Wólczyńska róg Nocznickiego: światła coraz bliżej
9 grudnia 2022
Zarząd Dróg Miejskich otworzył oferty w przetargu na zaprojektowanie nowych sygnalizacji świetlnych. Na liście lokalizacji znalazło się bardzo ruchliwe skrzyżowanie na styku Wawrzyszewa, Chomiczówki i Radiowa.
- Bezpieczeństwo pieszych na przejściach poprawiamy na wiele sposobów. Najczęściej budujemy azyle dla pieszych, montujemy progi zwalniające, wynosimy przejście do poziomu chodnika, doświetlamy przejście lub budujemy sygnalizację świetlną. To, jakie rozwiązanie wdrażamy w terenie, zależy od rekomendacji audytorów, którzy w latach 2016-2020 sprawdzili 4093 nieosygnalizowane zebry w mieście - informują drogowcy.
Przedłużą Nocznickiego do S7. Który wariant najlepszy?
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta rozpoczęło prace koncepcyjne nad kolejnym odcinkiem trasy mostu Skłodowskiej-Curie. Urzędnicy podpisali umowę na opracowanie koncepcji budowy trasy na odcinku od ul. Kasprowicza do drogi ekspresowej S7 (do ul. Swarożyca) za kwotę 1,6 mln zł.
Coraz więcej sygnalizacji
Jak przekonują, montaż sygnalizacji świetlnej jest jednym ze skuteczniejszych sposobów poprawy bezpieczeństwa.
- Piesi i kierowcy otrzymują jednoznaczną informację, kiedy iść i jechać, a kiedy się zatrzymać. Dlatego najczęściej wyposażamy w nie przejścia przez minimum dwujezdniowe ulice lub znajdujące się na dużych, ruchliwych skrzyżowaniach - dodaje ZDM.
Nowe światła na Wólczyńskiej
Skrzyżowanie Wólczyńskiej z Nocznickiego to nie tylko kraina wiecznych korków, ale także jedno z miejsc, gdzie kierowcy mają największe problemy. Jednoczesne patrzenie na chcących przejść pieszych, skręcające samochody i jadące łukiem tramwaje jest trudną sztuką. Korki na skrzyżowaniu rosły w rytm oddawania do użytku kolejnych bloków, a w ostatnich miesiącach doszły jeszcze samochody ze zwężonej Sokratesa. W ubiegłorocznej petycji okoliczni mieszkańcy apelowali do prezydenta Rafała Trzaskowskiego m.in. o montaż sygnalizacji świetlnej.
- Duża część naszego osiedla została oddana do użytku i zamieszkana w 2020 roku, co miało znaczący wpływ na zwiększenie przede wszystkim ruchu pieszego, ale również samochodowego w tej okolicy - pisali. - Codziennie obserwujemy, że skrzyżowanie nie jest dostosowane do obecnego natężenia ruchu pieszych, samochodów, tramwajów i rowerzystów. Sygnalizacja świetlna na znacznie mniej ruchliwych skrzyżowaniach jest normą.
ZDM otrzymał tylko jedną ofertę na wykonanie sygnalizacji świetlnej za blisko 307 tys. zł. "Kwota zaproponowana przez wykonawcę mieści się w naszych początkowych szacunkach, dlatego istnieje duża szansa, że postępowanie uda się rozstrzygnąć" - informują drogowcy.
(jr/dg)
.