Obwodnica czy las? Budowa S2 opóźniona
8 marca 2017
Urzędnicy jeszcze raz muszą sprawdzić, w jakim stopniu budowa trasy zniszczy środowisko w Wawrze. Wciąż jest szansa na długi na 1,5 km wiadukt nad lasem.
Budowa południowej obwodnicy Warszawy przez Ursynów, Wilanów i Wawer teoretycznie ma już zielone światło i trwają przygotowania do budowy, ale ostateczne decyzje dotyczące kształtu trasy wciąż nie zapadły. Zgodnie z decyzją Regionalnej Dyrekcji Ochrona Środowiska inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, musi ponownie ocenić wpływ trasy na środowisko w Mazowieckim Parku Krajobrazowym. Procedury potrwają jeszcze do końca maja.
Ekrany wzdłuż torów i odkryta obwodnica. Nowy, piękny Miedzeszyn
Podlegający bezpośrednio rządowi drogowcy i kolejarze projektują swoje inwestycje, nie licząc się z interesem warszawiaków. Samorząd może tylko apelować o rozsądek.
Nie tak miało być
Projekt wawerskiego odcinka trasy S2 od ponad roku powstaje w atmosferze skandalu. GDDKiA była gotowa zapłacić za budowę niemal 900 mln zł. Firma Warbud wygrała przetarg z ofertą wartą ponad 560 mln zł. Dopiero po uzyskaniu decyzji środowiskowej inwestor i wykonawca ogłosili, że zamiast 1,5-kilometrowego wiaduktu nad lasem, o którym była mowa wcześniej, powstaną trzy krótsze estakady połączone nasypami. Jeśli tak się stanie, czeka nas ogromna wycinka drzew.
- Mieszkańcy i władze Wawra są zdecydowanie przeciwne puszczeniu ruchu kołowego w otwartej wannie zamiast w tunelu pod torami kolejowymi i na nasypach zamiast na pierwotnie planowanych estakadach na obszarze parku krajobrazowego - przypomina Urząd Dzielnicy Wawer. - Decyzja RDOŚ przeczy temu, co twierdzili przedstawiciele GDDKiA oraz Warbudu: że nie ma możliwości dokonywania zmian w raporcie środowiskowym.
Łosie i dziki kontra obwodnica
Mazowiecki Park Krajobrazowy im. Czesława Łaszka został założony w latach 80. i obejmuje 157 km2 terenu, w tym znajdujący się na terenie Wawra Rezerwat im. Króla Jana Sobieskiego. Istniejący tam kompleks leśny jest pozostałością Puszczy Osieckiej, znanej w średniowieczu jako miejsce polowań książąt mazowieckich.
Dziś to głównie lasy sosnowe, w których żyją m.in. łosie, dziki, borsuki, lisy i bobry. Według wyliczeń biologów w Mazowieckim Parku Krajobrazowym 50 gatunków ssaków, 170 - ptaków, 5 - gadów, 10 - płazów i ponad 20 - ryb.
Czas dokończyć "ring"
Południowa obwodnica Warszawy została częściowo otwarta w 2013 roku, ale do jej zakończenia nadal brakuje aż 18,5 km drogi. Cały ten odcinek, wraz z dwukilometrowym tunelem pod Ursynowem i mostem przez Wisłę, będzie budowany jednocześnie. Docelowo miasto będzie otoczone "ringiem" tras ekspresowych na wzór Berlina, który utworzą trasy S8 (jest już gotowa), S2 i S17.
S17, a więc wschodnia obwodnica, będzie przebiegać poza granicami Warszawy, blisko Aleksandrowa. Obecnie w budowie jest odcinek stanowiący część obwodnicy Marek. Teraz GDDKiA szuka firm, które zbudują fragment pomiędzy Traktem Brzeskim a węzłem z S2 i sam węzeł S2-S17, planowany koło wsi Majdan.
(dg)
.