REKLAMA

Białołęka

oświata »

 

Od września 2014 r. duże zmiany w obwodach szkół

  26 września 2013

alt='Od września 2014 r. duże zmiany w obwodach szkół'
Szkoła nr 342 przy Strumykowej
źródło: www.sp342.waw.pl

Już za rok czekają nas wielkie zmiany w obwodach szkół. Jak zapowiada burmistrz Piotr Jaworski, rewolucja dotknie 13 placówek.

REKLAMA

- Wszystkie zmiany, które zostaną wprowadzone od następnego roku szkolnego, były dokładnie analizowane i konsultowane z dyrektorami placówek. Są one konieczne ze względu na utworzenie nowych szkół: przy ul. Ceramicznej, Topolowej (robocza nazwa Ordonówny) - jako filii SP nr 342 przy ul. Strumykowej oraz przy Głębockiej - mówi burmistrz Jaworski.

Co i jak się zmieni? Wiele. Spróbujemy w wielkim uproszczeniu przedstawić to, co czeka rodziców i dzieci już od września 2014 r. Obowiązkowo do nowych szkół trafią dzieci rozpoczynające naukę. - W pozostałych klasach decyzja będzie należeć do rodziców - mówi burmistrz Piotr Jaworski.

Nowa podstawówka przy Ceramicznej zabierze część obwodów szkół: nr 257 (Podróżnicza) - lewą stronę Modlińskiej, nr 314 (Porajów) - ul. Botewa, Myśliborską, Ceramiczną, Jagmina, Kaflową i na wschód do Modlińskiej, os. Malwa, Kamińskiego, Talarową, Pomorską. Granice to: Mehoffera, Strumykowa, Ćmielowska, Światowida i Modlińska.

Natomiast szkoła przy Topolowej będzie filią podstawówki nr 342 (Strumykowa), więc ma ten sam rejon co "szkoła-matka": od wysokości Książkowej i Mehoffera przez Osuchowską, kawałek Leśnej Polanki do wysokości Gozdawitów dalej lewą stroną Parku Strumykowa do Dzieżgońskiej, Marcina z Wrocimowic do Aluzyjnej.

- Szkoła przy Głębockiej zabierze część obwodów szkół: nr 112 (Zaułek) - od ul. Podłużnej do wysokości Ostródzkiej wszystko na południe oraz nr 231 (Juranda ze Spychowa) - os. Derby 18 i od ul. Staropolskiej na południe. Zakres na wschód do kanału między Eskimoską a Jesiennych Liści, na zachód do Kanału Bródnowskiego. Szkoła nr 31 (Kobiałka) zmniejsza rejon o obszar od Zdziarskiej do Mańkowskiej, a SP nr 314 (Porajów) zwiększa od mostu Północnego do Kasztanowej, dalej Myśliborską do Zabłockiej - wylicza naczelniczka wydziału oświaty Joanna Lubbe.

W gimnazjach też zmiany

Duże zmiany będą też w gimnazjach. Dotychczasowe obwody zachowają dwie placówki: nr 125 (Kobiałka) i 164 (Ostródzka).

- W celu jednolitego obciążenia gimnazjów po lewej stronie Modlińskiej, czyli na Tarchominie i Nowodworach - nastąpi zmiana rejonów. Gimnazjum nr 121 przy Płużnickiej ma mało uczniów, a sąsiednia szkoła - nr 122 na ul. van Gogha ma ich za dużo. Dlatego obwód Gimnazjum nr 121 zwiększamy w granicach: od wschodu most Północny, Myśliborska do Mehoffera, Mehoffera do Majolikowej, Majolikowa do Milenijnej, Światowida koło urzędu dzielnicy do Modlińskiej i Modlińska do mostu - informuje Joanna Lubbe. To pozwoli na równomierne rozłożenie uczniów.

Podobnie w przypadku kolejnych placówek - nr 123 (Strumykowa) i 124 (Przytulna). Pierwsza ze szkół ma mało uczniów. Dlatego zwiększony zostanie jej obwód: Mehoffera od Polnych Kwiatów do Czeremchowej, Czeremchową do Prząśniczek i do Czajki, dalej wzdłuż oczyszczalni do Dwusiecznej (do torów kolejowych). Ta część jest aktualnie w rejonie Gimnazjum nr 124 w Choszczówce. Teraz nastąpi zmiana, czyli wszystko na północ od Mehoffera (między Wisłą a torami kolejowymi) do wysokości Światowida i Stefanika na zachód do Wisły należeć będzie do Gimnazjum nr 123 na Strumykowej.

- Przedstawiony projekt granic obwodów jest efektem wielomiesięcznych prac białołęckiego wydziału oświaty polegających na przeliczaniu liczby uczniów w obwodach. Oddanie nowych szkół wiąże się nie tylko ze zmianą ich granic, ale też poprawą komfortu dla dzieci, rodziców i nauczycieli - mówi radna Elżbieta Świtalska i podaje przykład: Szkoła Podstawowa nr 342 przy ul. Strumykowej, projektowana na 600 uczniów, jest obecnie zapełniona w ok. 200%. Po oddaniu filii przy ul. Topolowej (Ordonówny) współczynnik ten poprawi się do ok. 130%. - Członkowie komisji oświaty, której przewodniczę, doskonale zdają sobie sprawę, że dla Nowodworów niezbędna jest jak najszybsza budowa szkoły w północnej części dzielnicy, aby poprawić współczynniki w kolejnej nadmiernie obłożonej szkole - nr 154 na ul. Leśnej Polanki. Radni dzielnicy wystąpili do rady miasta o zabezpieczenie finansowania kolejnych niezbędnych inwestycji oświatowych na Białołęce, również z myślą o tzw. Zielonej Białołęce, gdzie liczba mieszkańców dynamicznie rośnie - podkreśla Elżbieta Światalska.

Plany zarządu dzielnicy są takie, że obowiązkowo do nowych szkół trafią dzieci rozpoczynające naukę. - W pozostałych klasach decyzja będzie należeć do rodziców - mówi burmistrz Piotr Jaworski.

AS

 

REKLAMA

Komentarze (14)

# peciak

26.09.2013 09:12

Pytanie - czy trzeba być zameldowanym, czy wystarczy deklaracja, że się zamieszkuje na terenie obwodu szkoły, aby dziecko na 100% było przyjęte do danej szkoły.
Uprzedzając komentarze - dziecko zameldowane jest na terenie obwodu szkoły nr 342 przy Strumykowej, a mieszka przy Botewa - 200m od powstającej szkoły na Ceramicznej. Nie chce mi się dla pewności przyjęcia dziecka do szkoły w 2015r specjalnie przemeldowywać z Białołęki na Białołękę.
Ktoś jest zorientowany i pomoże, albo odeśle do źródeł?

# TRiddle

26.09.2013 09:52

Naszym urzędnikom i pani Świtalskiej coś się ewidentnie pomieszało. Konsultacje przeprowadzono z dyrektorami szkół, a nie z rodzicami i uczniami. PO planuje zapełniać szkoły stopniowo od 1 klasy czy może będą formy "przekonywania"? O tym, że szkoły powstają wiadomo było od dawna. Jadnak dyrektorzy szkół nie tworzyli klas regionami. Klasy te mogły się przenieść w całości do nowych placówek. Teraz zrobi się misz-masz, bo część uczniów będzie się chciała przenieść, a część nie. Nie wszystkie dzieci dobrze się zaadoptują w nowej placówce, a przecież są przyjaźnie i konflikty. Z jednego osiedla będą dzieci uczęszczały do 3 szkół, a co gorsza z jednej podstawówki trafią do różnych gimnazjów.
Moim zdaniem znów wychodzi indolencja naszych władz. Jestem rozczarowany.

# TRiddle

26.09.2013 09:54

@peciak Dziecko możesz zapisać gdzie chcesz. Meldunku nie potrzebujesz. Wystarczy oświadczenie, że tu mieszkasz i do szkoły rejonowej muszą ci dziecko przyjąć. Trzeba też sobie jasno powiedzieć, że im więcej uczni tym więcej kasy dla szkoły, więc to dobry interes mieć ich dużo.

REKLAMA

# bss

26.09.2013 10:54

17 lat temu wstecz pewne stowarzyszenie samorządowe "NASZE SZKOŁY" apelowało do radnych i burmistrzów (wtedy jeszcze gminy) aby wraz z budową osiedli szła w parze budowa żłobków, przedszkoli i szkół.
Odpowiedzią było stwierdzenie, że w Polsce mamy niż demograficzny.
Kiedy "NASZE SZKOŁY" mówiło o wyżu demograficznym migracyjnym na Białołęce, to zamiast zrównoważonego rozwoju gminy, a potem dzielnicy czyli budowy żłobków, przedszkoli i szkół samorząd nadal dynamicznie inwestował w budownictwo mieszkaniowe i supermarkety.
A szkoły puchły od nadmiaru dzieciaków!!!
Dobrze, że wreszcie po 17 latach samorządowcy zrozumieli, że przy okazji dynamicznej budowy nowych osiedli mieszkaniowych i supermarketów warto pobudować trochę żłobków, przedszkoli i szkół!!!

# z podłużnej

26.09.2013 11:44

W linii prostej mam 1000 m do szkoły na Głębockiej. Jednak będę musiał dowozić dzieci do szkoły samochodem (ponad 2 km) lub autobusem 4 przystanki, ponieważ NIE mam ochoty pół godziny iść w błocie, poboczem, po kałużach, 30 cm od pędzących samochodów, autobusów, ciężarówek.
KIEDY DZIELNICA ZBUDUJE BRAKUJĄCY FRAGMENT UL. SIECZNEJ?
Ulica jest na planach, ale de facto jej nie ma. A dojście ul. Sieczną byłoby szybsze (1 km), bezpieczniejsze (osiedle, nie przelotówka - ul. Głębocka) i najnormalniejsze.

 winnux8

26.09.2013 17:13

Nie można było zrobić dokładniejszej mapki np. z zaznaczonym obszarem na Google Maps zamiast takiego niewyraźnego rysunku? Przecież to pół godziny roboty, a o ile lepiej...

REKLAMA

 tarantula01

26.09.2013 22:40

Wg informacji od urzędników, uczniowie wcale nie chcą chodzić do gimnazjum ze swoimi rówieśnikami z podstawówek. Chcą masowo chodzić do innych gimnazjum w całej Warszawie, ale mają się przyjrzeć granicznej ul. Mehoffera.

 tarantula01

26.09.2013 22:40

Wg informacji od urzędników, uczniowie wcale nie chcą chodzić do gimnazjum ze swoimi rówieśnikami z podstawówek. Chcą masowo chodzić do innych gimnazjum w całej Warszawie, ale mają się przyjrzeć granicznej ul. Mehoffera.

# TRiddle

27.09.2013 08:07

@winnux8 Mapki z regionami dla całej Warszawy były w serwisie beta edukacja.warszawa.pl teraz zniknęły i nie mogę ich znaleźć.
@tarantula01 Podobno urzędnicy twierdzą też, że sześciolatki doskonale czują się w szkołach podstawowych oraz że gimnazjum to świetne miejsce na edukację, choć wszyscy wiedzą, że to nie do końca prawda. Oczywiście większość szóstoklasistów będzie deklarowało chęć pójścia do dobrego i oddalonego od miejsca zamieszkania gimnazjum, ale to tylko chęci. Jak nas pytano w szkole podstawowej do jakiej szkoły się wybieramy po podstawówce to była to rewia życzeń. Im kto wymyślił bardziej egzotyczną szkołę tym lepiej i wtedy był "fajny gość". Rzeczywistość zweryfikowała te życzenia i w praktyce podążyliśmy za grupą i trochę za wolą rodziców. Oczywiście wiem, że czasy się zmieniły i może być teraz inaczej. Znam osoby, które były zdecydowane, że idą na Płużnicką, a w rezultacie poszły na Strumykową, bo tam poszła cała klasa. Uważam, że nie należy w tej kwestii generalizować. Sugeruję jedynie, że okręgi szkół podstawowych powinny bezwzględnie pokrywać się z terenami gimnazjów i odwrotnie. Trzeba też brać pod uwagę poczucie przynależności. Radziłbym w tej kwestii zasięgnąć opinii pedagogów i psychologów niż urzędników.

REKLAMA

# Info

27.09.2013 08:35

Podobnie jak "ci wredni uczestnicy" twierdzi koleżanka Pana Tumasza z klubu radnych, wieloletnia dyrektor szkoły próbująca wytłumaczyć brak racjonalności tej propozycji. Nie robi się propagandy kosztem dzieci !

# mamba

27.09.2013 19:13

Z Derby 18 będziemy mieć znacznie gorszy dojazd do szkoły przy Głębockiej niż ze szkoły na Juranda. Czy ktoś coś wie na temat remontu ul. Współczesnej?

# Maggie

14.01.2014 23:31

cudownie, tylko nikt nie bierze pod uwagę tego, że aktualnie mamy do szkoły 10 minut piechotą a teraz będziemy mieli 30 minut piechotą. autobusem od nas na Porajów nie opłaca się jeździć, bo do przystanku daleko a autobusy jeżdżą dookoła. Nie każdy jeździ samochodem. Zastanawia mnie gdzie i kiedy były konsultacje z rodzicami? Jakoś ani ja ani nikt z moich sąsiadów na takowych nie był.

REKLAMA

# Pytanko

02.02.2014 19:27

A czy ulica Wittiga będzie należało do gimnazjum 121

# Krzysztof

12.09.2014 14:47

Ciekawy artykuł o nowej szkole na Białołęce przy ulicy Topolowej ukazał sie dzisiaj na blogu http://www.tojestchore.pl/
Zapraszamy do komentowania!

# zdegustowany

21.09.2014 21:45

zwłaszcza na Żoliborzu obwody gimnazjów są równomiernie rozłożone, śmiech na sali, i nie było żadnych konsultacji społecznych

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe