Osiedle Piaski pod lupą: co można poprawić?
29 października 2013
Rada osiedla Piaski podsumowała dwuletnią działalność. Dowodzi, że wiele się udało, a do zrobienia pozostało jeszcze więcej.
Co z boiskiem?
Przede wszystkim wciąż otwarta pozostaje kwestia zagospodarowania pustego boiska przy "Marice", na którym dziś stoją samochody.
Pomysłów na działkę było wiele: park albo budynek mieszkalno-usługowy z pomieszczeniami na żłobek, przedszkole lub ośrodek zdrowia. Jak widać - żaden niezrealizowany.
- Na działce jest miejsce zarówno na mieszkania, usługi, parking, jak i na rekreację - twierdzi wiceprezydent Lucjan Chrzanowski. Przekazana przez Wojskową Agencję Mieszkaniową działka od 2004 r. jest własnością miasta. - Dostaliśmy ją w zamian za przejęcie przez gminę ulic oraz kanalizacji i wodociągów osiedlowych - przypomina radny Józef Dziedzic.
Plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje tam budownictwo wielorodzinne, jednak budowa jest ograniczona zapisami aktu darowizny WAM, w którym napisano, że ma być przeznaczona pod infrastrukturę zabezpieczającą (rekreacyjną) funkcjonowanie osiedla. Co to oznacza? Nie może tu powstać sam budynek mieszkalny.
Piaski mają potrzeby
Pomysłów na rozwój osiedla jest wiele. Mieszkańcy chcą cywilizowanego przystanku kolejowego Legionowo Piaski, który, delikatnie mówiąc, nie jest w najlepszym stanie.
- Jeszcze jakiś czas temu wydawało się, że wspólnie z PKP wyremontujemy stację. Niestety koleje wycofały się z tej inwestycji. To spowodowało odsunięcie jej w czasie - mówi radny Paweł Głażewski. Rada osiedla głośno mówi o potrzebie przebudowy ulicy gen. Buka, wymianie oświetlenia na osiedlu policyjnym i od przejścia kolejowego dla pieszych do bramy wjazdowej do byłych koszar. Do tematu będzie można powrócić na początku roku, ale remont szybko nie nastąpi. - W styczniu przyszłego roku pojawią się nowe perspektywy pozyskiwania funduszy unijnych, z których Legionowo będzie chciało jak najwięcej skorzystać, a to powinno skutkować rewitalizacją peronu - mówi wiceprezydent.
Co jeszcze? Potrzebne są zatoki autobusowe na al. Sybiraków i ul. Piaskowej z jednoczesnym poszerzeniem platform przystankowych i ich zadaszeniem, rozszerzenie monitoringu miejskiego na osiedlu oraz umieszczenie kamer na al. Sybiraków - przed wejściem do zespołu szkół, na bloku Zegrzyńska 63 oraz w rejonie sklepu Żabka. Rada osiedla głośno mówi też o potrzebie przebudowy ulicy gen. Buka, wymianie oświetlenia na osiedlu policyjnym i od przejścia kolejowego dla pieszych do bramy wjazdowej do byłych koszar.
Wszystkie te pomysły zostały zapisane we wnioskach do przyszłorocznego budżetu.
Od 15 października przewodniczącym rady osiedla Piaski jest 46-letni Cezary Usik, który zastąpił Władysława Urbaniaka. Były przewodniczący musiał odejść z powodów zdrowotnych.
Czekamy na opinie mieszkańców: co zrobić, aby na Piaskach żyło się lepiej?
AS