Nowe osiedle w centrum Legionowa? "Nie należy marnować potencjału"
7 maja 2019
Czy na atrakcyjnym terenie obok legionowskiego dworca, zamiast obiecywanego wiaduktu drogowego nad torami, powstanie osiedle mieszkaniowe na kilkaset mieszkań?
Zarząd Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" na początku kwietnia złożył wniosek do władz miasta o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla siedmiu działek budowlanych o łącznej powierzchni ponad 2,2 ha, położonych wzdłuż torów kolejowych i ul. Kościuszki. W uchwalonym w 2017 roku studium zagospodarowania przestrzennego dla tych terenów przewidziano wiele funkcji, począwszy od zabudowy usługowej i handlowej, kończąc zaś na mieszkaniowej jednorodzinnej i wielorodzinnej.
Wiadukt kosztem osiedla?
- Spółdzielnia jest prawdopodobnie w złej kondycji finansowej. Chcą zmienić mpzp i sprzedać tę ziemię deweloperowi, a w mieście przybędzie mieszkań i samochodów - komentował radny Grzegorz Kowalski na komisji rozwoju miasta. Szybko pojawiły się spekulacje, jakoby powodem rezygnacji władz miasta z koncepcji budowy wiaduktu drogowego nad torami na wysokości osiedla Kozłówka i centrum miasta, była właśnie chęć pomocy deweloperowi w budowie nowego osiedla w tym miejscu.
- Proszę nie sugerować tu jakichś interesów. Gdybyśmy budowali wiadukt w tym miejscu, to i tak zrobilibyśmy to przy pomocy specustawy drogowej - wyjaśniał radnym wiceprezydent Marek Pawlak. Pomysł budowy wiaduktu kolejowego w ciągu ulicy Krasińskiego nie spodobał się Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" już w zeszłym roku. 24 lipca 2018 roku do rady miasta wpłynęło pismo przekazujące uchwałę spółdzielni w sprawie stanowczego sprzeciwu dla tej inwestycji.
Nowe osiedle w centrum?
Prezes Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" potwierdza chęć budowy osiedla mieszkaniowego z dość wysokimi blokami. - Z nikim nie rozmawiamy o sprzedaży działek i nie mamy kupca. Opracowaliśmy koncepcję urbanistyczno-architektoniczną osiedla mieszkaniowego dla siedmiu budynków sześciokondygnacyjnych (249 mieszkań). W opracowaniu jest alternatywna koncepcja w oparciu o przepisy specustawy deweloperskiej. Działki są terenem budowlanym, posiadają dostęp do drogi publicznej i wszystkich mediów komunalnych. Osiedle uporządkowałoby układ urbanistyczny centrum miasta. Teren znajduje się blisko Centrum Komunikacyjnego i nie należy zmarnować jego potencjału - uważa Grażyna Połeć, prezes zarządu Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
Będzie tłoczno
Nowe osiedle w ścisłym centrum miasta na blisko 250 mieszkań w sumie może dać około tysiąca nowych mieszkańców. Ulice Kościuszki, 3 Maja czy Piłsudskiego są wąskie, w szczytowych godzinach mocno uczęszczane. Licząc, że na każde mieszkanie średnio przypada 1,5 samochodu, daje to około 375 dodatkowych pojazdów na co dzień poruszających tymi ulicami. Czy okolice dworca kolejowego i legionowskiego Rynku to wytrzymają?
(DB)