Na Bielanach powstaną "ogrody deszczowe". Jak będą wyglądać?
9 grudnia 2022
Zbyt wiele wody opadowej spływa z warszawskich ulic wprost do kanalizacji, co prowadzi do lokalnych podtopień. Zapobiegać temu mają tzw. ogrody deszczowe.
Michał Michałowski i Patryk Bernardelli w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zaproponowali utworzenie ogrodów deszczowych w skrzyniach, które zasilane będą wodą opadową z rynien. Zamontowane zostaną przy dzielnicowych placówkach kulturalnych oraz oświatowych.
Czym są ogrody deszczowe?
Ogród deszczowy z wyglądu przypomina rabatę kwiatową, ale pełni funkcję nie tylko ozdobną.
Parking przy Empiku do likwidacji. Zmiany, zmiany, zmiany...
Na rogu Kasprowicza i al. Zjednoczenia startują oczekiwane od lat prace nad "Integratorem": skwerem o powierzchni 5 tys. mkw. Urządzenie go będzie kosztować 1,03 mln zł. Zagospodarowanie terenu w ramach budżetu obywatelskiego proponowała w 2016 roku mieszkanka dzielnicy Anna Drozd. Projekt nie zdobył odpowiednio dużej liczby głosów, ale urzędnicy podchwycili pomysł.
Jego zadaniem jest filtrowanie deszczówki i poprawianie retencji wody. Dzięki ogrodom deszczowym mniej wody spływa do kanalizacji z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki czy jezdnie. W rezultacie spada ryzyko podtopień.
- Rośliny w ogrodzie deszczowym pełnią kilka ważnych funkcji - piszą pomysłodawcy. - Są estetyczne i uatrakcyjniają przestrzeń, ale przede wszystkim pomagają w oczyszczaniu wody. Część związków znajdujących się w wodzie wbudowują w swoje tkanki, w biomasę. Pobierają też metale ciężkie - wyliczają ich zalety.
Ogrody deszczowe w Warszawie
Pierwotnie ogrody były proponowane w zupełnie innych miejscach, jak np. w parku Olszyna od strony Gąbińskiej, przy Lindego obok CRS Bielany. Obecne propozycje lokalizacji to okolice LIX Liceum Mistrzostwa Sportowego im. Kusocińskiego przy ul. Lindego 20, Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Cegłowskiej 39 na terenie parku, Szkoły Podstawowej nr 209 im. Hanki Ordonówny przy al. Reymonta 25, Przedszkola nr 340 "Kasztanowego Ludka" przy ul. Bogusławskiego 8a i Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 223 im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej przy Kasprowicza 107.
Łączny koszt został oszacowany na 70 tys. zł. Na projekt zagłosowało ponad tysiąc mieszkańców, co oznacza, że realizacja ogrodów deszczowych już w przyszłym roku.
(jr)
.