Od września 2014 r. duże zmiany w obwodach szkół
26 września 2013
Już za rok czekają nas wielkie zmiany w obwodach szkół. Jak zapowiada burmistrz Piotr Jaworski, rewolucja dotknie 13 placówek.
- Wszystkie zmiany, które zostaną wprowadzone od następnego roku szkolnego, były dokładnie analizowane i konsultowane z dyrektorami placówek. Są one konieczne ze względu na utworzenie nowych szkół: przy ul. Ceramicznej, Topolowej (robocza nazwa Ordonówny) - jako filii SP nr 342 przy ul. Strumykowej oraz przy Głębockiej - mówi burmistrz Jaworski.
Co i jak się zmieni? Wiele. Spróbujemy w wielkim uproszczeniu przedstawić to, co czeka rodziców i dzieci już od września 2014 r. Obowiązkowo do nowych szkół trafią dzieci rozpoczynające naukę. - W pozostałych klasach decyzja będzie należeć do rodziców - mówi burmistrz Piotr Jaworski.
Nowa podstawówka przy Ceramicznej zabierze część obwodów szkół: nr 257 (Podróżnicza) - lewą stronę Modlińskiej, nr 314 (Porajów) - ul. Botewa, Myśliborską, Ceramiczną, Jagmina, Kaflową i na wschód do Modlińskiej, os. Malwa, Kamińskiego, Talarową, Pomorską. Granice to: Mehoffera, Strumykowa, Ćmielowska, Światowida i Modlińska.
Natomiast szkoła przy Topolowej będzie filią podstawówki nr 342 (Strumykowa), więc ma ten sam rejon co "szkoła-matka": od wysokości Książkowej i Mehoffera przez Osuchowską, kawałek Leśnej Polanki do wysokości Gozdawitów dalej lewą stroną Parku Strumykowa do Dzieżgońskiej, Marcina z Wrocimowic do Aluzyjnej.
- Szkoła przy Głębockiej zabierze część obwodów szkół: nr 112 (Zaułek) - od ul. Podłużnej do wysokości Ostródzkiej wszystko na południe oraz nr 231 (Juranda ze Spychowa) - os. Derby 18 i od ul. Staropolskiej na południe. Zakres na wschód do kanału między Eskimoską a Jesiennych Liści, na zachód do Kanału Bródnowskiego. Szkoła nr 31 (Kobiałka) zmniejsza rejon o obszar od Zdziarskiej do Mańkowskiej, a SP nr 314 (Porajów) zwiększa od mostu Północnego do Kasztanowej, dalej Myśliborską do Zabłockiej - wylicza naczelniczka wydziału oświaty Joanna Lubbe.
W gimnazjach też zmiany
Duże zmiany będą też w gimnazjach. Dotychczasowe obwody zachowają dwie placówki: nr 125 (Kobiałka) i 164 (Ostródzka).
- W celu jednolitego obciążenia gimnazjów po lewej stronie Modlińskiej, czyli na Tarchominie i Nowodworach - nastąpi zmiana rejonów. Gimnazjum nr 121 przy Płużnickiej ma mało uczniów, a sąsiednia szkoła - nr 122 na ul. van Gogha ma ich za dużo. Dlatego obwód Gimnazjum nr 121 zwiększamy w granicach: od wschodu most Północny, Myśliborska do Mehoffera, Mehoffera do Majolikowej, Majolikowa do Milenijnej, Światowida koło urzędu dzielnicy do Modlińskiej i Modlińska do mostu - informuje Joanna Lubbe. To pozwoli na równomierne rozłożenie uczniów.
Podobnie w przypadku kolejnych placówek - nr 123 (Strumykowa) i 124 (Przytulna). Pierwsza ze szkół ma mało uczniów. Dlatego zwiększony zostanie jej obwód: Mehoffera od Polnych Kwiatów do Czeremchowej, Czeremchową do Prząśniczek i do Czajki, dalej wzdłuż oczyszczalni do Dwusiecznej (do torów kolejowych). Ta część jest aktualnie w rejonie Gimnazjum nr 124 w Choszczówce. Teraz nastąpi zmiana, czyli wszystko na północ od Mehoffera (między Wisłą a torami kolejowymi) do wysokości Światowida i Stefanika na zachód do Wisły należeć będzie do Gimnazjum nr 123 na Strumykowej.
- Przedstawiony projekt granic obwodów jest efektem wielomiesięcznych prac białołęckiego wydziału oświaty polegających na przeliczaniu liczby uczniów w obwodach. Oddanie nowych szkół wiąże się nie tylko ze zmianą ich granic, ale też poprawą komfortu dla dzieci, rodziców i nauczycieli - mówi radna Elżbieta Świtalska i podaje przykład: Szkoła Podstawowa nr 342 przy ul. Strumykowej, projektowana na 600 uczniów, jest obecnie zapełniona w ok. 200%. Po oddaniu filii przy ul. Topolowej (Ordonówny) współczynnik ten poprawi się do ok. 130%. - Członkowie komisji oświaty, której przewodniczę, doskonale zdają sobie sprawę, że dla Nowodworów niezbędna jest jak najszybsza budowa szkoły w północnej części dzielnicy, aby poprawić współczynniki w kolejnej nadmiernie obłożonej szkole - nr 154 na ul. Leśnej Polanki. Radni dzielnicy wystąpili do rady miasta o zabezpieczenie finansowania kolejnych niezbędnych inwestycji oświatowych na Białołęce, również z myślą o tzw. Zielonej Białołęce, gdzie liczba mieszkańców dynamicznie rośnie - podkreśla Elżbieta Światalska.
Plany zarządu dzielnicy są takie, że obowiązkowo do nowych szkół trafią dzieci rozpoczynające naukę. - W pozostałych klasach decyzja będzie należeć do rodziców - mówi burmistrz Piotr Jaworski.
AS