Niezwykły Wawer. Najbardziej malownicze miejsca
9 marca 2017
Że Wawer jest niezwykły, co do tego nikt wątpliwości chyba nie ma, a wydany właśnie przewodnik pod takim właśnie tytułem ten bezsprzeczny fakt udowadnia w całej rozciągłości druku i ilustracji.
Już sama okładka niezwykłość Wawra unaocznia nader dobitnie. Fotografia lasu w pięknych jesiennych kolorach w odniesieniu do było nie było niemal dwumilionowej stolicy podkreśla niezwykłość Wawra jako dzielnicy zielonej, leśnej i przez samo to niezwykłej.
Niezwykła Wisła
Przewodnik turystyczny "Niezwykły Wawer" został opracowany i wydany drukiem w ramach budżetu partycypacyjnego. Wydawnictwo jest klasyczne, co akurat jest jego zaletą. Na kolejnych stronach omawiane są miejsca dla Wawra najbardziej charakterystyczne, najbardziej niezwykłe, mające znaczenie historyczne, jak pomnik Janusza Korczaka w Marysinie, dawna elektrownia w Falenicy, radościańskie, oczywiście piękne anińskie wille, znak "firmowy" dawnej zabudowy, czyli świdermajery, dawne kino "Wrzos", budynek kolejki wąskotorowej w Międzylesiu, "Murowanka" przy Płowieckiej, kościoły i nekropolie.
Ale to już było, podobnych wydawnictw już kilka było. Naprawdę wyjątkowa jest ta część przewodnika poświęcona Mazowieckiemu Parkowi Krajobrazowemu. Zebrane informacje o faunie i florze leśnego kompleksu są ciekawe, kompetentne , a przy tym przystępnie i efektownie podane. Wiele miejsca poświęcono najbardziej wyjątkowym i niezwykłym okazom wawerskiej leśnej flory, jak chroniony wawrzynek wilcze łyko, lilia złotogłów, czy gnidosz królewski oraz fauny - popielicy, czarnemu bocianowi. Jest też o dzikach. Podobnie efektowny jest rozdział poświęcony Wiśle i jej najbliższym okolicom. Tu też można zobaczyć jakich zwierzęcych mieszkańców nadwiślańskich terenów można spotkać podczas wycieczek, od dzikiego ptactwa - rybitwy, czaple, gągoły, czajki, wydrzyki, aż po borsuki czy bobry.
Pod pobrania bezpłatnie
Niezwykłość tego przewodnika dowodzącego niezwykłości Wawra jako stołecznej dzielnicy podkreślają zdjęcia. Efektowne, dobrze dobrane, po prostu ładne. Są także fotografie innych opisanych obszarów leśnych - lasu im. króla Jana III Sobieskiego, lasu Olszyńskiego, a także wawerskich stawów i jeziorek, jak Biały Ług, Jezioro Torfy, Morskie Oko, czy Czarny Staw.
Przewodnik zachęca do wycieczek po Wawrze, prezentując szlaki piesze, rowerowe, biegowe - zaprojektowane tak, aby ich początki były zsynchronizowane z trasami miejskiej komunikacji. Na załączonej mapie turystycznej zaznaczone zostały nie tylko szlaki rowerowe o różnym stopniu trudności, bardzo dobrze opisane, piesze i biegowe trasy, ale też zachowane zostały historyczne nazwy osiedli wywodzących się z dawnych wsi i osad: Julianów, Orzechówek, Karolew, Zatrzebie. To też świetny pomysł, bo pozwala choćby z grubsza zorientować się w dawnej topografii dzielnicy. Bezpłatny przewodnik można dostać w wawerskim urzędzie, w wydziale promocji kultury i sportu albo pobrać w formacie pdf z witryny internetowej. Warto mieć jednak wersję drukowaną, bo wydana została starannie i znacznie lepiej niż elektroniczna oddaje niezwykłość Wawra.
(wk)