Koła i katalizatory giną hurtowo. Co na to policja?
15 października 2021
Na terenie Bemowa mieszkańcy zauważają coraz większą liczbę włamań do samochodów, jak i kradzieży kół lub katalizatorów.
"Uwaga! Jest zmasowany atak na auta na Jelonkach. Okradziono mi samochód z elektronarzędzi. Puszczy Solskiej 5. Noc 28/29 września. Zgłosiłem na policję. Jestem piąty na liście zgłaszających" - alarmuje na facebookowej grupie mieszkaniec Jelonek.
Plaga kradzieży?
Komentujący wpis mieszkańcy zauważają niepokojący wzrost liczby włamań do aut i kradzieży części na terenie Bemowa. Jak wynika z komentarzy, tej samej nocy z Synów Pułku zniknęły samochód z elektronarzędziami oraz motocykl. Inna osoba donosi o wycięciu katalizatora, którego złodzieje dokonali w biały dzień na parkingu przy Borowego.
- Na terenie dzielnicy Bemowo w ciągu ubiegłego i bieżącego roku były realizowane działania zapobiegające zdarzeniom związanym z kradzieżą kół, katalizatorów i kradzieżą pojazdów - mówi komisarz Marta Sulowska z policji rejonowej.
Celem działań funkcjonariuszy było ustalenie i zatrzymanie sprawców na gorącym uczynku oraz zgromadzenie materiału dowodowego skutkującego przedstawieniem zarzutów. Z danych wynika, że liczba skradzionych pojazdów oraz włamań do samochodów utrzymuje się na tym samym poziomie w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Nastąpił jednak wzrost wykrywalności o 9%. Policja nie podaje bardziej konkretnych liczb.
Katalizatorów kradną więcej
Od stycznia do września odnotowano osiemnaście przypadków kradzieży kół. Jeśli chodzi o kradzieże katalizatorów, od ubiegłego roku nastąpił wzrost liczby tego typu zdarzeń, ale także wzrost wykrywalności aż o 29%.
- W sprawie kradzieży kół z nocy 28/29 września policjanci prowadzą dochodzenie - zaznacza komisarz Sulowska. - Czynności zmierzają do ustalenia i zatrzymania sprawcy kradzieży.
Jak dowodzi rzeczniczka, policja nie próżnuje w wyjaśnianiu tego typu przestępstw. Kilka dni temu policjanci z Bemowa zatrzymali na gorącym uczynku dwóch sprawców kradzieży katalizatora o wartości około 1,9 tys. zł. Takich drobnych sukcesów policja wylicza zresztą wiele. Zazwyczaj jest to dwójka zatrzymanych, przyłapanych na gorącym uczynku przy próbie kradzieży katalizatora, kół lub włamania do samochodu.
Jak zminimalizować kradzież?
Dla uniknięcia kradzieży policja zaleca parkowanie pojazdów na parkingach strzeżonych lub przynajmniej w miejscach, gdzie jest monitoring albo dobrze oświetlonych. Nie należy też zostawiać wartościowych przedmiotów w samochodzie, zarówno na siedzeniu czy desce rozdzielczej, jak i w bagażniku. Jeśli złodzieje dostaną się do środka, przeszukają cały pojazd w poszukiwaniu łupów.
- Każde, nawet najprymitywniejsze zabezpieczenie zmusza przestępcę do większego wysiłku, wydłużając jednocześnie czas potrzebny na włamanie lub kradzież - mówi komisarz Sulowska. - Im dłuższy czas potrzebny jest na pokonanie zabezpieczenia, tym większa szansa, iż złodziej odstąpi od kradzieży pojazdu lub zostanie spłoszony przez przypadkowe osoby, np. sąsiadów czy przechodniów.
(db)