REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje

Nowa szkoła na Tarchominie. Są pieniądze, jest pozwolenie
REKLAMA

źródło: UD Białołęka


Nowa szkoła na Tarchominie. Są pieniądze, jest pozwolenie

W czwartek 16 grudnia białołęcki ratusz otrzymał od Rady Warszawy pieniądze, które pozwolą zbudować podstawówkę przy Świderskiej.

REKLAMA

Kryzys Legii i błysk Lecha powywracały kursy na mistrza
Kryzys Legii i błysk Lecha powywracały kursy na mistrza Od dawna utarło się stwierdzenie, że polska Ekstraklasa jest nieprzewidywalną ligą. Ale chyba nikt nie spodziewał się, że aktualny mistrz, czyli Legia będzie grała w lidze tak źle, że kursy na ich spadek...
czytaj
Kolejna podstawówka na rozbudowującym się Tarchominie powstanie przy skrzyżowaniu Świderskiej i Ćmielowskiej, na terenie zajmowanym dawniej m.in. przez bar Aloha. Ratusz szacuje, że budowa powinna kosztować 66 mln zł.REKLAMA

Nowa szkoła na Tarchominie

- Na działce o powierzchni ponad 3,2 ha powstanie 36-oddziałowa placówka dla 900 uczniów (32 klasy I-VIII i cztery zerówki, w tym oddział integracyjny) wraz z zespołem boisk, placem zabaw, parkingiem i terenem zieleni - zapowiada urząd dzielnicy. - Architekci wkomponują bryłę budynku w drzewostan porastający działkę, ograniczymy w ten sposób wycinkę drzew.

Zgodnie z koncepcją projektanci podzielą szkołę na bloki funkcjonalne i na grupy klas, co w założeniu będzie sprzyjać zwiększeniu kameralnego charakteru powierzchni wspólnych i ułatwiać interakcję. Ważnym miejscem w szkole będzie wewnętrzna agora otoczona otwartymi schodami i balkonami.REKLAMA

Nowa podstawówka na Białołęce

W marcu urząd dzielnicy podpisał umowę na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej z pracownią architekta Piotra Bujnowskiego, autora zwycięskiej pracy w konkursie na budynek szkoły. Firma będzie sprawowała nadzór autorski od dnia rozpoczęcia procedury przetargowej na wykonanie robót budowlanych do dnia ich zakończenia i uzyskania ostatecznego pozwolenia na użytkowanie obiektu. Za wszystkie usługi otrzyma 2,2 mln zł.

16 grudnia Rada Warszawy zwiększyła budżet inwestycji do kwoty 66 mln zł, która powinna pozwolić na sfinansowanie budowy. Podstawówka będzie powstawać, mimo bardzo trudnej sytuacji finansowej samorządu. W przyszłorocznym budżecie miasta przewidziano dziurę w wysokości 2,2 mld zł.

(dg)


REKLAMA
  • Poleć
  • Polub Tu Białołęka
  • Udostępnij

17.12.2021 09:29 #Pio
A może przy okazji uporządkować teren wokół przyszłej szkoły zrobić może jakiś park, ławki, latarnie, kosze na śmieci z których ptaki nie mogą wrzucić odpadków??? Mamy dwudziesty pierwszy wiek w środku osiedla przyda się miejsce do spacerów.
17.12.2021 10:15 drugastrona
No niemożliwe: będzie i kładka przez Wisłę i szkoła na Tarchominie. Cuda, Panie!
17.12.2021 10:26 #zetka
Czy w tej szkole dominującym językiem będzie ukraiński?
17.12.2021 11:11 #kierowca lubimiasto
Skandal..
Na parkingi nie ma, a na to jest.
Ile parkingów można by za takie pieniądze zbudować.
Jak zwykle władza naprzekór kierowcom. Będziemy o tym pamiętać przy wyborach.
17.12.2021 12:33 #Mama
Czy szkoła będzie dostępna dla dzieci z niepełnosprawnościami, czy w szkole będzie winda na drugi poziom?
17.12.2021 12:42 #Elzar
Tak czy siak - decyzję należy pochwalić. Białołęka ma mega prognozy jeśli chodzi o ilość mieszkańców i szkoła na pewno się przyda. Ktoś powinien pomyśleć nad innymi udogodnieniami jak arteria komunikacyjna z prawdziwego zdarzenia (TMP conajmniej do Płochocińskiej a najlepiej dalej) i lepsza komunikacja.
17.12.2021 13:27 #Mamona
drugastrona napisał 17.12.2021 10:15

No niemożliwe: będzie i kładka przez Wisłę i szkoła na Tarchominie. Cuda, Panie!
Ta szkoła, tak jak kilka innych tylko na Białołęce, powinna powstać 10 lat temu i należało to zrobić. Cud to będzie wówczas, gdy zbudują w końcu tyle szkół, że dzieciaki na Białołęce przestaną się uczyć na zmiany. A w takim tempie jak obecnie to nie ma szans i ta jaskółka wiosny żadnej nie czyni. I chociaż oczywiście potrzebna jak wiele innych, których długo jeszcze nie będzie, nie ma żadnych uzasadnionych powodów do bałwochwalczych zachowań. A co do tej kładki, to zamiast niej można byłoby zbudować kilka takich szkół. Kropla w morzu potrzeb Warszawy i nawet na Białołęce nie rozwiązałoby sprawy definitywnie, ale zawsze coś by było.
17.12.2021 14:51 #solsort
Świderska jest bardzo wąską ulicą na domiar złego stale zakorkowaną rano i wieczorem. Jak władze wyobrażają sobie ruch samochodowy w tym rejonie, gdy rodzice zaczną dowozić małe dzieci do podstawówki z okolic????? Miejsca parkingowe też są tu na wagę złota - wiecznie zastawione. Czyli zamiast nieformalnego parku zarośniętego sporymi drzewami powstanie nam kolejne źródło samochodowego smogu a do tego hałasu spowodowanego obecnością boisk i całej infrastruktury.
17.12.2021 18:11 #Pozytywnie
Pozytywnie
Do wszystkich bazekajacych i widzących świat w czerni......zakładam że nie macie dzieci i macie gdzieś że każda nowa szlola na Tarchominie jest na wagę złota. No i jeszcze wszyscy Ci którzy tak biadolą.....że śmiga że ulica za wąską że hałas będzie bo dzieci będzie slychac......proponuję spakować manele i na wieś drogą wolna.....ludzie mieszkacie w mieście a aspiracje jak na włosciach ha ha ha ha
17.12.2021 18:38 #zetka
Przede wszystkim, wyrazem tarchomińskiego wieśniactwa jest to, że tutejszy napływ podwozi swoje gowniaki samochodem do szkoły zamiast nauczyć je docierać tam pieszo lub transportem miejskim.
REKLAMA
17.12.2021 19:38 #solsort
#Pozytywnie napisał(a) 17.12.2021 18:11

Pozytywnie
Do wszystkich bazekajacych i widzących świat w czerni......zakładam że nie macie dzieci i macie gdzieś że każda nowa szlola na Tarchominie jest na wagę złota. No i jeszcze wszyscy Ci którzy tak biadolą.....że śmiga że ulica za wąską że hałas będzie bo dzieci będzie slychac......proponuję spakować manele i na wieś drogą wolna.....ludzie mieszkacie w mieście a aspiracje jak na włosciach ha ha ha ha
Właśnie takie egotyczne wypowiedzi sa powodem, dla którego nikt tu nie chce takiej "wrzutki" w postaci ogromnej szkoły na 900 dzieci. Załóżmy że dzieci z klas podstwowych będą codziennie rano podwożone do szkoły. Ile dodatkowych samochodów z Białołęki i Tarchomina zostanie skierowanych na Świderską i Ćmielowską???? Czy ktoś zrobił oszacowanie obciążenia infrastruktury drogowej w tej okolicy????? Czy wystarczy nabluzgać na forum, poobrażać stałych mieszkańców z ISTNIEJĄCYCH już osiedli i jakoś to będzie, byle nie budowali w pobliżu deweloperskich bloków, tam gdzie te dzieci faktycznie mieszkają? Tak czysto hipotetycznie pytam, bo w Polsce szczytem inteligencji jest naubliżać komuś innemu od wieśniaków, słoików i włościan. ROFL
17.12.2021 22:11 #Ryba
#solsort napisał(a) 17.12.2021 14:51

Świderska jest bardzo wąską ulicą na domiar złego stale zakorkowaną rano i wieczorem. Jak władze wyobrażają sobie ruch samochodowy w tym rejonie, gdy rodzice zaczną dowozić małe dzieci do podstawówki
Szkoły trzeba budować. Z drugiej strony trzeba też oduczyć rodziców od dowożenie do nich dzieciaków. W tym przypadku najlepiej szkołę zbudować bez miejsc parkingowych. I nie będzie jak dowieżć.
19.12.2021 07:46 #err
#Ryba napisał(a) 17.12.2021 22:11

Szkoły trzeba budować. Z drugiej strony trzeba też oduczyć rodziców od dowożenie do nich dzieciaków. W tym przypadku najlepiej szkołę zbudować bez miejsc parkingowych. I nie będzie jak dowieźć.
Jak najbardziej popieram. Jest w pobliżu zespół przystanków Tarchomin. Jest karta ucznia. Jest parking przy Netto. Dziecko można wysadzić i pójdzie samo.

Nie biadolić! Myśleć!!!
19.12.2021 11:49 #wontek
Większość z was na pewno ma fb i jest na grupach sąsiedzkich na których pojawiają się informacje nt faceta zaczepiającego dzieci pod szkołami i zapraszającego ich do samochodu. Mam dziecko w 2 klasie SP i do tej pory chodziło samo, ale jak usłyszałem coś takiego to wożę dziecko autem. Chociażby z tego powodu dzieci same mnie chodzą.
Tak, denerwuje mnie zwiększająca się ilość aut na Tarchominie i stanie w korkach rano i popołudniu. Od modlińskiej do rzeki są tylko cztery większe ulice - Myśliborska,Światowida i Świderska i jej przedłużenie Nowodworska-Odkryta a reszta to dojazdowe do nich. Ciągle gdzieś coś się buduje, nawet tam gdzie już myśleliśmy że nic nie powstanie np Odkryta 48, blok na rogu Odkryta/Książkowa, (gdzie były resztki pola i mili państwo mieli ule) Sprawna. Po prostu osiedla się rozbudowują,każdy ma przynajmniej jeden samochód. Są to osiedla przyjezdnych, młodych ludzi z małymi dziećmi i gdzieś te dzieci za niedługo będą musiały się uczyć. Dzieci coraz więcej a szkół niewystarczająca ilość.
Proszę jeszcze odpalić sobie na YT kawałek Kazika "Plan zagospodarowania przestrzennego dla Białołęki"
Pozdrawiam
19.12.2021 14:30 #err
#wontek napisał(a) 19.12.2021 11:49

... młodych ludzi z małymi dziećmi i gdzieś te dzieci za niedługo będą musiały się uczyć. Dzieci coraz więcej a szkół niewystarczająca ilość.
...
A o szkołach średnich, to już nikt nie myśli. Dzieciaki kiedyś skończą te podstawówki i będą dopychały 2-kę i metro, oraz 509, jeżdżąc codziennie rano do szkół w innych dzielnicach. Na Tarchominie jest tylko jedno liceum. Na Białołęce 2.
Czy ktoś myśli tutaj na dłużej, niż tylko najbliższe wybory samorządowe???
20.12.2021 09:35 #Rybka
#wontek napisał(a) 19.12.2021 11:49

Większość z was na pewno ma fb i jest na grupach sąsiedzkich na których pojawiają się informacje nt faceta zaczepiającego dzieci pod szkołami i zapraszającego ich do samochodu. Mam dziecko w 2 klasie SP i do tej pory chodziło samo, ale jak usłyszałem coś takiego to wożę dziecko autem. Chociażby z tego powodu dzieci same mnie chodzą.
Pomysł, by nie budować parkingów przy szkołach jest ok. Ja proponuję zamknąć również te, przy których już są. Dzieci i personel powinny chodzić do szkoły piechotą lub dojeżdżać komunikacją zbiorową. A jeśli rzeczywiście pojawi się jakiś zboczeniec w okolicy, to sprawę powinien załatwić monitoring i policja. W ostateczności rodzice mogą przecież przez jakiś czas odprowadzać te dzieciaki do szkoły. Pieszo!
23.12.2021 11:29 #err
#Rybka napisał(a) 20.12.2021 09:35

Pomysł, by nie budować parkingów przy szkołach jest ok. Ja proponuję zamknąć również te, przy których już są....
Proponuję miejsca Kiss&Ride, a miejsca parkingowe tylko dla kilku pracowników szkoły.
Ew. kilka miejsc typu postój 5 min. (na odbiór dziecka ze świetlicy).
Też jestem za.
Dzieci już w przedszkolu powinny być nauczone samodzielności.
Ew. wstęp na służbowy parking dla rodziców dzieci integracyjnych.
I tyle. Wyszło by taniej i na zdrowie wszystkim.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

więcejREKLAMA
REKLAMA


więcej


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA