REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Nowy park na Białołęce. "Idealny punkt wypadowy"

  24 sierpnia 2017

alt='Nowy park na Białołęce. "Idealny punkt wypadowy"'
Foto: Krzysztof Mirecki Nadleśnictwo Drewnica, Stowarzyszenie Moja Białołęka

Już wkrótce zyskamy nowy teren sportowo-rekreacyjny - park leśny położony we wschodniej części Białołęki.

REKLAMA

Lokalizacja Parku Olesin sprawia, że będzie to idealny punkt wypadowy dla szlaków pieszo-rowerowych, biegowych i narciarskich. Pomyślano również o centrum informacji turystycznej, tak aby odwiedzający Zieloną Białołękę mogli w pełni wykorzystać walory przyrodnicze oraz rekreacyjne Nadleśnictw Drewnica i Jabłonna.

Leśny odpoczynek

Wśród atrakcji, jakie zaplanowano w Parku Olesin, znalazły się leśny plac zabaw, ścieżka bajkowa, siłownia plenerowa, leśne ogrody oraz punkty informacji turystycznej. W zagospodarowaniu parku ujęto dwa placyki informacyjne. Pierwszy przy ul. Olesin, wraz ze stojakami rowerowymi i tablicami. To on nabierze kształtów w pierwszej kolejności, gdyż mamy już fundusze na jego wykonanie. Z drugiego placu, położonego tuż na granicy dwóch nadleśnictw (Drewnica i Jabłonna), będzie zaczynać się przygoda z różnego rodzaju szlakami sportowymi. Dziś szlaki turystyczne są trzy - czarny tzw. Patriotyczny "Polski Walczącej" o długości ok. 64 km, zielony Szlak Południowy o długości ok. 58 km oraz niebieski - Szlak Marecki o długości ok. 23 km.

Przechodzą przez teren czterech gmin: Legionowo, Jabłonna, Nieporęt, Marki oraz siedem malowniczych leśnych rezerwatów. Szlak czarny pokazuje ponad trzydzieści pięć miejsc związanych z walkami niepodległościowymi rodaków. Jest ciekawie opisany na stronie www.szlak.powiat-legionowski.pl.

Największą atrakcją okolicy pozostaną jednak lasy. Znajdziemy wśród nich lasy łęgowe (łęgi - czyli las nad rzeką) z olszą czarną, lasy mieszane ze 190-letnimi dębami szypułkowymi i bezszypułkowymi, 140-letnimi sosnami, brzozami brodawkowatymi, modrzewiami, lipami drobnolistnymi, topolami, świerkami, klonami i szeregiem innych. Mieszkają w nich dziki, sarny, łosie, lisy, kuny, bażanty. Spotykamy je czasem pomiędzy naszymi domami, gdy wychodzą na żer i wędrują szlakami zwierzyny leśnej wydeptanymi przez dziesiątki lat na tych terenach. Potencjał leśny i historyczny naszych rejonów jest ogromny, choć nie do końca doceniany, dlatego zachęcam do odwiedzenia plenerowej wystawy "Miasto jak My Białołęczanie", przygotowanej przez Stowarzyszenie Moja Białołęka. 23 września będzie można ją zobaczyć na ul. Modlińskiej 16.

Bardzo się cieszę, że Urząd Dzielnicy Białołęka i Lasy Miejskie zaczynają pracę nad Parkiem Olesin. Jest to możliwe także dzięki wsparciu Mateusza Fejchera, za zgodą którego fundusze z niezrealizowanego projektu budżetu partycypacyjnego na Bocianim Zakątku przeznaczyliśmy właśnie na leśny park. To jednak wciąż za mało. Burmistrz Ilona Soja- Kozłowska wsparła inwestycję i mam nadzieję, że w przyszłorocznym budżecie znajdą się pieniądze na kolejne etapy. Potrzebujemy ok. 490 tys. zł.

Agnieszka Borowska
radna dzielnicy Białołęka, prezes stowarzyszenia Moja Białołęka

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy