Oczyszczą wodę powietrzem
8 lutego 2008
Czystsza i smaczniejsza woda w naszych kranach pojawi się dopiero za dwa lata. Na modernizacji wodociągu w Wieliszewie skorzystają mieszkańcy powiatu oraz warszawiacy.
Obecnie jakość wody zależy od... pory roku. Od marca do listopada w Zalewie Zegrzyńskim, z którego pochodzi woda w naszych kranach, zakwita plankton roś-linny. Nowa technologia ma zniwelować te różnice. Oprócz jakości poprawi się także smak i zapach wody.
Nowa metoda to tak zwana flotacja ciśnieniowa. Na czym ona polega? Do zbiornika z napływającą wodą wprowadzany jest strumień wody z powietrzem. Pęcherzyki powietrza "przylegają" do zanieczyszczeń i wynoszą je (flotują) na powierzchnię, tworząc łatwy do usunięcia kożuch. Pod budowę nowych obiektów dla stacji flotacji ciśnieniowej został przeznaczony teren o powierzchni ponad 8 tys. m2.
Zakład Wodociągu Północnego zaopatruje w wodę jedną trzecią stolicy i część Wieliszewa. Powstał w 1986 roku i jest stale modernizowany. Ostatnio zastąpiono wstępne chlorowanie wody ozonowaniem (metoda bardziej przyjazna dla człowie-ka, szczególnie ważna dla alergików) i wprowadzono stały monitoring jakości wody.
Tymczasem samorządy powiatu legionowskiego naciskają na MPWiK, żeby przyspieszyło prace nad scaleniem opaski sanitarnej Zalewu Zegrzyńskiego. Temat ten pojawił się na ostatnim konwencie władz powiatu, na którym byli także obecni przedstawicie MPWiK. Postulowano lepszą wymianę informacji między gminami zaangażowanymi w tworzenie opaski kanalizacyjnej a przedsiębiorstwem oraz za-proszenie do rozmów także przedstawicieli władz Warszawy.
Mz
Flotacja ciśnieniowa...
... to nowa metoda oczyszczania wody za pomocą pęcherzyków powietrza, które "wypychają" zanieczyszczenia na jej powierzchnię. Dzięki zastosowaniu tej metody woda w naszych domach będzie czystsza i smaczniejsza.