Kiedy przebudują ulice prowadzące do stacji metra Trocka?
23 maja 2023
Przebudowa Codziennej, Władysława Łokietka i Unickiej to jedna z inwestycji, które mają poprawić sieć drogową Zacisza i Targówka. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta powinien zakończyć prace nad kapitalnym remontem ciągu ulic w 2024 roku. Czy tak się stanie i jak będą jeździły autobusy w tym rejonie?
Ostatni raz o tej inwestycji informowaliśmy rok temu. Wówczas dowiedzieliśmy się, że w ciągu ulic: Codzienna, Figara, Władysława Łokietka na odcinku od ul. Młodzieńczej do ul.
Odwrócenie kierunku ruchu autobusów na pętli Metro Trocka? W jakim celu?
Pomysły radnych w wielu przypadkach potrafią zaskakiwać - tak jest i w tym przypadku. Radny Witold Harasim zaproponował odwrócenie kierunku ruchu autobusów na pętli Metro Trocka. W jakim celu i co na to Zarząd Transportu Miejskiego?
Unickiej (skrzyżowanie z projektowaną ul. Nowotrocką lub do włączenia w istniejącą ścieżkę rowerową w ul. Unickiej, zrealizowanej do stacji metro Trocka) planuje się budowę dwukierunkowej ścieżki rowerowej oraz chodników po obu stronach ulicy. Jednocześnie ulica Władysława Łokietka na odcinku od Gilarskiej do Jórskiego będzie ulicą jednokierunkową, pozostałe odcinki będą odcinkami dwukierunkowymi.
Co z autobusami dowożącymi do metra?
Teraz wskutek interpelacji radnej Marty Borczyńskiej dowiadujemy się, że w wyniku uzgodnień Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta z władzami dzielnicy Targówek i Zarządem Transportu Miejskiego nie przewiduje się relacji autobusowych pomiędzy ul. Jórskiego a Władysława Łokietka (skręt autobusów z ul. Jórskiego w Władysława Łokietka i odwrotnie). Układ komunikacji autobusowej w ul. Jórskiego pozostanie bez zmian. Jeździ tamtędy na co dzień tylko linia 212, która dojeżdża do Radzymińskiej a następnie do Trockiej, pomijając ulice Łokietka i Unicką na planowanym do przebudowy odcinku.
Kiedy przebudują ulice?
- Termin realizacji inwestycji uzależniony jest od zabezpieczenia środków finansowych na wypłatę odszkodowań za nieruchomości planowane do objęcia projektowanymi liniami rozgraniczającymi ulicy oraz wykonanie robót budowlanych - informuje pełniący obowiązki zastępcy dyrektora do spraw przygotowania inwestycji w SZRM Dariusz Mosak.
Przewiduje się, że zakończenie prac projektowych nastąpi dopiero w IV kwartale br., postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej będzie trwało od 4 do 6 miesięcy, postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy robót budowlanych potrwa ok. 5 miesięcy, zaś same roboty budowlane będą trwały około 20 miesięcy. Z wyliczeń zatem wynika, że przebudowa ulic nastąpi nie wcześniej jak w połowie 2026 roku. To spore opóźnienie w porównaniu z deklarowanym wcześniej przez urzędników zakończeniu prac w 2024 roku.
(jr)
.