Nowe liceum na Bródnie. Profil sportowy i ratunkowy
7 listopada 2017
W budynku wygaszanego właśnie Gimnazjum nr 144 im. Szarych Szeregów przy ul. Turmonckiej, poza Szkołą Podstawową nr 379, ma powstać liceum o profilu sportowym i ratunkowym.
Pomysł powstania nowego liceum ma oczywiście związek z reformą oświaty i likwidacją gimnazjów. Wygaszane Gimnazjum nr 144 im. Szarych Szeregów przy ul. Turmonckiej od 1 września zamieniło się w Szkołę Podstawową nr 379. Jednak nauczyciele od początku uważali, że lepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie w tym miejscu liceum ogólnokształcącym o profilu sportowym i ratunkowym. Jak przekonują, w okolicy jest dużo innych podstawówek, więc dla wszystkich dzieci powinno znaleźć się miejsce, a obecne gimnazjum ma świetną sportową infrastrukturę m.in. nowoczesną halę sportową, siłownię, bieżnię, wykwalifikowaną kadrę trenerską, a w ślad za tym, szereg sukcesów sportowych nie tylko w skali Warszawy, ale i całej Polski. W szkole działa też sala pierwszej pomocy oraz Młodzieżowy Oddział Ratowniczy. Stąd zapewne pomysł kadry nauczycielskiej, aby wykorzystać ten potencjał.
Brak podstawówek Urząd dzielnicy wdraża plan utworzenia liceum w podstawówce, ale dopiero po oddaniu do użytku ogromnego zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Gilarskiej.
Pierwsze propozycje utworzenia liceum sportowego spotkały się z niechęcią ze strony urzędu dzielnicy. Urzędnicy twierdzili, że liceów ogólnokształcących jest w naszej dzielnicy wystarczająco dużo, a podstawówek w obliczu wygaszania klas gimnazjalnych i zastępowania ich podstawowymi ciągle za mało. - Jeżeli zostają nam miejsca w liceach, a dla szkół podstawowych musimy wynajmować budynki od prywatnych osób, to odpowiedź jest chyba prosta - przekonuje Rafał Lasota, rzecznik urzędu dzielnicy. Burmistrz Sławomir Antonik ponoć odpowiedział, że choć rozumie starania nauczycieli, to na obecnym etapie reformy edukacji zastąpienie podstawówki ogólniakiem nie jest możliwe. Nauczyciele ze szkoły im. Szarych Szeregów jednak się nie poddali i w kolejnych spotkaniach z władzami przekonywali do swoich racji.
Bezcenne szkolenia z ratowania ludzi
Ostatecznie o tym, jak ważną funkcję pełni edukacja młodzieży w ratowaniu ludzkiego życia mieli okazję przekonać się włodarze dzielnicy na tegorocznej ogólnopolskiej akcji resuscytacyjnej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która odbyła się 16 października w szkole, a w której udział wzięło ponad 350 uczestników z całego Targówka. - Ten przykład z doniesień medialnych, gdzie czteroletnie dziecko uratowało swoją mamę, pokazuje, że im wcześniej zaczynamy uczyć młodzież zachowań ratujących życie, tym łatwiej oni to później wykonują - podsumował burmistrz Sławomir Antonik.
Będzie liceum
Jak się dowiedzieliśmy, urząd dzielnicy wdraża plan utworzenia liceum w podstawówce, ale dopiero po oddaniu do użytku ogromnego zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Gilarskiej. - Teraz faktycznie gimnazjum zostało przekształcone w szkołę podstawową. Natomiast rozpoczynamy procedurę, żeby w tym budynku połączyć podstawówkę i liceum. W 2019 roku powinniśmy już mieć zespół szkolno-przedszkolny na tysiąc dzieci przy ul. Gilarskiej i nie będziemy potrzebowali całego budynku przy Turmonckiej dla podstawówki. W stworzonym liceum będą klasy o profilu sportowym i ratunkowym - zdradza Rafał Lasota.
(DB)