Nowe ścieżki, stare problemy
9 lipca 2010
W powiecie legionowskim przybędzie ścieżek dla rowerzystów. Jednocześnie właściciele jednośladów pokazują "Echu", z jakimi problemami borykają się na co dzień.
Stare bolączki
Grzegorz Romanik, rowerzysta entuzjasta z Legionowa, opowiada o - jego zdaniem - bzdurnym i uciążliwym przepisie, który nie dopuszcza ruchu jednośladów w obu kierunkach na publicznych drogach jednokierunkowych. - W Belgii to standard, u nas niestety jeszcze nie - mówi Grzegorz Romanik. - Dopuszczenie ruchu rowerów w obu kierunkach byłoby wskazane np. na ulicy Królewskiej, od Pałacowej do Zeg-rzyńskiej, łączącej Jabłonnę z Legionowem. Ulica jest jednokierunkowa, ale ponie-waż zamontowane są tu progi zwalniające, samochody też jadą wolniej. Korzystają z tego mieszkańcy, którzy i tak poruszają się rowerami w obu kierunkach. Aby było legalnie, wystarczy naprawdę niewiele - przekonuje. - Minimalnym kosztem można zamontować tabliczki pod znakami drogi jednokierunkowej, że nie dotyczy rowe-rzystów - podpowiada.Niestety, urzędnicy są mało elastyczni. - Status prawny ul. Królewskiej zostanie dopiero unormowany i będzie to droga publiczna - mówi Michał Smoliński z urzędu gminy Jabłonna. - A na drogach publicznych obowiązują przepisy ruchu drogowego, które zakazują poruszania się rowerzystom w obu kierunkach na drogach jednokie-runkowych - dodaje. I kropka.
Inne problemy to ubytki w już istniejących ścieżkach. Tak jest np. na ulicy Strużańskiej. Na odcinku od Polnej do gen. Roi jest odcinek, na który można wje-chać tylko przez przejście dla pieszych. Ma zaledwie około 200 metrów długości i niespodziankę dla rowerzystów. - Na ścieżce znajdują się dwa krawężniki i pięć metrów piasku lub błota - mówi Grzegorz Romanik. Przerwa w ścieżce jest zosta-wiona celowo, pod planowaną drogę, jednak do czasu jej powstania można byłoby tymczasowo ułatwić przemieszczanie się jednośladem. Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich deklaruje, że przyjrzy się tej sytuacji. - Jeżeli połączenie ścieżki ro-werowej z jezdnią nie będzie stwarzać zagrożenia dla rowerzystów (którzy rozpę-dzeni mogą wjechać czasami bezmyślnie na ulicę) oraz kierowców, wykonamy zjazd na jezdnię i wypełnimy gruntowy odcinek ścieżki - mówi Monika Burdon, rzeczniczka MZDW.
Będą nowe ścieżki
Jeszcze w tym roku powstaną nowe ścieżki rowerowe - w Jabłonnie i Legionowie.- Pracujemy nad projektem ścieżki edukacyjnej w Chotomowie. Szlak będzie miał około pięciu kilometrów - mówi Michał Smoliński z urzędy gminy Jabłonna. Także w tej okolicy starostwo buduje ścieżkę przy ul. Partyzantów. - A dokładniej w Chotomowie na odcinku od ul. Bagiennej do Kisielewskiego - mówi Sławomir Prus ze starostwa powiatowego w Legionowie. Wzdłuż ciągu ma powstać także oświetle-nie, a inwestycja, która jest szacowana na około 1,5 mln zł, powinna być gotowa jesienią.
Legionowski ratusz, zgodnie z projektem budowy Regionalnego Centrum Spor-tu i Rekreacji, zakłada połączenie ścieżek rowerowych na terenie Legionowa z tra-sami i szlakami rowerowymi powiatu. Ścieżki biegnące w Legionowie będą zlokali-zowane na ulicy Jagiellońskiej, od Parkowej do skrzyżowania ulic Grottgera - Ma-tejki, na ul. Kazimierza Wielkiego na odcinku od Przedszkola Miejskiego nr 10 do Siemiradzkiego, na ulicy Siemiradzkiego na odcinku od Kazimierza Wielkiego do Kopernika, na al. 3 Maja na odcinku od Kopernika do Kościuszki oraz na Kościuszki od al. 3 Maja do stacji PKP. - Jesteśmy na etapie wyboru wykonawcy, jeżeli pro-cedury nie przeciągną się ze względów formalnych, ścieżki zostaną wykonane w tym roku - mówi Tamara Mytkowska z urzędu miasta Legionowo.
Bez nowych tras pozostają, niestety, Wieliszew i Nieporęt. W tym roku skupiają się na oznakowaniu obecnych ścieżek.
Barbara Kiliszek