REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Samorząd

"Osiedle idealne" przy Górczewskiej. Wracamy do PRL
REKLAMA

źródło: materiały prasowe


REKLAMA

"Osiedle idealne" przy Górczewskiej. Wracamy do PRL

Oglądając plany osiedla, mającego powstać na terenie dawnej fabryki domów przy Górczewskiej, można odbyć prawdziwą podróż w czasie. Wraca centralne planowanie rodem z głębokiego PRL-u.

REKLAMA

20% mieszkań dla seniorów, 20% dla par, 45% dla rodzin, 15% - kawalerki i mieszkania dla studentów. 30 lat po upadku komunizmu nowe pokolenie urzędników, urbanistów i architektów uważa, że jest w stanie zaplanować od zera kawałek miasta idealnego, wolnego od problemów znanych z innych osiedli. Takie wrażenie można odnieść czytając o Warszawskiej Dzielnicy Społecznej, planowanej na prawie 17-hektarowym terenie po fabryce domów, przy Górczewskiej i linii kolejowej.

Ale to już było

- Ma być przyjemnie, ładnie i wygodnie - zapowiada ratusz. - Dzieci bezpiecznie dojdą do szkół i przedszkoli, bo między domami zamiast ulic z samochodami architekci projektują zieleń. Starsi w takiej przestrzeni bez barier, z drzewami i ogrodami, też poczują się lepiej. Chodzi o to, by połączyć wartości społeczne i środowiskowe, zapewnić przestrzeń dla wielopokoleniowej i zintegrowanej wspólnoty mieszkańców, gdzie nikt ze względu na wiek, możliwości finansowe czy model życia nie będzie wykluczony.

"Wartości społeczne", "wartości środowiskowe", "wykluczenie ze względu na model życia". Z każdej strony zapowiedzi WDS sączy się nowomowa, żywcem wyjęta z czasów tzw. realnego socjalizmu. Młode pokolenie historii ekonomicznej nie zna i nie lubi, więc zapewne nie ma świadomości, że to wszystko już było. "Miasta idealne" planowano od zawsze i nigdy się to nie udało, choć niekiedy powstawały prawdziwe dzieła sztuki.

Na dużą skalę pomysł narodził się w epoce renesansu, czego owocem jest choćby Zamość. W czasach nam bliższych była krakowska Nowa Huta czy warszawska Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa. Za każdym razem miało być doskonale i za każdym razem pojawiały się nowe czynniki sprawiające, że plany brały w łeb. Chyba najbardziej spektakularnym przykładem jest los "wspólnych przestrzeni" na osiedlu Za Żelazną Bramą. Mieszkańcy mieli "integrować się" robiąc wspólne pranie i pijąc herbatę, ale skończyło się w najlepszym wypadku na opustoszałych korytarzach z gnijącymi paprotkami, a w najgorszym - na "mordowniach".

"Mieszkać inaczej"

Warszawska Dzielnica Społeczna ma składać się z dokładnie 2182 mieszkań dla 5128 osób. 20% będą stanowić mieszkania "społeczne", 50% będzie mieć czynsz z zaniżonymi, nierynkowymi cenami, a 30% będą stanowić mieszkania dostępne na zasadach komercyjnych. Wypuszczając na rynek tak dużo lokali samorząd zdestabilizuje rynek najmu i sprzedaży mieszkań oraz narazi się na wściekłość tysięcy warszawiaków, którzy za swoje mieszkanie płacą co miesiąc ciężkie pieniądze, mozolnie spłacając kredyty.

- Potrzebujemy poligonu doświadczalnego, dyskusji o tym, jak można mieszkać inaczej - mówi jeden z pomysłodawców osiedla Wojciech Kotecki. - I co to właściwie znaczy "mieszkać inaczej".

Więc co to znaczy? Z materiałów ratusza się nie dowiemy. Mamy zalew sformułowań o "zróżnicowaniu społecznym" i "wspieraniu integracji sąsiedzkiej", ale brakuje konkretów. Dlaczego ratusz nie poprzestanie na uchwaleniu bardzo konkretnego planu zagospodarowania i nie sprzeda działek? Jak urzędnicy chcą pilnować, by w 20% lokali mieszkały pary a 15% single i studenci? Co zrobią w sytuacji, gdy wspólnoty mieszkaniowe będą mieć inne pomysły? Ile zapłacą za to podatnicy i czy rok, w którym mamy 2 miliardy dziury budżetowej to rzeczywiście dobry moment na ogłaszanie budowy nowego, wspaniałego świata?

(dg)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Wola

"Osiedle idealne" przy Górczewskiej. Wracamy do PRL

źródło: materiały prasowe


05.04.2019 20:33 #Woj59
I bardzo dobrze. To jak fatalnie przestrzeń urządzają deweloperzy pokazują przykłady Białołęki, Chrzanowa, Rakowa i wielu innych dzielnic. Autor chyba nie wychylał nosa poza Polskę. Takie osiedla powstają w całej Europie - od Skandynawii przez Austrię po Hiszpanie.

Niska jakość planowania przestrzennego w Polsce skutkuje corocznym kosztem 84 mld złotych rocznie, według wyliczeń Polskiej Akademii Nauk. Nie mamy tyle pieniędzy.
itd.
Może lepsze zdaniem autora są programy typu Mieszkanie dla Młodych czy Rodzina na Swoim, gdzie z naszych podatków dofinansowywaliśmy deweloperkę? Przypominam, że to my płacimy koszty fatalnych osiedli deweloperskich - w kasie na inwestycje transportowe, szkoły, autobusy po polach Białołęk itd.

W przestrzeni planowanie jest konieczne
06.04.2019 04:33 #Drakon61
Brawo! Pełna zgoda z #Woj59
06.04.2019 07:03 #Gosc
To chyba żart. Działka przy samy metrze a urzędnicy już kombinują jak ja ukraść.
Komunalne/społeczne/z zaniżonym czynszem ... Proszę bardzo za stacją metra połczyńska są połacie ziemi państwowej i tam proszę robić wynalazki.
I uczysz się
Ktoś co dostaje za darmo nigdy o to nie dba.
Bo niedocenia.
Proszę popatrzeć na inne komunalne/socjalne bloki.
A tutaj całe osiedle
Współczuję sąsiadom "rynkowym". Patologii na Woli ciąg dalszy
06.04.2019 08:32 #lol
@Woj59
To nie wina deweloperów ze budują byle jak, tylko ZŁEGO PRAWA! Gdyby były konkretne wytyczne jak mają powstawać nowe osiedla to nie byłoby tego architektonicznego/urbanistycznego burdelu. To wina tylko i wyłącznie PRAWA i URZĘDNIKÓW.

Natomiast co do budowy osiedla przez gminę dla osób biedniejszych to jak najbardziej ok o ile to nie stanie się regułą. Głównie jednak powinny budować podmioty prywatne. Inne socjalistyczne programy MDM czy Mieszkanie+ powodują natomiast tylko wzrost ceny mieszkań i rozdawnictwo kredytów. Za co wszyscy niebawem zapłacimy.

@Gość Patologia natomiast będzie wtedy gdy będzie w danym miejscu mieszkać tylko biedota.
06.04.2019 08:50 #anna123
Bez ulic, bez parkingów, bez możliwości indywidualnej komunikacji.
Czysta komuna. Nikt normalny nie będzie tam chciał mieszkać. Osiedle dla aktywistów i ich ziomków.

Przejęcie miasta przez soyboyów i neomarksistów, od środka.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Porady prawne
 Kancelaria adwokacka działająca we Wrocławiu - https://bergtraum.eu/ Specjalizujemy się w prawie karnym, cywilnym i rodzinnym. Prowadzimy sprawy rozwodowe, pomagamy nawiązywać korzystne kontrakty cywilnoprawne itd. Praktyka zawodowa, którą zdobyli nasi pracownicy buduje naszą skuteczność. Dlatego tak cenne jest dla nas solidne wykształcenie oraz duże doświadczenie. Specjalizujemy się w obsłudze osób fizycznych i podmiotów gospodarczych. Bez względu na to jakiego etapu postępowania dotyczy sprawa oraz jak bardzo jest skomplikowana, podejmujemy odpowiednie działania. Satysfakcja naszych klientów jest dla Nas najważniejszą wartością.

Usługi inne
 Naprawa maszyn do szycia dojazd gratis 508-081-808

Finanse
 szukasz pożyczki, aby ożywić swoją działalność lub na realizację projektu, albo kupić mieszkanie, ale niestety bank stawia cię na warunkach, o których nie możesz się już martwić. Jestem osobą prywatną udzielone pożyczki w wysokości od 1000 do 500 000 EUR dla wszystkich osób, które są w stanie uszanować swoje pożyczki w innym miejscu, oprocentowanie wynosi 3% rocznie:girarda257@gmail.com whatsapp:+33 6 44 69 70 64

Różne
 Oferujemy korzystne ceny hurtowe dla Stik Heets Iqos. Nasza firma zajmuje się sprzedażą hurtową produktów i dlatego gwarantujemy wysokiej jakości . Cenimy naszych stałych klientów i udzielamy korzystnych rabatów na Heets Iqos. Kompletny asortyment, atrakcyjne ceny i wysoka jakość - wszystko to gwarantujemy, gdy zostaniesz naszym klientem. Cena: od 500 bloków - 8 $ za jeden blok, od 1000 bloków - 7 $ za jeden blok, od 5000 bloków - 6 $ za jeden blok. Gama Stik Heets Iqos zaskoczy każdego klienta: Heets Silver Selection to prosta mieszanka wybranego smaku mieszanki tytoniowej. Heets Bronze Label - To nowa mieszanka, w której smak tytoniu subtelnie łączy się z nutami kakao i suszonych owoców. Stik Heets Purple Label to odważne połączenie niezapomnianego smaku i bogatego aromatu nawet dla najbardziej wybrednych koneserów. tytoniowe Heets dla IQOS Parliament Amber Label to ciekawa kombinacja surowych


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
REKLAMA
Nowości do -45%

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA