Orła cień
10 listopada 2006
- Od kilku dni nad Wisłą, na wysokości od Marymontu po Buraków można przy odrobinie szczęścia poobserwować bieliki, które przylatują w ten rejon na okres zimowy od kilku lat - pisze mieszkaniec Bielan na forum internetowym.
Jedzą to, co najłatwiej zdobyć. Dlatego często można je zobaczyć przy ście-kach, tam bowiem znajdują odpadki. Jedzą też chore lub padłe ryby i inne drobne zwierzęta. Wraz z bielikami pojawiają się także myszołowy, mewy i wrony, które żywią się resztkami.
mz
Bielik jest największym współcześnie gniazdującym gatunkiem ptaka drapieżnego w Polsce. Samice osiągają masę ciała 5 kg, niekiedy ponad 6 kg. Rozpiętość ich skrzydeł dochodzi do 250 cm. Samce są wyraźnie mniejsze (odpowiednio ok. 4 kg i 220 cm). Różnica ta jest najlepiej wi-doczna przy obserwacji dwóch osobników tworzących parę. Orły te wyraźnie różnią się od wszystkich innych krajowych gatunków. Cechą ptaków dorosłych jest śnieżnobiały, klinowaty ogon, nieopierzone żółte skoki (nogi), intensywnie żółty dziób oraz ogromne "deskowate" skrzyd-ła z wyraźnie widocznymi u szybujących ptaków lotkami. Można je więc łatwo rozpoznać nawet z dużej odległości. Ptaki młodociane są ciemno ubarwione. W miarę dorastania jaśnieją i ok. 5 roku życia są już podobne do rodziców. Bieliki są ptakami długowiecznymi. Mogą osiągnąć wiek ponad 30 lat, a w niewoli nawet 42 lata. Tworzą trwałe pary. Dawniej bielik był ptakiem bardzo rzadkim, obecnie możemy go spotkać prawie nad wszystkimi wodami.
źródło: www.wigry.win.pl/bielik