Płatne parkowanie na Bielanach: proszą mieszkańcy, nalega burmistrz
30 stycznia 2020
W przyszłym roku strefa płatnego parkowania sięgnie linii trasy S8. O okolicach bielańskich stacji metra zapomniano.
Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku czeka nas rozszerzenie strefy płatnego parkowania na Woli i Pradze Północ, zaś w przyszłym - na Ochocie, Mokotowie i Żoliborzu. Do 2023 roku parkometry miałyby stanąć na kolejnych ulicach Mokotowa, Pragi Północ, Pragi Południe i Woli. Na liście nie ma Bielan, od kilkunastu lat borykających się z zalewem samochodów pozostawianych przez osoby przesiadające się do metra.
Prosi burmistrz...
O parkometrach na ulicach Bielan mówi się co najmniej od marca 2012 roku, czyli od czasu otwarcia mostu Skłodowskiej-Curie. Dzięki niemu w kierunku stacji metra Młociny ruszyły tysiące osób, zarówno pasażerów autobusów (a później także tramwajów), jak i kierowców. Gdy otwierano podziemną kolej, parking P+R przy Nocznickiego oferował 1010 miejsc. Dziś jest ich 1493, a jeśli doliczymy pobliski P+R Wawrzyszew - 1573. Choć na rozbudowę poświęcono już pasy zieleni na Kasprowicza i trasie Wittek (mostu Skłodowskiej-Curie), problem wciąż nie został rozwiązany.
- Problem z parkowaniem ma charakter ogólnodzielnicowy, ale najbardziej dotyka mieszkańców Słodowca, Starych Bielan, Wawrzyszewa i Wrzeciona - czytamy w liście burmistrza Grzegorz Pietruczuka i jego zastępców do warszawskiego ratusza. - Wstępna ocena wskazuje, że strefa płatnego parkowania powinna objąć obszar w promieniu 16 parkometrów.
...proszą aktywiści...
Zdecydowanie dalej idąca jest propozycja zgłoszona w ubiegłym roku przez Miasto Jest Nasze. Jak wynika z przygotowanej przez aktywistów mapy, płatnym parkowaniem objętych byłoby pięć bielańskich osiedli: Ruda, Słodowiec, Stare Bielany, Wawrzyszew i Wrzeciono. Granice strefy wyznaczałyby Podleśna, Marymoncka, Zgrupowania AK Kampinos, Nocznickiego, Wólczyńska i Broniewskiego.
Za pozostawienie auta płacilibyśmy zatem nie tylko przy stacjach metra, ale też na Żeromskiego, al. Zjednoczenia, Przybyszewskiego, Sokratesa czy Przy Agorze. Bezpłatne pozostałoby parkowanie na Piaskach, Chomiczówce, Młocinach i w sąsiedztwie stadionu Hutnika.
...proszą i mieszkańcy
Za parkometrami opowiada się także duża część mieszkańców Bielan, widząca we wprowadzeniu opłat najrozsądniejszą metodę opanowania "najazdu" samochodów. Warto przypomnieć, że miejscowi właściciele aut mieliby możliwość wykupienia abonamentu, uprawniającego do parkowania przez cały rok - oczywiście pod warunkiem znalezienia wolnego miejsca.
- Bielany powinny mieć taką strefę, żeby pozbyć się tysięcy podmiejskich aut ze swojego terenu, ale w magistracie nie ma odważnych na taki krok - komentują nasi czytelnicy.
(dg)