REKLAMA

Wawer

różne »

 

PKP Warszawa Wawer. Prosta historia

  3 października 2013

alt='PKP Warszawa Wawer. Prosta historia'

Aby zobrazować, jak funkcjonuje urząd miasta pod rządami Hanny Gronkiewicz-Waltz i jak bardzo Warszawa potrzebuje gospodarza z prawdziwego zdarzenia, można oczywiście posłużyć się danymi finansowymi i wskaźnikami ekonomicznymi. Można opisywać kolejne niezrealizowane obietnice czy nieudane lub przeszacowane inwestycje. Można też jednak wszystkie niedostatki obecnego stanu warszawskich spraw przedstawić na prostym przykładzie.

REKLAMA

Przejście podziemne prowadzące do stacji kolejowej Warszawa-Wawer przez lata było miejscem "zapomnianym przez Boga i historię". Ogromne rozlewiska przed schodami po każdych opadach, brak oświetlenia, bohomazy na ścianach, rozbite butelki i grupki osób spożywających wieczorami alkohol sprawiły, że znaczna część pasażerów wysiadających z pociągów SKM czy Kolei Mazowieckich wybierała drogę "na przełaj" przez tory. Na fali inwestycyjnego entuzjazmu związanego z Euro 2012 nagle i dla tego przejścia podziemnego zaświeciło słońce.

W maju 2012 r. spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeprowadziła prace remontowe, w ramach których wykonano czyszczenie ścian oraz malowanie tynków sufitów i ścian, naprawiono schody, oszklono wiaty, zamontowano kratki ściekowe. Może niewiele, ale dobre i tyle. Wszystko byłoby zapewne znakomicie - gdyby nie jeden szczegół. PKP przypomniało, że w ramach współpracy z urzędem dzielnicy Wawer udostępniło teren kolejowy na potrzeby instalacji monitoringu, który miał być dokonany na koszt samorządu. Otóż mając na uwadze specyfikę tego miejsca, dla każdego urzędnika powinno być oczywiste, że bez zapewnienia dodatkowych środków prewencji, takich jak wzmożone zainteresowanie ze strony straży miejskiej i przede wszystkim bez instalacji kamer monitoringu wizyjnego, sytuacja szybko wróci do smutnej, brudnej i obskurnej normy. Już w czerwcu 2012 r. na sesji rady miasta pytałem Hannę Gronkiewicz-Waltz o instalację kamer monitoringu w przejściu podziemnym, do czego według dostępnych informacji zobowiązał się urząd miasta. Wskazywałem, że w przeciwnym wypadku ówczesny, w miarę estetyczny, stan tego miejsca nie utrzyma się zbyt długo. W lipcu 2012 r. sekretarz miasta poinformował mnie, że "Planowane jest zainstalowanie dwóch kamer, które zostaną podłączone do stanowiska nadzoru parkingu P+R sąsiadującego ze stacją PKP Wawer". Sekretarz informował również, że proces budowy jest na etapie finalizowania uzgodnień i wyboru wykonawcy. Do instalacji kamer oczywiście nie doszło. W kwietniu 2013 r., po blisko 10 miesiącach, interpelowałem ponownie. Tym razem odpowiedziała już osobiście Hanna Gronkiewicz-Waltz. Pani prezydent z rozbrajającą szczerością i w swoim stylu stwierdziła, że "W zadanie instalacji systemu monitoringu wizyjnego przejścia podziemnego na stacji PKP Warszawa-Wawer zaangażowały się w ubiegłym roku władze dzielnicy Wawer. Konsultowały one wstępnie z Zarządem Transportu Miejskiego możliwość podłączenia tego monitoringu do stanowiska nadzoru P+R sąsiadującego z tą stacją. Jednakże po przeprowadzeniu tych konsultacji sprawa ta nie była kontynuowana". Jednocześnie pani prezydent uprzejmie wskazała, że infrastruktura kolejowa jest w gestii PKP PLK S.A. a nie miasta.

Po co malować kolejny raz?

Historię domyka moja korespondencja z PKP PLK S.A., która to spółka w czerwcu 2013 r. słusznie stwierdziła, że "W chwili obecnej brak jest uzasadnienia dla ponownego malowania ścian przejścia pod torami przy przystanku Warszawa-Wawer, które w krótkim czasie po odnowieniu w 2012 roku, zostały znów pokryte graffiti przez nieustalonych sprawców. Zapewne sytuacja się powtórzy w chwili, gdy ściany zostaną kolejny raz odświeżone". PKP przypomniało też, że w ramach współpracy z urzędem dzielnicy Wawer udostępniło teren kolejowy na potrzeby instalacji monitoringu, który miał być dokonany na koszt samorządu.

Kamer oczywiście nie ma do dziś, dopytywana straż miejska odpowiada, że jej działania mają "charakter doraźny", a bohomazy na ścianach, rozbite butelki i grupki miłośników podziemnych libacji alkoholowych powracają. To nie II linia metra ani oczyszczalnia ścieków, to tylko dwie kamery, kilka mocniejszych żarówek, odrobina farby i szczypta zaangażowania. Niestety, tak teraz działa Warszawa, to bardzo prosta historia.

Tomasz Zdzikot
Autor jest radnym m.st. Warszawy

 

REKLAMA

Komentarze (9)

# Mieszkaniec Radości

03.10.2013 09:58

Panie Tomaszu!
Ten tekst znakomicie pokazuje jak wygląda cała nagonka na Prezydent Warszawy. W ten sposób do każdego można się przyczepić. Czy naprawdę mamy uwierzyć, że w szeregach PIS znajduje się ten "gospodarz z prawdziwego zdarzenia"? I zapewne z dnia na dzień znikną wtedy wszystkie grafitti, na każde żądanie będą instalowane kamery, znikną ulewy, prezydent po godzinach urzędowania będzie własnoręcznie kopał tunele metra (żeby zdążyć na czas), najlepsi specjaliści będą pracować dla urzędu za śmieszne pieniądze (żeby nie kłuło w oczy osób zarabiających minimalną krajową), a pieniądze znajdą się na wszystkie społeczne inicjatywy.
Hipokryzji w Pana ugrupowaniu nie brakuje, a wszyscy robicie się na świętszych od papieża, a z ludzi idiotów. Wielu osobom na szczęście nie trzeba przypominać jak "wspaniale" sobie radzicie ze sterami. Warszawa i cały ten kraj nie potrzebuje fałszywych idealistów i hipokrytów, tylko ludzi którzy potrafią zakasać rękawy i wziąć się do roboty. W tym mieście wiele rzeczy jest ciągle dalekie od ideałów, ale szanuję Panią Prezydent za jej umiejętności menedżerskie i to ile dała radę zrobić podczas swoich rządów - bo zmieniło się bardzo wiele i kobieta potrafi podejmować odważne, trzymające się realiów i zasad ekonomii decyzje.

# Sosna

04.10.2013 00:10

W pełni zgadzam się z Mieszkańcem Radości - nic dodać, nic ująć.
PiS, krytykując prezydent Gronkiewicz-Waltz liczy chyba na to, że ludzie mają bardzo słabą pamięć albo są debilami, którzy "wszystko kupią". Co takiego zostawił po sobie Prezydent Warszawy Lech Kaczyński? Jedynie Muzeum Powstania Warszawskiego. Na resztę zabrakło mu czasu? Brat nie podpowiedział co trzeba robić? Żenada.... I teraz mamy mieć powtórkę tej sytuacji? Dziękuję - postoję...

# aMur

08.10.2013 11:50

PO czego się dotknie zamienia w niestrawione resztki pokarmu

REKLAMA

# JOAN

16.10.2013 09:54

Instalacja kamer w przejściu podziemnym nic nie daje. Jako przykład przejście na stacji PKP w Falenicy. Wszystko było odmalowane i kamery zamontowane, ale i tak po kilku miesiącach wróciły bazgroły, kiepskie graffiti i nieciekawe towarzystwo wykorzystujące przejście jako publiczną toaletę... Straż ochrony kolei czy miejska powinna częściej bywać w takich miejscach!

# georg

16.10.2013 18:58

Co to za patrioci, którzy nie potrafią uszanować miejsca, w którym żyją i miejscowych. Pisanie po ścianach to wandalizm, a przejście podziemne to nie kibel.

# Mieszkaniec Wawra

17.03.2014 14:21

A co wy zrobiliscie dla Wawra?
Tylko atakujecie PiS starymi platfusowymi spiewkami... w internecie bylo i jest sporo linkow gdzie mozna znalezc i poczytach co sp. LECH Kaczynski zrobil dla Warszawy...
Ale trzeba pomyslec i poszukac...

REKLAMA

# Edmund

23.03.2014 07:58

Jestem emocjonalnie związany z Wawrem, od 1948 r. Pamiętam stan zburzonego dworca po wojnie, tymczasowy drewniany budynek oraz czas odbudowy.
Po odbudowie, w 1962 roku, budynek był piękny z kioskiem RUCH i ogrzewaną poczekalnią, przy której była placówka ORMO. Częstymi gośćmi, byli sokiści, którzy pilnowali, aby ludzie nie chodzić na skróty. Na peronie, stała budka z piwem i słodyczami. Mam piękne zdjęcia (biało czarne) dworca z lat 60 -tych. Poszukuję zdjęć z okresu międzywojennego - może ktoś ma ? Proszę o kontakt
Czy nie można wyciąć tych krzaczorów i posprzątać tego śmietnika - zwłaszcza od str. Anina. Zobaczcie, jaki porządek jest wokół dworca w Józefowie.
Pozdrawiam, Edmund
steund@op.pl

# kolaborant

24.09.2014 13:03

Odwalcie od nas się, frajery,
że źle zarządzają, gnębią was -
jak wam źle , to afery
róbcie, w tym naśladując nas!

# prov_

25.09.2014 11:36

nie ma już stacji Wawer! mamy stację Kominki!

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024