REKLAMA

Wola

Inwestycje

 

Nowe życie "Norblina". Inwestycja za miliard

  4 kwietnia 2017

alt='Nowe życie "Norblina". Inwestycja za miliard'
źródło: Wikipedia/Boston9

Biura, sklepy, targ z ekologiczną żywnością, teatr - firma Capital Park ma wielkie plany wobec starej fabryki na rogu Żelaznej i Prostej.

REKLAMA

Inwestor zdobył pozwolenie na budowę jeszcze w 2014 roku, przed otwarciem przebudowanej Prostej i stacji metra obok ronda Daszyńskiego. Od tego czasu udało się wynająć 40% przyszłej powierzchni handlowej. Teraz Capital Park negocjuje z potencjalnymi wykonawcami i planuje, że budowa ruszy najpóźniej we wrześniu. Portal Norblinów uratowany z opresji Portal Norblinów uratowany z opresji
Postęp niesie zmiany, ale na szczęście pamiętamy o poszanowaniu historii, której Wola kryje wiele jak niewiele dzielnic Warszawy. Podczas poszerzania ul. Prostej znikną niektóre budynki, w tym pozostałość po dawnej Willi Norblinów. Wykonująca prace spółka zabezpieczy zabytkowy portal.

Nietypowy obiekt

Nowe wcielenie starej fabryki będzie nosić nazwę ArtN. W kompleksie znajdzie się 37 tys. m2 biur i 27 tys. m2 sklepów, w tym market Piotr i Paweł. Znajdzie się także miejsce dla BioBazaru, działającego przy Żelaznej od 2010 roku, oraz teatru (w latach 1979-2016 "Norblin" gościł teatr Scena Prezentacje). Szesnaście wpisanych do rejestru zabytków budynków przemysłowych i administracyjnych zostanie wkomponowanych w nową zabudowę, dochodzącą do siedmiu pięter. Powstanie także podziemny parking dla ponad 750 samochodów. Budowa będzie kosztować około miliarda złotych i potrwa do 2019 roku.

Wstąp do księgarni

Jeszcze niedawno fabryka działała

Fabryka na rogu Żelaznej i Prostej powstała w połowie XIX wieku i zajmowała się platerowaniem, czyli nakładaniem powłok ochronnych na wyroby metalowe. Zakład działający pod szyldem "Bracia Buch", a następnie "Norblin, Bracia Buch i T. Werner" był jednym z największych przedsiębiorstw w Polsce. Podczas II wojny światowej "Norblin" został częściowo zniszczony, a następnie upaństwowiony przez komunistów i działał jako "Walcownia Metali Warszawa". W latach 80. zakład zamknięto. Od tego czasu część zabudowań została rozebrana, m.in. w związku z przebudową Prostej.

(dg)

.
 

REKLAMA

Komentarze (1)

# ratio

04.04.2017 18:39

najpierw trzeba sprawdzić, w jaki sposób ta firma weszła w posiadanie całego obiektu (na ten temat napisali list do p. premier pracownicy Muzeum Techniki). A patrząc na wizualizację - co to za koszmar? i kto wydał na to zgodę?
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA