Park Leśny Olesin. "Białołęka zyska niezwykle klimatyczne miejsce"
2 czerwca 2016
O powstaniu przy ul. Olesin parku leśnego mówi się od czterech lat. Sprawdziliśmy, na jakim etapie są prace nad nim.
- Niektórzy z mieszkańców już teraz korzystają ze ścieżek w lasach - pisała wtedy radna Agnieszka Borowska. - Spacerują, biegają, jeżdżą na rowerach, na nartach, biegają w zaprzęgu z psem. Są to jednak nieliczne osoby, gdyż dostępność terenów leśnych jest ograniczona. Wielu z mieszkańców nie wie, że w sąsiadujących z Białołęką lasach nadleśnictw Jabłonna i Drewnica są ścieżki rowerowe, historyczne miejsca pamięci, pomniki przyrody.
Czy coś się zmieniło od tego czasu? Owszem, choć zmiany nie są jeszcze widoczne.
- Kiedy Moja Białołęka prowadziła badania, mieszkańcy wspominali o tym, że chcieliby mieć park leśny - mówi Borowska. - Już wtedy prowadziliśmy rozmowy z właścicielami terenów, czyli Lasami Miejskimi i nadleśnictwami Drewnica oraz Jabłonna, dotyczące zorganizowania na Białołęce leśnego parku. Teraz już wiadomo, że do powstania brakuje w zasadzie jednego elementu. Pieniędzy.
Planowany park powstałby na działkach należących do Lasów Miejskich, które już wyraziły zgodę. W projekcie znalazły się m.in. plac zabaw, leśna siłownia i ścieżki edukacyjne. Jest więc teren, jest porozumienie stron oraz wstępne założenia co do przeznaczenia miejsca. Teraz potrzeba tylko około 600 tysięcy złotych.
- W grudniu zostało zawarte porozumienie pomiędzy dyrekcją Lasów Miejskich a Dzielnicą Białołęka dotyczące budowy leśnej ścieżki zdrowia, placu zabaw dla dzieci, placu wypoczynkowego oraz instalacji tablic edukacyjnych zgodnie z wcześniej wykonaną koncepcją zagospodarowania terenu - mówi Marzena Gawkowska, rzeczniczka urzędu dzielnicy. - Powyższe zagospodarowanie na być zrealizowane na działce leśnej nr 31 z obrębu 4-16-04 w rejonie ul. Olesin. W grudniu wykonano także dokumentację projektowo - kosztorysową utworzenia elementów rekreacyjnych na terenie lasu Olesin i wykonano mapę do celów projektowych. W tym roku zrobimy wszystko, aby uzyskać finansowanie dla tej inwestycji i planujemy wykonać projekt, aby w kolejnym roku rozpocząć już realizację. Miejsce jest wyjątkowo klimatyczne, świetne na spotkania, start lub finisz wycieczek rowerowych czy pieszych.
To prawda. Teraz wystarczy tylko przekonać Radę Warszawy do przyznania Białołęce 600 tys. zł.
(dg,wt)