REKLAMA

Targówek

różne »

 

Noc Konfesjonałów na Bródnie i Targówku

  4 kwietnia 2012

alt='Noc Konfesjonałów na Bródnie i Targówku'

Chociaż w powszechnym Katechizmie Kościoła Katolickiego z przykazań kościelnych zniknął zapis o obowiązkowej spowiedzi wielkanocnej, to za zgodą Watykanu w Polsce obowiązuje on nadal. Jeśli w codziennym zabieganiu nie znajdziemy czasu na sakrament pokuty, nic nie stoi na przeszkodzie, aby do konfesjonału wybrać się późnym wieczorem czy nawet nocą.

REKLAMA

Po raz trzeci w Polsce organizowana jest Noc Konfesjonałów - akcja trwająca w Wielkim Tygodniu, podczas której można się wyspowiadać w kościołach po pracy czy codziennych obowiązkach. - Trzy lata temu zaczęliśmy taki sposób wprowadzać w diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Wielu wiernych tłumaczyło się kapłanom, że pracę kończą późno i nie mają czasu na to, aby się wyspowiadać w ciągu dnia - mówi ksiądz Grzegorz Adamski, koordynator całej akcji. - Zobaczyliśmy, że jest potrzeba, aby umożliwić dostęp do sakramentu pokuty właśnie takim ludziom w czasie wielkanocnym i stworzyliśmy Noc Konfesjonałów.

W tym roku po raz pierwszy do akcji zaproszono nie tylko parafie pomorskiej diecezji, ale także te z całej Polski. Na stronie www.nockonfesjonalow.pl można sprawdzić, gdzie i kiedy księża będą udzielać rozgrzeszenia do późnych godzin wieczornych oraz w nocy.

Na Targówku do akcji włączyły się dwa kościoły: Matki Boskiej Różańcowej na Wysockiego oraz Zmartwychwstania Pańskiego przy Księcia Ziemowita. W tym pierwszym spowiedź będzie trwała w Wielki Czwartek od 20.30 i skończy się kwadrans po północy, w drugim - od 20.00 do 0.15 już w Wielki Piątek.

Konfesjonałów to nie tylko długo otwarte kościoły. Na stronie akcji można znaleźć przygotowany rachunek sumienia (jeden z warunków dobrej spowiedzi zgodnie z zapisami katechizmu) do samodzielnego rozważenia oraz - co dowodzi, że organizatorzy idą z duchem czasu - aplikację na komórki, przygotowującą do sakramentu pokuty. Jeśli nie pamiętamy, jak wygląda rachunek sumienia, kilka przykładów pytań, przygotowanych przez ojca Jacka Prusaka, jezuitę, na jakie warto sobie odpowiedzieć:

  • Jak się modlę? Czy znajduję czas na modlitwę, czy modlę się w pośpiechu idąc do szkoły, pracy, w samochodzie, autobusie, pomiędzy zajęciami, które uważam za ważniejsze od modlitwy?
  • Czy z góry nie planuję niedzieli w taki sposób, aby nie było w niej miejsca na pójście do kościoła?
  • Czy prowokuję kłótnie w rodzinie? Czy potrafię przeprosić, jak do nich doprowadzę? Czy się nie obrażam, i nie zamykam w sobie, kiedy sam zostanę dotknięty ich przykrym słowem?
  • Czy umiem cieszyć się życiem? Czy pamiętam o swoich urodzinach i urodzinach najbliższych?
  • Jaka jest moja odpowiedzialność za słowo?
  • Czy umiem się cieszyć tym, co mam?

    Lista parafii, które biorą udział w Nocy Konfesjonałów jest stale uzupełniana w internecie.

    (wt)

  •  

    REKLAMA

    Komentarze

    Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

    REKLAMA

    Najnowsze informacje na TuTargówek

    REKLAMA

    REKLAMA

    REKLAMA

    REKLAMA

    Promocje Cyfrowe.pl
    Promocje Cyfrowe.pl
    Promocje Cyfrowe.pl

    Najchętniej czytane na TuTargówek

    Misz@masz

    Artykuły sponsorowane

    REKLAMA

    Lato 2025
    Lato 2025

    Kup bilet

    Znajdź swoje wakacje

    Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

    Polecamy w naszym pasażu

    Wstąp do księgarni