Oto Warszawa 70 lat temu. Stare negatywy leżały w pudle
28 grudnia 2021
W zakamarkach domu na Bielanach znaleziono negatywy należące do Adolfa Duszka, który fotografował Warszawę w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.
- Siostra robiąc porządki w domu znalazła pudła wypełnione negatywami. Tego jest bardzo dużo i podejrzewam, że wiele z tych negatywów ojciec nigdy nie wywołał. Dla nas była to duża niespodzianka - przyznaje Roman Duszek, który od najmłodszych lat przyglądał się pracy swojego ojca Adolfa.
Bio produkty z błyskawiczną dostawą do domu. Poznaj sklep Yesha!
E-zakupy to trend, który z roku na rok rośnie w siłę. Według sondaży - online zamawiamy już nie tylko książki, ubrania czy elektronikę, ale coraz częściej także artykuły spożywcze, szczególnie te z ekocertyfikatem. Szacuje się, że ich sprzedaż w samym tylko 2020 roku wzrosła o ponad 100%. Pierwsze miejsce pod kątem zainteresowania produktami bio niezmiennie zajmuje Warszawa. Szukasz sprawdzonego sklepu w stolicy, gdzie zrobisz ekozakupy bez wychodzenia z domu, a zamówienie odbierzesz nawet tego samego dnia? Czytaj dalej!
Nieznane zdjęcia Bielan
W obiegu od lat jest dużo zdjęć autorstwa Adolfa Duszka. Fotografie przedstawiają głównie tereny dzisiejszej dzielnicy Bielany, jednak to, co udało się znaleźć w zakamarkach domu na Starych Bielanach, wywołało niemałe zainteresowanie.
Na razie udało się zdigitalizować tylko niewielką część zbioru. Fotograf dokumentował m.in. odbudowę Warszawy: zburzone domy towarzyszą nowym inwestycjom, gruzy wąskich uliczek Starówki przerażają pustką i zniszczeniem, podczas kiedy na kolejnej fotografii widać ekipy budowlane prowadzące ostatnie prace przy rekonstrukcji kamienic przy rynku.
Powstanie album
Widać także jak nowe wypiera stare. Oto Pałac Kultury i Nauki jest niemal gotowy. W miejscu przyszłego pl. Defilad majaczą jeszcze resztki przebiegających tam niegdyś, gęsto zabudowanych ulic: Wielkiej i Zielnej. Poza śladami jezdni zachowało się kilka kamienic. Niedobitki te niebawem jednak znikną, tak samo jak XIX-wieczne kamienice na rogu Alej Jerozolimskich i Marszałkowskiej.
Adolf Duszek uwiecznił także swoje okolice. Zamiast szerokiej Kasprowicza mamy szerokie... klepisko. Na fotografiach widać dzisiejszy pl. Konfederacji, a także kościół w Lesie Bielańskim. Choć akurat trwają prace przy naprawie elewacji świątyni, to na murowanym ogrodzeniu wciąż widać ślady po kulach. Odnalezione fotografie zostaną zaprezentowane szerzej w przyszłym roku. Rodzina Duszków podjęła współpracę z Bielańską Fototeką i Urzędem Dzielnicy Bielany. W planach jest wydanie albumu, wystawa oraz spacery historyczne śladami miejsc ze zdjęć Adolfa Duszka.
(db)
.