Nowa szkoła i teren rekreacyjny na Zielonej Białołęce
22 października 2010
Rada miasta, na wniosek Ewy Masny, wiceprzewodniczącej klubu radnych PO, uchwaliła niezwykle istotne zmiany w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego m.st. Warszawy.
Autor jest radnym dzielnicy, przewodniczącym klubu PO. |
W stosunku do pierwotnie zgłoszonych przez projektantów, propozycji zmian Studium nastąpiła zmiana funkcji oraz znaczące (kilkakrotne) powięk-szenie proponowanego obszaru ZP1 (zieleń urządzo-na) na ZP2 (zieleń urządzona z udziałem sportu i rekreacji).
Zmiana ta umożliwi usytuowanie w najbliższych latach większej liczby obiektów rekreacyjnych i kul-turalnych - np. parki, obiekty sportowe (boiska, hale sportowe, basen).
Zarezerwowany został także obszar, który może zostać przeznaczony na wy-budowanie przedszkola, szkoły. To teren, którego w znacznej części właścicielem jest Agencja Nieruchomości Rolnych. Oznacza to, że jego pozyskanie będzie o wiele prostsze.
Białołęka nie posiadała obecnie żadnego innego terenu w tych okolicach, który można by przeznaczyć na taki cel! Niestety, poprzednim władzom nie przyszło do głowy, że obszar, na którym zamieszkuje obecnie kilkanaście tysięcy osób musi mieć znaczący powierzchniowo teren przeznaczony na rozwój rekreacji i oświaty.
Przyjęte przez radę miasta zmiany nie zostałyby uchwalone, gdyby nie wspól-ne, skoordynowane i jednoznaczne działania zarządu dzielnicy, klubu radnych PO i społeczności lokalnej. Mimo że to sukces nas wszystkich - mieszkańców Zielonej Białołęki, to szczególnie chciałbym podziękować za zaangażowanie radnym Dariu-szowi Dolczewskiemu, Monice Drojewskiej i Waldemarowi Roszakowi oraz Agniesz-ce Borowskiej ze Stowarzyszenia "Moja Białołęka".
Rada dzielnicy, na wniosek klubu radnych PO, protestowała przeciwko propo-zycjom przeznaczenia tego terenu w znacznej większości pod budownictwo wie-lorodzinne (bloki do 20 m) oraz przeznaczeniu tylko niewielkiego obszaru pod teren parku. Równie stanowczo, za co serdecznie dziękuję, wypowiedzieli się mieszkańcy Zielonej Białołęki poprzez wniesienie licznych uwag do projektu zmian Studium.
W wieloletnim planie inwestycyjnym, który jest częścią załącznika budżetowego dla dzielnicy Białołęka, w latach 2012-2014 na park pomiędzy Derbami a Agroma-nem zarezerwowaliśmy 2,7 mln zł! To znacząca kwota, która pozwoli na stworzenie terenu rekreacyjnego na wzór parku Henrykowskiego przy ul. Klasyków. Jestem przekonany, że dzięki pozyskaniu znacznie większego obszaru niż pierwotnie zakładaliśmy, o dużych większych możliwościach - inwestycje te będą miały o wiele szerszy charakter niż tylko nowoczesny park.
To nie koniec dobrych wiadomości. Rada dzielnicy podjęła decyzję o budowie na Lewandowie albo na ul. Hemara nowej szkoły podstawowej. Decyzja w sprawie wyboru konkretnej lokalizacji zostanie podjęta na początku 2011 r. Najważniejsze, że w obu lokalizacjach są szanse na pozyskanie odpowiedniego gruntu. Budowa szkoły, na którą zostało przeznaczone blisko 20 mln zł w WPI, jest planowana w latach 2011-2013.
Z uwagi na to, że w przyszłym roku zakończy się budowa szkoły podstawowej przy ul. Berensona i rozbudowa szkół przy ul. Kobiałka i Juranda ze Spychowa, Zielona Białołęka w końcu ma szansę uporać się z nadmiarem uczniów w szkołach podstawowych i gimnazjach.
Piotr Jaworski
były burmistrz (2013-2016), wiceburmistrz (2010-2013) i radny Białołęki (2006-2010), www.piotrjaworski.waw.pl, www.facebook.com/DasienaBialolece