Osiedle w miejscu glinianek
4 lutego 2011
Glinianki Jelonek, wraz ze znajdującymi się po drugiej stronie ulicy Połczyńskiej Gliniankami Sznajdra, stanowią pozostałości wyrobisk gliny eksploatowanych przez zamknięte w 1939 r. Zakłady Cegielniane i Fabrykę Dachówek "Braci Schneider".
Władze dzielnicy zrewitalizowały Glinianki Sznajdra, ponieważ udało się wyku-pić tamtejsze grunty. Inaczej jest w przypadku leżących po sąsiedzku Glinianek Je-lonek. Teren wraz ze znajdującymi się tu zbiornikami wodnymi w 2006 r. kupił od miasta prywatny inwestor. - Nieruchomość została sprzedana w kadencji 2002-2006 po dość niskich cenach. Przy obecnych stawkach za grunt odkupienie glinia-nek byłoby bezsensowne - tłumaczy Krzysztof Zygrzak, wiceburmistrz Bemowa.
Obecnie firma "Robyg Development" planuje wybudować tu osiedle. Mimo wcześniejszych zapewnień, glinianki mają zostać zasypane.
Decyzja nieodwołalna
- Glinianki, decyzją inwestora, zostaną zasypane. Decyzję o możliwości budowy tu osiedla podjęto dużo wcześniej, sprzedając atrakcyjną działkę. Obecnie to już nie jest nasz teren. Nie ma możliwości prawnych, aby zablokować właścicielowi gruntu tę inwestycję - kwituje krótko wiceburmistrz Zygrzak.Pięć lat temu na Bielanach wybuchł skandal, gdy deweloper budując osiedle przy ul. Arkuszowej zniszczył jedyne w Europie naturalne siedlisko chronionego motyla modraszka telejusa. I choć zasypanie glinianek nie wzbudzi tylu emocji, to rodzi się pytanie: jak długo jeszcze miasto będzie sprzedawać deweloperom cenne tereny zielone pod budowę osiedli?
Anna Przerwa