REKLAMA

Bielany

różne »

 

Pastorały dostały nóg? Przedwojenne latarnie ozdabiają prywatne działki

  20 czerwca 2015

alt='Pastorały dostały nóg? Przedwojenne latarnie ozdabiają prywatne działki'
Przedwojenny pastorał na prywatnej działce w Wawrze

Przedwojenne latarnie w kształcie biskupich pastorałów trafiają na prywatne działki. Zabytkowe słupy wraz z lampami są demontowane i... ustawiane na prywatnych posesjach. Oświetlają ogrody i podjazdy bramne, służą jako nośniki reklam. To niemożliwe, żeby ukraść taki wielki słup i pod pachą wywieźć go z Warszawy. Czy urzędnicy handlują cudem ocalałymi z wojny latarniami?

REKLAMA

Latarnie-pastorały stały się symbolem stolicy. Charakterystyczne słupy zwieńczone ozdobnym zawijasem przypominają insygnia biskupie, stąd ich nazwa. Takie latarnie w Warszawie ustawiane były praktycznie od początku elektryfikacji, czyli od 1906 roku. Do wybuchu II wojny światowej powstało kilka modeli "pastorałek". Po wojnie znów je ustawiano wzdłuż stołecznych ulic, jednak w czasach Gomułki, w myśl błędnie rozumianego unowocześniania wyglądu ulic, pastorały usuwano. Ze Śródmieścia zniknęły praktycznie wszystkie. Ostało się ich trochę na Bielanach, Żoliborzu, Grochowie czy Woli. W latach dziewięćdziesiątych pastorały przeżyły swoisty renesans - znów stały się modne i zaczęto ustawiać je wzdłuż ulic. Stare egzemplarze zaś są remontowane.

Ale nie tylko. Namierzyliśmy oryginalne, przedwojenne latarnie na prywatnych posesjach. Zabytkowych latarni ostało się trochę na Bielanach, Żoliborzu, Grochowie czy Woli. W latach dziewięćdziesiątych pastorały przeżyły swoisty renesans - znów stały się modne i zaczęto ustawiać je wzdłuż ulic. Stare egzemplarze zaś są remontowane. Słup typu "pastorał" służy jako nośnik reklamy przy Rynku w podstołecznych Babicach. Kompletna latarnia, ale ze skróconym słupem, oświetla podjazd do willi przy ulicy Jałowcowej w Izabelinie. W Wawrze przy ulicy Błękitnej nieco skorodowany slup stoi w ogrodzie domku jednorodzinnego.

Co na to urzędnicy? - Zarząd Dróg Miejskich nie prowadzi żadnej sprzedaży przedwojennych latarń. Wszystkie pastorały zgodnie z zaleceniem konserwatora są odrestaurowywane i montowane ponownie w naszym pasie drogowym - informuje w lakonicznym komunikacie Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM.

Jak to się zatem stało, że bezcenne latarnie wylądowały na prowincji? Przecież nie dostały nóg i tam nie poszły. - Nikt też nie wziął pastorału pod pachę i nie zawiózł z Nowego Światu na Błękitną - mówi anonimowo jeden z pracowników ZDM. - Co innego zdezelowana oprawa, ale cały pastorał? I to kilka sztuk? Może znajomy dyrektora ładnie poprosił? - zastanawia się nasz informator.

Skontaktowaliśmy się z właścicielami dwóch latarń (celowo nie podajemy, z którymi). Okazało się, że zabytkowe słupy pochodzą ze... złomowisk. - Na złomowisku mój mąż znalazł tę latanię, kupił i odrestaurował. Na takim śmietnisku można znaleźć cuda. Elementy naszego ogrodzenia to także piękne metalowe elementy, które trafiły na złom - mówi jedna z pań, a druga dodaje, że takich perełek kilkanaście lat temu na złomowiskach było mnóstwo. - Na Żoliborzu wymieniali przedwojenne pastorały na nowe, nieudolne kopie. Trzydzieści zawieźli do magazynu, pięć oddali na złom i zarobili na flaszkę - dodaje.

Oby nie doszło do tego, że zabytkowe latarnie trzeba będzie objąć monitoringiem miejskim.

Przemysław Burkiewicz

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Bystra Kaśka

22.06.2015 11:09

Czegoś tu nie rozumiem. Rubryka: Bielany. A tu... pastorały z Wawra. Myśl zawarta w materiale jest słuszna, ale nie tutaj. Ps. Czy edytor strony (czasem) tu zagląda?
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024