REKLAMA

Puls Warszawy

środowisko »

 

"Nie widziałem dzika od kilku miesięcy". Efekt odstrzału?

  19 marca 2020

alt='"Nie widziałem dzika od kilku miesięcy". Efekt odstrzału?'

Kończąca się zima jest nietypowa nie tylko z powodu wysokich temperatur. Jak donoszą czytelnicy, od kilku miesięcy praktycznie nie widać wędrujących po mieście dzików.

REKLAMA

Niszczy trawniki, zjada cebulki kwiatów, wzbudza niepokój u ludzi - od wielu lat dzik jest stałym elementem krajobrazu Warszawy. W okresie jesienno-zimowym mieszkańcy Białołęki czy Wawra spotykali zwierzęta codziennie, zazwyczaj wieczorami. Zdarzały się nawet przypadki, że nocny autobus zatrzymywał się tylko po to, by przepuścić przechodzące przez jezdnię stado. W tym sezonie jest inaczej.

- Nie widziałem dzika od kilku miesięcy - pisze nasz czytelnik z Białołęki. - Z czego to wynika? Tyle ich odstrzelono, wyniszczyła je choroba czy to efekt ciepłej zimy?

Sprawdzamy

Poprosiliśmy warszawski ratusz o statystyki dotyczące dzików odłowionych na Białołęce w okresach od września do lutego za lata 2017-2020. Okazuje się, że dwa lata temu złapano 57 dzików, rok temu liczba spadła do zaledwie 15, ale w sezonie 2019/2020 znowu wzrosła do 30. Trendu nie widać, choć dane dają pewne pojęcie o liczbie zgłoszeń.

- Rzadkie pojawianie się dzików, czy też niezbyt częste obserwowanie tych zwierząt podczas zimy na terenie Warszawy, związane jest przede wszystkim z występowaniem u dzików afrykańskiego pomoru świń, padnięciami tych zwierząt w związku z chorobą, jak również prowadzeniem odłowu i odstrzału sanitarnego dzików na terenie miasta na podstawie decyzji określonych w rozporządzeniach powiatowego lekarza weterynarii - informuje Dominika Wiśniewska z Urzędu m.st. Warszawy.

Zapraszamy na zakupy

Czujny dzik

Warszawski ratusz dopatruje się mniejszej liczby spotkań z dzikami także w zmianie zachowania zwierząt. Miał na to wpłynąć m.in. odstrzał sanitarny prowadzony na terenie miasta i sąsiednich powiatów.

- Przede wszystkim ssaki unikają teraz kontaktów z ludźmi, rzadziej pojawiają się na terenach zurbanizowanych, są bardziej ostrożnie i poruszają się bardziej czujnie - pisze Wiśniewska. - To wszystko wpływa na mniejszą częstotliwość pojawiania się ich wśród mieszkańców stolicy.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe