REKLAMA

Białołęka

Inwestycje

 

Pierwszy most bez samochodów. Pomieści wszystkich chętnych?

  29 września 2016

alt='Pierwszy most bez samochodów. Pomieści wszystkich chętnych?'
źródło: Facebook / Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej

Ma tylko trzy metry szerokości, ale 300 metrów długości. Za kilka tygodni otwarcie mostu pieszo-rowerowego na Żeraniu.

REKLAMA

Korona wału przeciwpowodziowego na wysokości Tarchomina i Nowodworów to najpopularniejszy deptak Białołęki, ale także jedna z najważniejszych rowerowych tras turystycznych w Warszawie. Oryginalnie na całej długości była to zwykła ścieżka. Jedenaście lat temu jej fragment na wysokości Nowodworów został wykończony kostką brukową, zaś minionej zimy zakończyły się prace nad budową nawierzchni na całym białołęckim odcinku. Mamy najdłuższy deptak Warszawy Mamy najdłuższy deptak Warszawy
Prace na wale wiślanym zakończone. Białołęka zyskała kilkukilometrowy deptak, położony w jednym z najładniejszych zakątków Warszawy.
Teraz na wysokości najgęściej zaludnionych osiedli droga jest pokryta kostką, zaś na Żeraniu zniszczone płyty drogowe pokryto równym jak stół asfaltem. Teraz zarówno spacery, jak i jazda rowerem to sama przyjemność, niezależnie od pogody.

Obecnie popularny ciąg pieszo-rowerowy urywa się na wysokości Zarzecza, gdzie przez kilka ostatnich miesięcy trwały prace nad przebudową nieużywanej od lat kładki do odpopielania na... most. Długa na 300 metrów kładka, łącząca brzegi portu Żerańskiego, była kiedyś częścią instalacji obsługujących elektrociepłownię. Rok temu została przekazana warszawskiemu samorządowi, który postanowił przebudować ją na pierwszy w mieście most pieszo-rowerowy. Teraz prace zbliżają się do szczęśliwego finału, a otwarcie planowane jest na październik. Czy szeroki na zaledwie trzy metry most pomieści wszystkich chętnych?

- Most jest rzeczywiście wąski, ale gdybyśmy chcieli przebudowywać konstrukcję kładki, koszt byłby nieporównywalnie większy - odpowiada Marek Piwowarski, pełnomocnik prezydent Warszawy d/s Wisły. - Problem konfliktów między pieszymi a rowerzystami występuje w całym mieście, zwłaszcza na nowych bulwarach na wysokości Starówki. Aby warszawiacy nie gromadzili się na samym moście, na obu jego końcach zbudowaliśmy swojego rodzaju platformy widokowe.

- Most będzie mieć własną nazwę, wybraną w głosowaniu, które odbędzie się w październiku - dodaje warszawska radna Aleksandra Gajewska. - Chciałabym, żeby pasowała do miejsca i charakteru mostu i nie była przy tym patetyczna.

Po otwarciu mostu na Żeraniu możliwy będzie przejazd rowerem z Jabłonny, Nowodworów i Tarchomina bezpośrednio nad brzegiem Wisły aż do wysokości Saskiej Kępy, zbliżając się do ruchliwej ulicy tylko obok portu Praskiego. Na pozostałym, wielokilometrowym odcinku droga pieszo-rowerowa będzie przebiegać z dala od hałasu i zanieczyszczeń powietrza. Dla osób dojeżdżających do pracy w Śródmieściu czy na Pradze na dwóch kołach będzie to bardzo przyjemna alternatywa dla Modlińskiej i Jagiellońskiej.

- Do końca listopada zakończy się budowa łącznika pod mostem Grota-Roweckiego - mówi Piwowarski. - W dalszej przyszłości planujemy także łącznik ze ścieżką biegnącą wzdłuż kanału Żerańskiego, który powstanie pod wiaduktem Modlińskiej, oraz system informacji dla rowerzystów i spacerowiczów.

(dg)

.
 

REKLAMA

Komentarze (6)

# janek32

29.09.2016 12:14

...jedna z najważniejszych rowerowych tras turystycznych w Warszawie....
hę? serio?
panie Dominiku, miał pan podać źródło do danych rowerowych z poprzedniego artykułu dt. Marywilskiej.
"Według mapy Marywilska to dla rowerów korytarz podobnej rangi, co Głębocka, Ostródzka czy Myśliborską." Nigdzie takiej mapy nie znalazłem. Na pewno ona istnieje?

# Lewandów

29.09.2016 12:52

też chętnie poznam to źródło danych

# Mirek12

29.09.2016 13:22

Trasa super polecam Wszystkim, nawet hejterom.

REKLAMA

# joob

29.09.2016 20:49

Super się drze bajkiem na kole tylko krótki przelot.

# Odurzony

03.10.2016 11:19

O jaaa cieee, jaki problem... Rowerzyści i piesi nie pomieszczą się na mostku... Szczególnie w listopadowy wieczór. Może trzeba będzie zaangażować rzecznika antydyskryminacyjnego do rozstrzygnięcia konfliktu?
W d**ach się poprzewracało ludziom od tego dobrobytu.

# NN1

03.10.2016 14:25

Ta kładka mogła funkcjonować już od dawna, gdyby nie była poddana tak kosztownej przeróbce. Typowe myślenie urzędnicze: dużo wydać, aby wyglądało "europejsko". Bobry będą zadowolone, gdy spojrzą do góry?

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni