Obrońców Tobruku do przebudowy. Będą parkingi
7 lipca 2017
Przed nami oczekiwana od wielu lat przebudowa ważnej drogi. Ratusz ogłosił przetarg na nowy projekt i prace na odcinku od Piastów Śląskich do Księcia Bolesława.
Po jednej stronie fort Bema, po drugiej - gęsto zbudowane osiedla, a pośrodku malownicza droga rodem z dalekiej Holandii - wąska, pełna progów zwalniających i odwadniana za pomocą rowu. Obrońców Tobruku była jedną z pierwszych ulic w Warszawie, na których zamontowano progi wyspowe, umożliwiające swobodny przejazd autobusów. To także jedno z niewielu miejsc, w których można znaleźć znak ostrzegający przed.
Za dużo samochodów, za mało miejsc. Kolejna awantura o parking
Parking obok boisk przy Obrońców Tobruku po ośmiu latach przerwy znów nie jest ogólnodostępny. Właściciele samochodów są wściekli.
.. jeżami. Wkrótce ulicę czeka przebudowa, po której upodobni się ona do innych dróg, budowanych w naszym mieście w ostatnich latach.
Rowerzyści na jezdni
Przebudowany zostanie długi na ok. 1,3 km odcinek pomiędzy skrzyżowaniem z Księcia Bolesława a planowanym przedłużeniem Piastów Śląskich, które będzie budowane jednocześnie z pracami na Obrońców Tobruku. Jezdnia nadal będzie mieć jeden pas ruchu w każdym kierunku, ale - inaczej niż teraz - będą z niego korzystać nie tylko autobusy i samochody, ale także rowery.
- Zgodnie z aktualnymi wytycznymi urzędu miasta nie będziemy budować drogi rowerowej - mówi wiceburmistrz Stanisław Pawełczyk. - Rowerzyści pojadą na jezdni, na której będzie obowiązywać ograniczenie prędkości do 30 km/h i nadal będą progi wyspowe. Chcemy jednak, żeby ruch był płynny, dlatego pozostawimy zatoki autobusowe.
Na całym przebudowywanym odcinku Obrońców Tobruku ma się znaleźć tyle bezpłatnych miejsc do parkowania prostopadłego i równoległego, ile się zmieści po wyznaczeniu obustronnych 2-metrowych chodników i pasów zieleni. Powstanie także odwodnienie.
"Superprzejście" poprawi bezpieczeństwo
Pierwsze w naszym mieście tzw. aktywne przejście dla pieszych powstało jesienią na Bródnie. Zarząd Dróg Miejskich zamontował tam dużą liczbę odblaskowych elementów i znaki drogowe z ledowymi lampami oraz namalował antypoślizgowe, odblaskowe pasy. Najważniejszym elementem są jednak czujniki, które po wykryciu zbliżającego się pieszego automatycznie uruchamiają pomarańczowe lampy. W tym roku rozwiązanie to zostanie wprowadzone w kolejnych 17 lokalizacjach, w tym na Powstańców Śląskich przy Pirenejskiej. W listopadzie radny Kacper Siwik zaproponował budowę aktywnego przejścia także na Obrońców Tobruku, przy przystanku "Os. Leśne".
- Uwzględnimy potrzebę wprowadzenia szczególnego oznakowania tego przejścia - odpowiedział wówczas Pawełczyk. - Pomimo prawidłowego oznakowania przejścia oraz ograniczenia prędkości do 30 km/h, kierowcy bardzo często omijają stojący na przystanku autobus wydzielonym pasem do skrętu w lewo, czyli wjazdem na osiedle. Łamiąc podstawowe przepisy ruchu drogowego stwarzają realne zagrożenie dla pieszych.
Zgodnie z zapowiedziami wiceburmistrza zapis o aktywnym przejściu znalazł się w dokumentach do ogłoszonego właśnie przetargu. Powstanie ono podczas przebudowy Obrońców Tobruku.
- Chcemy mieć te prace za sobą z końcem 2018 roku - mówi Pawełczyk. - W ten sposób spora część dzielnicy będzie miała docelowy układ drogowy, jeszcze zanim rozpocznie się u nas budowa metra. Rozwiążemy także wreszcie problem braku miejsc parkingowych w pobliżu nowych osiedli i przy forcie Bema.
(dg)
.