REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Samorząd

Plan dla Chrzanowa uchwalony. Ogromne odszkodowania dla deweloperów
REKLAMA

Plan dla Chrzanowa uchwalony. Ogromne odszkodowania dla deweloperów

Tereny zielone, a nawet kościoły na prywatnych działkach - tak prezentuje się nowy plan zagospodarowania zachodniej części dzielnicy. Jego koszt to ponad 600 mln zł a pieniądze trafią głównie do kieszeni deweloperów.

REKLAMA
Kiedy pojedziemy metrem? Budowa opóźniona
Kiedy pojedziemy metrem? Budowa opóźniona W internecie zaczęły pojawiać się pogłoski o przełożeniu otwarcia metra na Bemowie aż na rok 2025.
czytaj

Ostatnich kilka dni upłynęło w warszawskim ratuszu pod znakiem gorącej dyskusji o przesuwaniu inwestycji, szukaniu oszczędności, braniu kolejnych kredytów i rosnącym zadłużeniu, w 2025 roku mającym sięgnąć 9,4 mld zł. W czwartek 24 września rada miasta najpierw przyjęła nowy, "kryzysowy" budżet, a potem - przy zaledwie jednym głosie sprzeciwu - zdecydowała o uchwaleniu planu zagospodarowania, którego realizacja ma kosztować... 615 mln zł. Dotyczy on terenów Chrzanowa, a więc zachodniej części dzielnicy w rejonie Szeligowskiej i Batalionów Chłopskich. Warszawscy radni nie chcą pozostawić tego obszaru miasta naturalnemu rozwojowi, ale chcą go urządzić według wizji miejskich urbanistów. Wcześniej plan podzielił opiniujących go radnych dzielnicy i niemal doprowadził do rozpadu koalicji, gdy klub Wybieramy Bemowo zagłosował przeciw, a PO i PiS - za.

Skąd kontrowersje wokół planu Chrzanowa? Prawie wszystkie działki w okolicy stacji metra planowanej przy Szeligowskiej są w rękach prywatnych (należą m.in. do deweloperów). Choć do projektu planu złożono 354 uwagi, prawie wszystkie odrzucono. Najwięcej zarzutów dotyczyło ograniczania wysokości zabudowy w pobliżu stacji metra, a więc tam, gdzie powinna ona być możliwie najwyższa. Dodajmy, że w projekcie planu nie przewidziano np. parkingu park&ride w pobliżu stacji metra Chrzanów a na prywatnych działkach zaplanowano m.in. miejsca pod dwie świątynie (w domyśle: kościoły katolickie) i tereny zielone.

- Jaki jest związek między forsowaniem planu, będącego wydatkiem rzędu setek milionów a zapowiedzią wstrzymania inwestycji i problemami budżetowymi? - pytała podczas sesji rady miasta jedna z mieszkanek Chrzanowa. - Dlaczego na prywatnych działkach planowane są "usługi kultu religijnego", które mogą być realizowane przez związki wyznaniowe?

- Oczywiste jest, że w rejonie nowo powstających stacji metra rośnie zapotrzebowanie na zabudowę mieszkaniową, co rodzi intensyfikację tego typu zabudowy - dodała przedstawicielka firmy Robyg. - Dysponujemy czterema decyzjami o warunkach zabudowy wydanymi dla inwestycji przy Szeligowskiej. Uchwalenie planu w takim kształcie może rodzić roszczenia odszkodowawcze po stronie spółki, stąd w naszej ocenie prace planistyczne powinny zostać wstrzymane.

Zabierający głos podczas obrad mieszkańcy Chrzanowa apelowali o odłożenie prac nad planem do czasu uchwalenia nowego studium uwarunkowań przestrzennych, ale radni i urzędnicy pozostali nieugięci. Co bardzo istotne, zastępczyni miejskiego skarbnika Marzanna Krajewska wydała o planie opinię pozytywną, ale z poważnym zastrzeżeniem: uchwalenie dokumentu będzie oznaczać, że samorząd weźmie na siebie szereg inwestycji, których nie ma w budżecie na najbliższe lata oraz wypłatę roszczeń dla właścicieli, którym odebrano możliwość zabudowy wedle uznania. Mowa o kwotach rzędu 597,7 mln zł na wykup ziemi, 35,4 mln zł na budowę ulic i dróg rowerowych, 13,7 mln zł na kanalizację i 5,4 mln zł na urządzenie publicznych placów.

- Ten plan jest drogi, ale jego nieuchwalenie okaże się jeszcze droższe - uważa Marlena Happach, dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy. - Nie da się przeznaczyć terenu wyłącznie pod zabudowę mieszkaniową. Tam są potrzebne drogi, szkoły, usługi publiczne i miasto ma obowiązek tego rodzaju funkcje zapewnić. Jeżeli chodzi o wysokość zabudowy, planujemy parametry takie, jak na Kabatach, a nawet wyższe. Funkcje kultu religijnego były umieszczone na skutek złożonych wniosków. Albo uchwalimy plan teraz, albo nigdy i Chrzanów zurbanizuje się w sposób chaotyczny.

Przyjęcie planu i przyjęcie przez samorząd zobowiązań rzędu 600 mln zł poważnie odbije się na inwestycjach w innych częściach miasta i dzielnicy. Choć nikt nie przyzna tego oficjalnie, w obecnej sytuacji finansowej samorządu nie stać na wydanie takiej kwoty, nawet przy założeniu, że wydatek będzie rozłożony na 10-15 lat. Gdy do ratusza ustawi się kolejka chętnych po odszkodowania, którym ograniczono prawo do decydowania o swojej własności, czekają nas dalsze cięcia w budżecie.

(dg)


  • Poleć
  • Polub Tu Bemowo
  • Udostępnij

25.09.2020 14:16 #tomeck
Pięknie. Gdyby ten plan powstał zanim zagnieździli się tam deweloperzy i linia metra to kosztowałby ułamek tej kwoty. Ale co tam. Jak się hrabia bawi to z kosztami się nie liczy. No chyba że to celowe działanie i komu trzeba skapnie pod stołem.
Poza tym od lat jest ogromny problem z działką pod szkołę a tu pyk - i wydzielmy teren na dwa kościoły. Nie se kurde kościół sam kupi ziemię, kasy mu nie brakuje - w przeciwieństwie do budżetu miasta.
25.09.2020 14:56 #andzrej
To niech może zostanie rozpisane referendum w tej sprawie przy okazji wyborów. Niech mieszkańcy się wypowiedzą, w końcu to z ich pieniędzy będzie to finansowane...
25.09.2020 15:26 #Jelonkowy
600 mln zł dla deweloperów od miasta. Mafia i tyle. Guzik się należy. Jak deweloper chce budować, to powinien zapewnić miejsce na szkolę, park i służbę zdrowia. Skoro nie zapewnił i musi zająć się tym miasto, nie należy im się nic. Te tereny to pola kapusty i deweloperzy nie zapłacili za nie tyle ile dostaną odszkodowania, a dodatkowo sporo już zarobili na sprzedaży mieszkań. Mafia w urzędzie widać trzyma się mocno.
25.09.2020 15:42 #lideksynubeka
A za co wpadają do aut burmistrzów z PO reklamówki z gotówką?
25.09.2020 16:14 #Jelonkowicz ze stażem
#lideksynubeka napisał(a) 25.09.2020 15:42

A za co wpadają do aut burmistrzów z PO reklamówki z gotówką?
W sprawie Chrzanowa była pełna zgoda PO i PiS.
25.09.2020 17:38 #zrzędliwa_małpa
@ Jelonkowy - o nie. Mafią w tym przypadku jest jadowity Kościół katolicki, z mackami ściskającymi naszego przedstawiciela. Jeśli Kościół chce stworzyć sobie kolejny złoty pałac, to Kościół powinien zapłacić odszkodowanie, a NIE MY.
25.09.2020 18:13 #dkfucuey
Politycy boja sie referendow jak ognia. Podobnie jak debat wyborczych. Ma byc tak jak ich mocodawcy potrzebuja a nie bydlo jakim dla nich jestesmy.
25.09.2020 19:57 #jkk
Po 25 latach od wszczęcia prac powstał wreszcie plan dla Chrzanowa, konkretnie dla terenu po zachodniej stronie Lazurowej, na południe od Batalionów Chłopskich wraz z tą ulicą. Konsekwentnie przedstawiane w artykułach o tym planie zdjęcie pokazuje część obszaru objętego planem Chrzanów 2. Szkoda, że nie udało się uchwalić planu dla Chrzanowa jakieś 15 lat wcześniej, w efekcie to nie miasto lecz deweloperzy decydują w największym stopniu o przyszłości tego obszaru. To deweloperzy wykupili większość działek, miasto w pośpiechu nabylo jedynie działkę pod szkołę przy Szeligowskiej. Kościół też będzie musiał wykupić sobie teren pod świątynie lub dwie, miasto mu tego nie sprezentuje. Miasto powinno jedynie wykupić teren pod drogi publiczne, szkoły, przedszkola itp. Deweloperzy dostaną od miasta odszkodowania na podobnej zasadzie jak inni właściciele działek, czasem miasto jeszcze przy tym jest w stanie utargowac co nieco dla siebie. Skala wydatków jest duża bo i teren rozległy, to około 200 hektarów do zabudowy.
26.09.2020 17:54 #Działeczka
#tomeck napisał(a) 25.09.2020 14:16

Nie se kurde kościół sam kupi ziemię, kasy mu nie brakuje - w przeciwieństwie do budżetu miasta.
Ale przecież Kościół - o ile będzie chciał tam wybudować świątynię - będzie musiał kupić tę działkę od obecnego właściciela. Miasto nie jest zobowiązane kupować Kościołowi działek.
26.09.2020 17:58 #Budować, nie marudzić!
#Jelonkowy napisał(a) 25.09.2020 15:26

Jak deweloper chce budować, to powinien zapewnić miejsce na szkolę, park i służbę zdrowia.
Żądanie tego od dewelopera jest bezprawne. W naszym kraju są to zadania, do których realizacji zobowiązana jest władza publiczna. Konstytucja obowiązuje!
REKLAMA
26.09.2020 21:48 #jkk
Trochę szkoda, że nie obowiązuje u nas system podobny do francuskiego. Tam jeden podmiot wykupuje teren a następnie realizuje kompleksową inwestycję zgodnie z koncepcją narzuconą przez władze miasta, w tym np. kolor dachówek na domach. Oczywiście wówczas można uwzględnić szkoły, żłobki itp.
26.09.2020 21:52 #jkk
I jeszcze jeden istotny drobiazg. W zależności od przeznaczenia terenu w planie miejscowym dotychczasowy właściciel może uzyskać za niego bardzo różną kwotę, we wspomnianym wcześniej systemie stosowanym we Francji tego problemu nie ma.
27.09.2020 08:59 #Lemiesz
Kurczę to na Białołęce nie ma lasy na zrobienie dróg bo są szutrowe i w sezonie zimowym niezdatne do komunikacji. Za taka kwotę to pewnie wszystkie drogi szutrowe na Białołęce by wyasfaltował. Słabe są te miejskie priorytety i podział finansów. W jednym miejscu nie robimy nic ani dróg ani wodociągów ani kanalizacji a gdzie indziej trwonimy masakryczne pieniądze . Dzięki ratuszu , kiedy zrobisz ulice Lemiesz, wież tu tez mieszkają ludzie i gratis masz ta niska zabudowę której pragniesz gdzie indziej.
27.09.2020 09:04 #Lemiesz
Kurczę to na Białołęce nie ma kasy na zrobienie dróg bo są szutrowe i w sezonie zimowym niezdatne do komunikacji. Za taka kwotę to pewnie wszystkie drogi szutrowe na Białołęce by wyasfaltował. Słabe są te miejskie priorytety i podział finansów. W jednym miejscu nie robimy nic ani dróg ani wodociągów ani kanalizacji, a gdzie indziej trwonimy masakryczne pieniądze . Dzięki ratuszu , kiedy zrobisz ulice Lemiesz, wiesz tu też mieszkają ludzie i gratis masz ta niska zabudowę której pragniesz gdzie indziej.
27.09.2020 10:01 #qvertz
Sajgon nie plan. Fawele w środku Europy. Tylko za nieporównanie większe pieniądze. Ktoś jednak pozwolił tym januszom biznesu budować w polach kapusty całe kilometry kwadratowe. Cały lewacki Urząd Miasta na czele z "prezydentem" - do wypieprzenia na zbity łeb! I już nigdy chooyów do żadnych urzędów państwowych i samorządowych. Wilczy bilet się należy tym palantom oraz miotła i kij na drogę! Wszyscy won!
27.09.2020 11:05 #EwaB
Bardzo dobrze, że plan został wreszcie uchwalony. Autor powołuje się na opinie mieszkańców Chrzanowa, ja tu mieszkam od kilku lat i nie znam nikogo, kto by protestował przeciwko uchwaleniu planu. Nie jestem zwolennikiem pani Happich, ale w tej kwestii uważam, że ma racje.
Co do odszkodowań, to nie sądzę, by kwota podana przez autora była tą rzeczywistą. Działki po drogi czy metro można przejąć na podstawie specustawy wypłacając odszkodowanie według wyceny. Ponadto nie wszyscy właściciele sprzedali swoje działki i nie wszyscy deweloperzy kupili działki od właścicieli. Stosowaną praktyką jest zwarcie umowy o odkupienie gruntu w przyszłości pod pewnymi warunkami lub nawet po wybudowaniu budynku. Co do działek kościelnych, to jedna (mała bliżej Kopalnianej) jest już kupiona przez kościół, a druga większa przy S8 jest póki co prywatna i rozumiem, że do kupienia przez kościół.
27.09.2020 16:04 #lol
#EwaB napisał(a) 27.09.2020 11:05

nie sądzę, by kwota podana przez autora była tą rzeczywistą
Twierdzisz, że ratusz celowo przyjął błędne kwoty? To bardzo poważne oskarżenie, warte wizyty w prokuraturze!
27.09.2020 17:32 #EwaB
Nie wiem skąd autor wziął te szacunki, bo nie ma ich w uchwale Rady Miasta. Miasto szacuje wydatki na cele komunalne wskazane w MPZP na 51,1 mln pln przy jednoczesnym wpływie z podatków ok 37 mln. Te 600 mln to fake news, by powstrzymać uchwalenie planu albo pobożne życzenia deweloperów i właścicieli gruntów.
27.09.2020 17:41 #BeMózg
#lol napisał(a) 27.09.2020 16:04

Twierdzisz, że ratusz celowo przyjął błędne kwoty? To bardzo poważne oskarżenie, warte wizyty w prokuraturze!
Nie znasz się, to się nie wypowiadaj.
Wraz z projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego opracowywany jest dokument pod nazwą "prognoza skutków finansowych uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego". Kwota podawana przez ratusz (w tym przypadku wspomniane przez autora artykułu 615 mln zł) wynika właśnie z tej prognozy. Rzeczywista łączna kwota którą miasto będzie musiało wydatkować przez najbliższych kilka lat w związku z uchwaleniem planu może jednak sporo się od niej różnić - w górę lub w dół. Nikt bowiem nie jest w stanie przewidzieć jaki będzie w perspektywie kilku lat wzrost czy spadek cen nieruchomości, zależny między innymi:
- od stopnia inflacji czy deflacji;
- od ewentualnego wystąpienia krajowego czy światowego kryzysu gospodarczego;
- od pomyślnego kontynuowania czy też spowolnienia lub przerwania budowy metra na Karolin;
- od ewentualnych zdarzeń w krajach Europy Zachodniej, skutkujących powrotem do Polski dużej liczby emigrantów;
- od sytuacji politycznej i gospodarczej na Ukrainie czy Białorusie, skutkującej przybyciem z tych krajów do Polski dużej liczby imigrantów;
- od ewentualnych zmian na rynku pracy, spowodowanych wprowadzeniem na dużą skalę pracy zdalnej.
Prognoza skutków finansowych sporządzania jest po to, aby rada gminy (miasta) była w stanie ocenić, czy samorząd będzie w stanie udźwignąć skutki uchwalenia planu miejscowego. W wielu przypadkach jednostki samorządu terytorialnego nie przystępują do sporządzenia i uchwalenia planów miejscowych właśnie dlatego, że już wstępna prognoza wykazuje brak możliwości finansowych gminy. W tym przypadku Rada Warszawy uchwaliła plan, uznając że miasto będzie stać na to. Jakie jednak będą końcowe skutki finansowe uchwalenia tego planu - nikt nie wie, z powodów które podałem powyżej.
27.09.2020 22:40 #robson82
szkole niech wybudują nikt nie chce tu kościoła !!!! żeby jeszcze zakłócał cisze.... bede zglaszal go non stop na straz miejska !!!!
REKLAMA

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

więcejREKLAMA


więcej


REKLAMA
REKLAMA

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Winter Sale do -60%
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA