu 500 należy do Skarbu Państwa i jest dzierżawiony przez prywatny podmiot do końca marca 2018 roku. Dopiero po tym terminie starostwo będzie mogło przekazać ten grunt gminie, aby ta mogła podjąć pierwsze kroki w celu zagospodarowania działki. - Ja pamiętam, że jak Zalew powstał, to plaża sięgała od mostu aż do krzyżówek, czyli ronda w Zegrzu. To był jeden, szeroki pas piasku. Jak pociąg przyjeżdżał, to się ludzie "wysypywali" z niego jak mrówki. Tysiące osób przyjeżdżało i coś się w Zegrzu działo. Odtworzenie linii kolejowej do Zegrza powinno nas - samorządowców - jeszcze bardziej mobilizować do działań nad stworzeniem plaży - mówi radny z Zegrza Wojciech Saks.
Umożliwić swobodny dostęp do wody
Na posiedzeniu komisji sołtys przedstawił również swoje oczekiwania dotyczące wsparcia idei stworzenia piaszczystej plaży w Zegrzu przez gminę Legionowo, m.in. poprzez przekazanie informacji o oczekiwaniach legionowian w kwestii zagospodarowania terenu i - oczywiście - dofinansowanie inwestycji w przyszłości. Podkreślił, że pracuje już nad otwarciem linii brzegowej od mostu do ronda w Zegrzu - tak aby dostęp do akwenu wodnego stał się wolny dla każdego. Rozpoczął już rozmowy z właścicielami nieruchomości, którzy są skłonni usuwać siatki i inne ogrodzenia. - Prawo wodne mówi wyraźnie o zakazie grodzenia nieruchomości przyległych do powierzchniowych wód publicznych w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, ale wyegzekwowanie tego przepisu jest bardzo trudne i nie leży w kompetencjach gminy. Być może nowelizacja ustawy, przewidziana na ten rok, pozwoli na zmiany w tej kwestii - mówi radna Marta Damm-Świerkocka.
Dariusz Burczyński