REKLAMA

Wawer

Turystyka

 

Niezwykły Wawer. Najbardziej malownicze miejsca

  9 marca 2017

alt='Niezwykły Wawer. Najbardziej malownicze miejsca'
Zielona dzielnica
źródło: Przewodnik "Niezwykły Wawer"

Że Wawer jest niezwykły, co do tego nikt wątpliwości chyba nie ma, a wydany właśnie przewodnik pod takim właśnie tytułem ten bezsprzeczny fakt udowadnia w całej rozciągłości druku i ilustracji.

REKLAMA

Już sama okładka niezwykłość Wawra unaocznia nader dobitnie. Fotografia lasu w pięknych jesiennych kolorach w odniesieniu do było nie było niemal dwumilionowej stolicy podkreśla niezwykłość Wawra jako dzielnicy zielonej, leśnej i przez samo to niezwykłej.

Niezwykła Wisła

Przewodnik turystyczny "Niezwykły Wawer" został opracowany i wydany drukiem w ramach budżetu partycypacyjnego. Wydawnictwo jest klasyczne, co akurat jest jego zaletą. Na kolejnych stronach omawiane są miejsca dla Wawra najbardziej charakterystyczne, najbardziej niezwykłe, mające znaczenie historyczne, jak pomnik Janusza Korczaka w Marysinie, dawna elektrownia w Falenicy, radościańskie, oczywiście piękne anińskie wille, znak "firmowy" dawnej zabudowy, czyli świdermajery, dawne kino "Wrzos", budynek kolejki wąskotorowej w Międzylesiu, "Murowanka" przy Płowieckiej, kościoły i nekropolie.

Ale to już było, podobnych wydawnictw już kilka było. Naprawdę wyjątkowa jest ta część przewodnika poświęcona Mazowieckiemu Parkowi Krajobrazowemu. Zebrane informacje o faunie i florze leśnego kompleksu są ciekawe, kompetentne , a przy tym przystępnie i efektownie podane. Wiele miejsca poświęcono najbardziej wyjątkowym i niezwykłym okazom wawerskiej leśnej flory, jak chroniony wawrzynek wilcze łyko, lilia złotogłów, czy gnidosz królewski oraz fauny - popielicy, czarnemu bocianowi. Jest też o dzikach. Podobnie efektowny jest rozdział poświęcony Wiśle i jej najbliższym okolicom. Tu też można zobaczyć jakich zwierzęcych mieszkańców nadwiślańskich terenów można spotkać podczas wycieczek, od dzikiego ptactwa - rybitwy, czaple, gągoły, czajki, wydrzyki, aż po borsuki czy bobry.

Wstąp do księgarni

Pod pobrania bezpłatnie

Niezwykłość tego przewodnika dowodzącego niezwykłości Wawra jako stołecznej dzielnicy podkreślają zdjęcia. Efektowne, dobrze dobrane, po prostu ładne. Są także fotografie innych opisanych obszarów leśnych - lasu im. króla Jana III Sobieskiego, lasu Olszyńskiego, a także wawerskich stawów i jeziorek, jak Biały Ług, Jezioro Torfy, Morskie Oko, czy Czarny Staw.

Przewodnik zachęca do wycieczek po Wawrze, prezentując szlaki piesze, rowerowe, biegowe - zaprojektowane tak, aby ich początki były zsynchronizowane z trasami miejskiej komunikacji. Na załączonej mapie turystycznej zaznaczone zostały nie tylko szlaki rowerowe o różnym stopniu trudności, bardzo dobrze opisane, piesze i biegowe trasy, ale też zachowane zostały historyczne nazwy osiedli wywodzących się z dawnych wsi i osad: Julianów, Orzechówek, Karolew, Zatrzebie. To też świetny pomysł, bo pozwala choćby z grubsza zorientować się w dawnej topografii dzielnicy. Bezpłatny przewodnik można dostać w wawerskim urzędzie, w wydziale promocji kultury i sportu albo pobrać w formacie pdf z witryny internetowej. Warto mieć jednak wersję drukowaną, bo wydana została starannie i znacznie lepiej niż elektroniczna oddaje niezwykłość Wawra.

(wk)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024