REKLAMA

Białołęka

kronika policyjna »

 

Plaga kradzieży rowerów. Jak się ustrzec?

  10 kwietnia 2018

alt='Plaga kradzieży rowerów. Jak się ustrzec?'
źródło: facebook "Białołęka - Platforma Sąsiedzka"

Na Targówku i Białołęce giną rowery. Tylko w pierwszym kwartale tego roku złodzieje ukradli ich łącznie już 28. Skala problemu może być jednak większa, gdyż nie każdy zgłasza kradzież na policję z przekonania, że to i tak nic nie da...

REKLAMA

- W ostatnich dniach ukradziono pięć rowerów z bloku na ul. Oczary 9. Jeśli rozpoznajesz kolarzy na tych nagraniach, zgłoś to natychmiast na policję lub w prywatnej wiadomości do nas - zaapelował na jednej z facebookowych grup zarząd wspólnoty mieszkaniowej z Oczary 9, udostępniając jednocześnie film z "akcji" złodziei rowerów. Na jednym z nich widać, jak trójka ubranych w kurtki z kapturami młodych ludzi wchodzi do klatki schodowej, po czym po chwili, zupełnie na luzie opuszcza ją z rowerami. Post ten wywołał ożywioną dyskusję i - jak się okazało - osób, które w ostatnim czasie straciły swoje rowery, jest więcej.

Te same osoby?

- Mój rower zginął w czerwcu 2017 r. na Ceramicznej. Złodzieje poczekali, aż ochroniarz wyjdzie z budki na obchód. O 2:04 w nocy wyprowadzili mój prezent urodzinowy. Prawdopodobnie został przemalowany, ponieważ był nietypowy i nigdzie nigdy na aukcjach nie trafiłam na używany rower tego modelu i marki - napisała Katarzyna.

- Nam również skradziono dwa rowery - 2 marca 2018 roku z ul. Światowida 58, na 99% są to te same osoby, są zdjęcia z monitoringu ochrony - dodaje Agnieszka.

Na Wincentego i Wyszogrodzkiej jednoślady zginęły spod drzwi mieszkania, z klatki schodowej. Niestety, bez monitoringu. Kamery nagrały natomiast rabusiów odpowiedzialnych za kradzież rowerów z garażu podziemnego przy ulicy Malborskiej 14A na początku tego roku.

Jak przyznaje policja, w samym tylko pierwszym kwartale tego roku roku na Targówku skradziono trzy rowery, na Białołęce 25. W tym samym okresie 2017 roku policja odnotowała 10 kradzieży na Targówku i 14 na Białołęce. - Nie odnaleziono żadnego ze skradzionych w bieżącym roku jednośladów, natomiast w 2017 roku odzyskano sześć rowerów skradzionych na Targówku oraz siedem utraconych z terenu Białołęki - informuje sierż. szt. Paulina Onyszko z rejonowej policji.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Jakie zabezpieczenia?

Jak twierdzi policja, najlepszym zabezpieczeniem jednośladów będzie ich przechowywanie w miejscach niedostępnych dla osób postronnych, tj. zamkniętych piwnicach, pomieszczeniach gospodarczych czy garażach. Samo zapięcie roweru cienką linką i pozostawienie go na klatce schodowej nie uchroni przed kradzieżą. W miejscach publicznych powinniśmy pozostawiać rowery w miejscach dobrze oświetlonych, w zasięgu kamery monitoringu. Pod żadnym pozorem nie powierzajmy ich opiece osób obcych i przypadkowych. Polecanym przez policję zabezpieczeniem roweru jest stosowanie zapięcia typu u-lock lub gruby łańcuch. Wybierając zapięcie nie sugerujemy się marką, ceną i masą. Sugerujemy się materiałem (hartowana stal), grubością (im grubiej tym lepiej) oraz sposobem wykonania (kłódka szeklowa, łańcuch, płaskowniki). Na zapięcie powinniśmy wydać średnio 10% wartości roweru.

REKLAMA

Gdzie oznakujesz rower?

- Każdego roku prowadzimy akcję znakowania rowerów. Procedura programu polega na wygrawerowaniu oznaczenia składającego się z liter i cyfr oraz rejestracji w bazie danych policji. Każdy taki rower zostanie opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania - radzi sierż. szt. Paulina Onyszko.

Rejestracja w komputerowej bazie danych odbywa się na podstawie: dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia), dowodu zakupu - paragon lub faktura, umowa kupna-sprzedaży (według oświadczenia ustnego właściciela). Znakowanie rowerów odbywa się: w komendzie przy ulicy Jagiellońskiej 51 od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9 do 15, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod numerem 22 603 81-94 oraz w komisariacie przy ulicy Chodeckiej 3/5 od poniedziałku do piątku, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod numerem 22 603-80-93.

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni