REKLAMA

Bielany

budżet obywatelski »

 

Park Olszyna popadł w niełaski urzędników? Projekty odrzucone hurtowo

  22 maja 2024

alt='Park Olszyna popadł w niełaski urzędników? Projekty odrzucone hurtowo'
źródło: bo.um.warszawa.pl

Park Olszyna zawsze cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców, którzy zgłaszają swoje projekty w budżecie obywatelskim, aby uatrakcyjnić jeszcze bardziej to miejsce. Jednak w tym roku z sześciu projektów dla tego miejsca aż pięć trafiło do kosza. Dlaczego?

REKLAMA

Budżet obywatelski na 2025 rok przynosi zarówno nowe, jak i znane z poprzednich lat pomysły dla parku Olszyna. Jednak w tym roku pięć z sześciu projektów dla tego miejsca zostało odrzuconych przez urzędników. Skala negatywnych ocen może zaskakiwać. Co było ich powodem? Jak się okazuje, jest jeden główny.

Kilka pomysłów trafia do kosza

Projekt za ćwierć miliona złotych zakładał wykonanie podwieszanego chodnika przy szczycie budynku Romaszewskiego 8, w miejscu istniejącej ścieżki. System korzeniowy pobliskich drzew jest dość płytki. Wystające korzenie mogą być przyczyną potknięcia, a w konsekwencji bolesnego upadku. Projekt dzielnicowego radnego Piotra Walasa nie zyskał jednak pozytywnej opinii urzędników.

Radny miał jeszcze inne pomysły na uatrakcyjnienie parku Olszyna, chociażby wymianę starych latarni wzdłuż proponowanego chodnika podwieszanego w parku Olszyna. Nowe latarnie za 135 tys. zł byłyby połączeniem zabytkowego i historycznego stylu oraz nowoczesnej i energooszczędnej technologii.

Kolejny z projektów radnego za ćwierć miliona złotych zakładał wykonanie parku kieszonkowego z alejkami spacerowymi w miejscu przedeptów oraz posadzenie 50 drzew i krzewów na niezagospodarowanym terenie przy skrzyżowaniu ul. Broniewskiego i trasy Armii Krajowej (od strony parku).

Dodatkowo jeden z mieszkańców zaproponował utworzenie łąki kwietnej przy ulicy Gąbińskiej, na obecnym trawniku. Ten projekt za ponad 80 tys. zł również podzielił los poprzednich projektów. Dlaczego? Wszystkie zostały odrzucone z jednego powodu - urzędnicy zlecili projekt modernizacji parku, który jest w trakcie realizacji.

Zapraszamy na zakupy

Zamiast siatki, zrobiłyby się żagle

Z kolei Patryk Bernardelli za 125 tysięcy złotych zaproponował podwyższenie i zacienienie piłkochwytów na boisku w parku Olszyna.

- Obecna wysokość piłkochwytów jest za niska, zwłaszcza dla dorosłych. W efekcie, podczas gry, bardzo często piłka wylatuje poza boisko. Ponadto w okresie letnim położenie boiska powoduje, że światło słoneczne oślepia zawodników, a na boisku panuje piekielny upał. Grozi to przegrzaniem, a nawet udarem, zwłaszcza małym dzieciom - przestrzega projektodawca.

W tym przypadku urzędnicy przekonują, że podwyższenie i jednoczesne zacienienie piłkochwytów może negatywnie wpłynąć na utrzymanie bezpieczeństwa na boisku. Siatka zacieniająca to specjalna, gęsta tkanina, której przepuszczalność powietrza jest setki razy mniejsza niż klasycznego piłkochwytu. A tu chodzi o dwie siatki o bardzo dużych rozmiarach.

- Takie powierzchnie, przy niskiej przepuszczalności będą stanowiły potężny żagiel. Konstrukcja utrzymująca siatki wymagałaby specjalnych obliczeń i zastosowania "odciągów", na które nie ma miejsca, a bez nich wszystko runie pod naporem silniejszego wiatru. W związku z tym nie opiniujemy pozytywnie tego rozwiązania - uzasadniają urzędnicy.

REKLAMA

Tylko na siłownię można zagłosować

Ostał się jedynie pomysł Krystiana Głucha, który za 90 tys. zł proponuje przeprowadzenie remontu siłowni plenerowej, mieszczącej się na terenie obiektu bielańskiego Centrum Rekreacyjno-Sportowego. Czy projekt ten zyska uznanie mieszkańców, dowiemy się po czerwcowym głosowaniu.

DB

 

REKLAMA

Komentarze (8)

# Dziadek

22.05.2024 13:00

A kibel wreszcie postawili?

# Kocur

22.05.2024 13:26

Jest - z tyłu garaży przy gąbińskiej. Przy okazji służą jako punkt selektrywnej zbiórki odpadów - puszek i butelek

# wqfegtrhj

22.05.2024 16:30

Aż strach się bać, co ci geniusze wymyślą w tym swoim projekcie. Przecież pośrodku nierezerwatowej części Olszyny jest okazała "pusta" połać, a teraz jest epidemia horror vacui, więc zapewne coś tam pier- to znaczy postawią.
A wystarczyłoby zmienić oświetlenie na takie jak w parku praskim, zablokować skutecznie podjazd od Duracza pod samą przebieralnię boiska i już cud miód.

REKLAMA

# wqfegtrhj

22.05.2024 16:34

PS idę o zakład, że w projekcie będą obowiązkowe STREFY. Strefa relaksu, strefa PUPILA, strefa aktywności, strefa odpoczynku. Zestrefowienie Polski postępuje, a Warszawa w tym zestrefowieniu wiedzie niekwestionowany prym.

# Kocur

23.05.2024 09:20

Duracz to morderca i komuch.... chociaż to akurat jest zwykle tożsame... Przestań użwać tej nazwy! Ten śmieć powinien popaść w niepamięć.

# wqfegtrhj

23.05.2024 11:40

#Kocur napisał(a) 23.05.2024 09:20
Duracz to morderca i komuch.... chociaż to akurat jest zwykle tożsame... Przestań użwać tej nazwy! Ten śmieć powinien popaść w niepamięć.
Wybacz, ale jesteś dla mnie nikim i nie będziesz mi mówił, co mam robić.

REKLAMA

# Profesor Ikebara

04.06.2024 15:20

Wszystko ślicznie, europejskie projekty... A elegancka bardaszka nadal nie działa.

# kiciuś

10.06.2024 15:59

Cokolwiek by tam nie postawili to i tak tam cieżko wysiedzieć słuchając wycia 60-letnich samolocików z Babic, które tam zaczynają/kończą zakręt na kręgu. Tak, wiem, tradycja, tunel powietrzny, wypie..na wieś jak nie doceniasz..itp.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break